0.039R direnci nasıl ölçerim?

Başlatan Mr.Thinking, 28 Nisan 2022, 13:34:28

Mr.Thinking

Piyasada 0.039R 5w direnç bulamıyorum. Bu direnci nasıl icat edebilirim? İcat ettiğim direnci nasıl ölçebilirim. Fluke87 ölçmüyor.
Aşağıdaki ise .39R 5 watt bir çimento direncin içi.

ego=1/Knowledge

power20

Direncin 100 katına tekabül edecek rezistans teli (havya teli) tespit edilir. Normal aletle ölçülür. Sonra tel fiziksel olarak 100e bölünür.  Bu tel 1Mohm gibi yüksek bir direnç üzerine veya boş cam sigorta üzerine seyrek olarak dolanır. Uçları sabitlenir.

Gerekirse 100 değil 10 kat olarak dikkate alınabilir.

Başka yöntem
Gerekli olanın 10 katı  dirençten 10da bir güçte bulunabilrse 10 adet paralel bağlanır. Aynı güçte de olabilir

ustura

Kendi kullandığım yöntem şudur,

ölçeceğim dirence DC sabit akım kaynağı ile 1.0A akım basarım.

ölçü aletinin problarını direkt direnç uçlarına temas ederek ölçtüğüm mV değeri ile

direnç omajını hesaplarım :)

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Kılıç - 28 Nisan 2022, 13:45:30Direncin 100 katına tekabül edecek rezistans teli (havya teli) tespit edilir. Normal aletle ölçülür. Sonra tel fiziksel olarak 100e bölünür.  Bu tel 1Mohm gibi yüksek bir direnç üzerine veya boş cam sigorta üzerine seyrek olarak dolanır. Uçları sabitlenir.

Gerekirse 100 değil 10 kat olarak dikkate alınabilir.

Başka yöntem
Gerekli olanın 10 katı  dirençten 10da bir güçte bulunabilrse 10 adet paralel bağlanır. Aynı güçte de olabilir

Rezistans telini denedim. 39mR de Uzunluğu 1mm kalıyor. Nasıl nereye bağlayabilirim ki?
ego=1/Knowledge

Sozuak

Miliohmmetre olmadan zor, kendiniz birsey yapsaniz o da maliyetli ve zaman alici olur ustelik kalibrasyon sart.

28 Nisan 2022, 14:08:45
Rezistans teli isininca degeri degismeyecek mi ancak sont direnclerden alinip seri paralel yakin deger elde edilebilinir

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: ustura - 28 Nisan 2022, 13:48:06Kendi kullandığım yöntem şudur,

ölçeceğim dirence DC sabit akım kaynağı ile 1.0A akım basarım.

ölçü aletinin problarını direkt direnç uçlarına temas ederek ölçtüğüm mV değeri ile

direnç omajını hesaplarım :)
Bunu yapamıyorum. Çünkü kullandığım güç kaynağının kablosunun direnci, hesabı çok etkiliyor.
Hem hesapladığın zaman 1voltta 0.039R 25 amper çekiyor. Bunu yapmak neredeyse imkansız.
ego=1/Knowledge

Yuunus

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 28 Nisan 2022, 14:20:09Bunu yapamıyorum. Çünkü kullandığım güç kaynağının kablosunun direnci, hesabı çok etkiliyor.
Hem hesapladığın zaman 1voltta 0.039R 25 amper çekiyor. Bunu yapmak neredeyse imkansız.
sabit akima gerek yok bir ampermetre ve bir voltmetre ile ayni isi yaparsin,anlik olarak uzerindeki gerilim dusumu ve direncten gecen akimi olceceksin.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Yuunus - 28 Nisan 2022, 14:38:50sabit akima gerek yok bir ampermetre ve bir voltmetre ile ayni isi yaparsin,anlik olarak uzerindeki gerilim dusumu ve direncten gecen akimi olceceksin.
Arkadaşlar 39mR den bahsediyoruz borudan değil :)
ego=1/Knowledge

ustura

Bu yöntemle yapacağınız ölçümle elde edeceğiniz sonuç, ölçü aletinizin mV - uV kademesinin doğruluğu kadar hassas olacaktır... yani tahmininizden çok daha yüksek doğrulukta olacaktır...
Yazdığım yöntemi dikkatlice okuyun :)

dirence 1.0 A sabit DC akım basacağız,

ölçü aleti probları direkt direnç uçlarından mV değeri ölçecek...

bu şartlar altında ölçümün hatalı olması mümkün değil :)

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: ustura - 28 Nisan 2022, 14:53:52Bu yöntemle yapacağınız ölçümle elde edeceğiniz sonuç, ölçü aletinizin mV - uV kademesinin doğruluğu kadar hassas olacaktır... yani tahmininizden çok daha yüksek doğrulukta olacaktır...
Yazdığım yöntemi dikkatlice okuyun :)

dirence 1.0 A sabit DC akım basacağız,

ölçü aleti probları direkt direnç uçlarından mV değeri ölçecek...

bu şartlar altında ölçümün hatalı olması mümkün değil :)
Güç kaynağının kablolarını çıkarıp elimdeki tek 0.039 ohm direnci direk connectöre vidaladım. 1V 1A verdim.
O sırada gerilim 0.0 e düştü ve 1A çekti. Bu şartlarda direnç üzerine düşen gerilimi fluke87 ile ölçtüm ve 39mV çıktı.  Kanun hesabına göre de 0.039ohm ediyor.
Peki bu direnci nasıl icat edeceğiz?
ego=1/Knowledge

ustura

İcat konusundan, gelen öneriler haricinde benim bir tavsiye yok maalesef...

yapacağın denemelerde eşdeğer direnci aynı metodla ölçerek yakalabilirsin diye düşünüyorum.

tunayk

İcat etmene gerek yok. Siteden sipariş vermen yeterli  :)
Şönt direnç, 39mR

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: tunayk - 28 Nisan 2022, 15:35:22İcat etmene gerek yok. Siteden sipariş vermen yeterli  :)
Şönt direnç, 39mR

link kurumsal giriş linki. Ben özdisan da bulamadım.
ego=1/Knowledge

tunayk