Flyback Led sürücü ST eDesignSuite HVLED001A

Başlatan 132kHz, 26 Nisan 2022, 06:22:16

132kHz

Merhaba,

Bitirme projesi olarak 350 mA sabit akım 27-42v 15W bir led sürücü yapmaya çalışıyorum,

Kontrolcü olarak ST nin HVLED001A ürününü seçtim ama eDesignSuite tasarım ortamıyla alakalı sıkıntılarım var.

Öncelikle trafo sargılarında bir hata var tasarımın parametrelerini girmeden önce örnek şemada 3 sargı var parametreleri girdikten sonra çıkarttığı şemada 4 sargı asıl problem buradan sonra başlıyor sargı detaylarına baktığımda bana sadece primer, sekonder ve aux sargılarının değerlerini veriyor 2. bir aux yok BOM u da 4 sargıya göre çıkartıyor böyle bir tutarsızlık var daha önce eDesignSuite ile çalışıp böyle bir hata alan var mı bu durumda ne yapmam gerekiyor 3 sargılı trafo ürettirip örnek şemaya göre mi bağlamalıyım eğer oyle ise tsm103w entegresin üstünde kalan dirençler ile sargı yerine gelen zener ve direncin değerlerini nasıl bulabilirim feedback devresini tam kavrayamadım ilk defa böyle bir opamp kullanımı görüyorum
TSM103W iç yapısı:

Örnek şema:

Tasarım sonucu çıkan şema :

ikinci olarak da export OrCAD seçeneği var ama export dediğim zaman  dosyayı tıklayarak açarken hata veriyor programa girip açtığımda sadece şematik var hiçbir pspice modeli yok bu normal mi (sadece .dsn uzantılı dosya iniyor zaten) bu tasarımın simülasyonunu yapmanın bir yolu var mı ?

Epsilon

Merhaba

Örnek şemanın sağ üstünde kırmızı renkte VF IF ve Dynamic Resistance değerlerinin girilmesi gerektiğini söylüyor.Yani eksik bilgi var diyor.Dolayısıyle o şema referans alınmamalı.
Önce sol taraftan LED seçimi de yapmalısınız

Tasarımın son halinde program herşeyi hesaplamış Auxilary sargıyı spir sayısını ve telçapını .Trafonun kodunu ve tüm detaylarını da vermiş.

Bence ,malzemeleri hızlıca (Yedekli adetlerle) tedarik edip .Hızlıca PCB tasarımına geçin.
ORCAD dosyasını ORCAD viewer programı yada örneğin okulunuzdaki altium gibi bir programla hemen hemen herşeyini denebileceğinizi ve diğer  progamlarla convert de edebilebilir sanırım.

ST nin forum gibi Community bölümünden tasarım hakkında sorular da  sorabilirsiniz.
Aktif komponentlerin sayfalarında uygulama notları da var.
Seçtiğiniz kontollerın flyback LED driver tasarımıda var ama 60 sayfa cıvarında detaylı hesaplamaları var

132kHz

yanıtınız için teşekkür ederim

Sol taraftan değerleri girip start design dedikten sonra çıkan zaten 2. şema
ama 2.auxalary sargı için hiçbir bilgi vermiyor sargı opampı beslemenin yanında feedback için de kullanıldığından fikir de yürütemiyorum

uygulama notundaki hesaplamaları inceleyeyim belki oradan bir çözüm bulurum

orcad dosyasındaki sorun pspice modelleri yok sadece sematik oyuzden simülasyon yapamıyorum yoksa oradan çıkartacaktım spir sayısını

Epsilon

Tasarımda detayların nerede olduğunu aşağıdaki resimden anlayabilirsiniz
Bu ekrana ilk tasarladığı üstte şema sağda BOM listesi altta grafiklerin olduğu ekranda
şemanın sağ üst köşesindeki merceğe tıklayarak giriyorsunuz

2.resim ise uygulama notunda komponentlerin yerleşim yerlerini ve diğer detayları bu dökümanlardan anlayabilirsiniz

asma

Merhaba
Geri besleme bölümünü inceledikten sonra biraz yorum katabilirim.
İlk şemada Vcc2 zeneri kaç voltluk ise ona göre spir sayısı belirlenir*
Besleme gerilimi tsm103w için 3 ila 32V verilmiş.
İç referans ve opto akımı için 20 ila 30V arsı bir değer uygun gibi görünüyor.
Sekonder sarımının yarısı kadar yardımcı sargıyı sararsanız yeterli olacaktır. (42/2=21V)
Bu sargıdan çekilecek akım çok düşük olacağından kesitiniz de düşük olacak ama diğer aux sargısı ile aynı kullanmakta sakınca olmaz.

TSM bileşenlerine göre çıkış voltajı max = (390k/24k3 + 1) x 2V5 =42,6V
Çıkış akımı max değeri= (2V5/(240k+18k) x 18k) / 498m = 0,35A

Vcc voltajına karar verince Ropto tekrar hesaplanabilir , RhRef te aynı şekilde.
O gerilimin alçak veya yüksek seçilmesinin fazla bağlayıcılığı yok.

Yalnız çıkış (sekonder) tarafını inceledim. Bu ve benzeri programları kullanmadım , bilmiyorum.

Kolay gelsin.

