Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

ESP-IDF ve ESP-AT

Başlatan mr.engineer, 22 Nisan 2022, 21:52:56

mr.engineer

Merhaba,

Şu anki projede ESP-IDF kütüphanesini kullanıyorum. Bazı parametreleri efuse'a kaydetmek için AT kütüphanesine ihtiyacım var. Şu anda bu parametreleri kaydetmek için AT kütüphanesini ayrı bir yazılım olarak yükleyip sonra da kendi yazılımımı yüklüyorum. İkisini tek bir yazılım haline getirmek istiyorum fakat ESP-IDF ile çalışan projeme at ile başlayan (AT API'ye ait) fonksiyonları çağıramıyorum. İki kütüphane için de farklı iki tasarım yapmışlar mesela IDF'de derleme idf.py ile yapılırken diğerinde build.py ile yapılıyor.

Bunun bir yolu var mı?

volkanunal

eFuse Manager isimli bir komponent mevcut hocam idf içerisinde hali hazırda. O componenti kullanabilirsiniz. Ben postunuzu görerek örnek apilerini denedim çalışıyor.

https://docs.espressif.com/projects/esp-idf/en/latest/esp32/api-reference/system/efuse.html#:~:text=The%20ESP32%20has%20a%20number,place%20(for%20example%20EFUSE_BLK0).

mr.engineer

Alıntı yapılan: volkanunal - 23 Nisan 2022, 15:30:52eFuse Manager isimli bir komponent mevcut hocam idf içerisinde hali hazırda. O componenti kullanabilirsiniz. Ben postunuzu görerek örnek apilerini denedim çalışıyor.

https://docs.espressif.com/projects/esp-idf/en/latest/esp32/api-reference/system/efuse.html#:~:text=The%20ESP32%20has%20a%20number,place%20(for%20example%20EFUSE_BLK0).

Teşekkürler, fakat biz bu işi yani efuse'a yazma işini AT komutlarıyla yapıyoruz. Yani asıl yazılım yüklenmeden önce AT tabanlı yazılım yüklenip terminalden AT=12312331 gibi bir komut giriliyor ve bu efuse'a yazılıyor. Daha sonra da asıl projenin olduğu yazılım yükleniyor.

Amaç bu işi tek bir yazılım ile yapıp bu yazılımı yükleyince önce terminalden AT ile gerekli bilgiler atılacak daha sonra bizim program çalışmaya devam edecek. Efuse'a yazıldığı bilgisini de flash'da tutacağım sonra da power on durumunda flash'daki bu bilgi ile efuse'a yazılıp yazılmadığı kontrol edilecek ve programım çalışmaya devam edecek.

mr.engineer

Fakat şu an AT'yi hiç kullanmadan da sadece ESP-IDF kütüphanesini kullanarak uart'dan bu bilgiyi yollayıp işi halledebilirim diye düşündüm.  En iyisi bunu deneyeyim AT gereksiz gibi geldi şu an:)