Kaçak akım test cihazı

Başlatan selahaddin54, 26 Nisan 2022, 12:46:56

selahaddin54

Selamlar arkadaşlar. Ürünlerimize CE sertifikası almak için fabrikaya yakın zamanda 80bin tl civarında bir test cihazı aldık. Cihaz yüksek voltaj, yüksek akım, kaçak akım gibi testler yapıyor. Şimdiye kadar sıfır cihazları bağladığımız için hepsini tüm testlerden geçirdi ve onayladı. Fakat bugün üzerinde kaçak olduğunu bildiğim bir katı meyve sıkacağı makinesini bağladığımda izolasyon vb testlerde hata verdi. Tam kaçak akım testine geldiğimizde;
 test cihazının beslemesi masadaki herhangi bir prizden olduğu için test edilen cihazdaki kaçak,  sigorta kutusundaki kaçak akım rölesini attırdı.

Sorum şu ki bu kadar pahalıya aldığımız bir test cihazı (ki kendisi marka olduğunu tahmin ediyorum bir çok yerde gördüm) test edeceği cihazı kendi üzerinden izole bir şekilde beslemesi gerekmez miydi ?

Bu soruyu firmadan görüştüğümüz satıcıya sordum bilmediği için araştırıp dönecek ama sizin fikirlerinizi merak ediyorum.
Teşekkür ederim

Evet öyle diyenler için bu sizce nasıl yapılır ? Şemada olayı anlatmaya çalıştım.

tunayk

Hocam cihaz zaten izolasyon testlerinde hata verip bunu enerjiye bağlama demiş. Daha ne diye enerji veriyorsunuz  :)

İzole besleme olayı başka bir konu cihazın amacına göre olabilir de olmayabilir de.Örneğin İzole ölçüm yapmak bir osiloskop için çok güzel bir yetenek ancak en iyi markaların skopları bile bunu her modelinde sunmuyor. Parasını verirseniz alabiliyorsunuz.

Sizin test cihazı da izole beslerim demiyor muhtemelen.

selahaddin54

Hocam cihaz 5 6 testi ard arda yaparak sonunda bir çıktı üretiyor. Önce izolasyon yüksek voltaj vb testlerden sonra en son birde makineyi çalıştırırken kaçak akım ve güç testi yapıyor.Bir seri halinde ilerlediği için testler normal bir makine üzerinde böyle yapmıştık ve gelen arkadaşlarda bize böyle anlattılar. Çok teknik insanlar olmadığı ve muhtemelen satış bölümünde oldukları için sorumu yanıtlamadılar henüz. Benim düşüncem acaba izolasyon trafosu gibi basit bir çözümle bu sorun ortadan kaldırılır mı?
Cihaz için tekerlekli masa gibi bişey yapacağız bayram sonunda. Trafo vb çözümler içinde bir pano koymayı düşündüm açıkçası. Ayrıca bu sorun düşünülmüş olması gerekiyor. Kurumsal bir firma buna çözüm getirmiştir mutlaka ama kendilerine bir türlü ulaşamıyorum ve geri döneceğini söyleyenlerden bir haber gelmiyor malesef.

elektroacemi

Küçük güçlerde izole edebilmesi kolay ama yüksek güçlerde izole edebilmesi hem zor, hem maliyetli hem de cihazın boyutunu çok büyütür. Zaten bu tip cihazlar kaçak akım rolesiz yerden beslenmesi gerekir. Yoksa ölçüm sırasında hiçbir sorun olmasa bile cihazın çalışma prensibinden dolayı kaçak akım rolesi atabiliyor.
Örneğin Çevrim Empadans ölçümü yaparken hatta mecburen bir miktar akım veriyor. Verdiği akımın dönüşü olmadığı için kaçak olmuş oluyor.

İlave olarak akıllara çoğu yerde atmıyor sadece bir yerde attı gibi bir soru gelebilir. Örneğin 30mA roleler 30mA e kadar atmayı garantiler ve genelde 15-28mA arasında herhangi bir değerde atıyor. Cihazımız ölçüm yaparken yaptığı kaçak ile , cihaz dışı olan sabit kaçağın toplamı bu değeri geçince atıyor.

Daha önce şu başıma çok geldi. Priz kaçak akım rolesi testi yapıyorum, prize ait kaçak akım rolesi yerine, ana giriş kaçak akım role atıyor.

Andromeda

.. ikiside 30 mA ise hangisinin atacağı belli olmaz. Ana girişi gecikmeli yapmak lazım.. Kaçak akım yüksek ise girişdeki 300 mA bile önce atabilir.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"