132kHz

Alıntı yapılan: Epsilon - 26 Nisan 2022, 22:45:15Tasarımda detayların nerede olduğunu aşağıdaki resimden anlayabilirsiniz
Bu ekrana ilk tasarladığı üstte şema sağda BOM listesi altta grafiklerin olduğu ekranda
şemanın sağ üst köşesindeki merceğe tıklayarak giriyorsunuz

2.resim ise uygulama notunda komponentlerin yerleşim yerlerini ve diğer detayları bu dökümanlardan anlayabilirsiniz

burada sadece 1 adet auxillary sargı bilgisi var bütün sorun da orada zaten semada 2 adet auxillary sargı var  biri kontrolcu beslemesi biri feedback ama burada da print e basınca çıkan raporda da sadece 1 adet aux dan bahsediyor

Epsilon

Soldaki sonunda A harfi olan kontroller sağdaki sonunda B harfi olan kontroller

Ayrıca tasarımdaki şema ile print edilende çıkan aynı şemalar

132kHz

Alıntı yapılan: asma - 26 Nisan 2022, 23:12:33Merhaba
Geri besleme bölümünü inceledikten sonra biraz yorum katabilirim.
İlk şemada Vcc2 zeneri kaç voltluk ise ona göre spir sayısı belirlenir*
Besleme gerilimi tsm103w için 3 ila 32V verilmiş.
İç referans ve opto akımı için 20 ila 30V arsı bir değer uygun gibi görünüyor.
Sekonder sarımının yarısı kadar yardımcı sargıyı sararsanız yeterli olacaktır. (42/2=21V)
Bu sargıdan çekilecek akım çok düşük olacağından kesitiniz de düşük olacak ama diğer aux sargısı ile aynı kullanmakta sakınca olmaz.

TSM bileşenlerine göre çıkış voltajı max = (390k/24k3 + 1) x 2V5 =42,6V
Çıkış akımı max değeri= (2V5/(240k+18k) x 18k) / 498m = 0,35A

Vcc voltajına karar verince Ropto tekrar hesaplanabilir , RhRef te aynı şekilde.
O gerilimin alçak veya yüksek seçilmesinin fazla bağlayıcılığı yok.

Yalnız çıkış (sekonder) tarafını inceledim. Bu ve benzeri programları kullanmadım , bilmiyorum.

Kolay gelsin.
Yanıtınız için teşekkür ederim Vcc2 zenerinin degeri malesef belli değil

aslında 2 kez yeni soru yazdım ama yazdıklarınızdan sonra 2 sini de tam göndereceken tekrar tekrar devreye bakınca anlayıp sildim  :)

aux sargı yerine sekonderin ortasından uç çıkarsam yanlış bir sey mi yapmış olurum trafonun doluluk oranı %95 aynı aux dan sarsam %3.17  daha gerekiyor teoride sıgıyor aslında

132kHz

Alıntı yapılan: Epsilon - 26 Nisan 2022, 23:39:56Soldaki sonunda A harfi olan kontroller sağdaki sonunda B harfi olan kontroller

Ayrıca tasarımdaki şema ile print edilende çıkan aynı şemalar

bende farklı cıkıyor resim attıgınız kısımda aynı 3 sargılı tasarıma baslayınca 4 sargılı trafo detaylarına ve rapora bakınca tekrar 3 sargılı çıkıyor

Epsilon

Başlangıç değerlerininin ekranını hangı cont.seçtiğinizi ve şu zenerin yerini şemada gösterin ben size bütün bilgilerin detaylarını göstereyim
Program tüm trafo ve komponent detaylarını gösteriyor
Yoksa anlaşamıyacağız

132kHz

HVLED001A kullanıyorum
Giris parametreler buradaki semada TSM103W vcc sıne giden gerilim bir zener üzerinden alınmış

tasarıma baslayınca cıkan ekran burada TSM103W vcc sine 4. bir sargı gidiyor ama bu sargı detayları bende hıcbır yerde cıkmıyor

bu da sarım detayları 3 sargı bilgisi var 4. sargı hakkında burada veya gösterdiğiniz yerde bir bilgi yok

Epsilon

Ortadaki resimdeki trafonun üstündeki makasa tıklayın
Yukarıda da izah etmiştim (3.mesajdaki ilk resimi büyütün)

asma

Merhaba
Sekonder tarafındaki kontrol devresi yük ile aynı sargıdan (veya orta uçtan) beslenebilir. İlk devrede zenerli uygulaması var.
Aklıma gelen ilk sorun, çıkış kısa devre edilirse, yeterli opto akımı oluşamadığında Primer kontrol devresi ne yapar. Aux voltajı düşer, pwm oranı artar, çıkış akımı tırmanır...
Yardımcı sargı kullanırsanız Vcc düşer ama 0,35A akım sınırı korunur.

Kolay gelsin.

132kHz

aynı sadece 1 aux spir bilgisi var bu hangisi entegrenin beslemesi mi feedback mi

132kHz

Alıntı yapılan: asma - 27 Nisan 2022, 01:04:56Merhaba
Sekonder tarafındaki kontrol devresi yük ile aynı sargıdan (veya orta uçtan) beslenebilir. İlk devrede zenerli uygulaması var.
Aklıma gelen ilk sorun, çıkış kısa devre edilirse, yeterli opto akımı oluşamadığında Primer kontrol devresi ne yapar. Aux voltajı düşer, pwm oranı artar, çıkış akımı tırmanır...
Yardımcı sargı kullanırsanız Vcc düşer ama 0,35A akım sınırı korunur.

Kolay gelsin.

Teşekkürler güzel bir yaklaşım yardımcı sargıyı zorlamakta fayda var dediginiz sekilde 10 spir cıkıyor zaten peki bu besleme voltajının feedback e bir etkisi olur mu