Optik konusunda fikir arayisim var.

Başlatan z, 02 Mayıs 2022, 09:56:16

z

Oklava seklinde bir optik alici duzenege, isik hangi yonden hangi acidan neresine gelirse gelsin sensorum sinyal versin istiyorum.

Aklima gelen cozum fluorasant madde barindiran bir oklava yapmak. fotosensoru oklavanin iki ucundan birine merkeze koymak.

Daha guzel cozumunuz var mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serdararikan

Etrafı açık fiber kablo veya misinanın iki ucuna optik sensör bağlanarak denenebilir

z

Elimdeki bazi malzemelerle denemeler yaptim ve ciddi bir problem.

Fiber optik lifim yok fakat ondan da cok umudum yok.

Bir taraftan bakinca seffaf diger taraftan bakinca ayna gibi davranan kivrilabilir ince bir levha bulabilirsem onu bukup silindir yaparsam belki bir sey olabilir.

z

Bir kac gundur bu ise kafa yoruyorum. Lazer yazicilardaki "drum"in ustu isiga duyarli bir madde ile kapli.

Aluminyum silindirin bir yuzu zaten elekrik kontagi yapmaya musait. Fakat ustundeki yesil boyaya kontak yapma sansim yok.

Fakat bunu cam bir borunun icine sokarsam icini de tuzlu su ile doldurursam uzun bir isik sensorum olur.

Bunu da deneyecegim ama bayramin bitmesi  gerekecek.

Andromeda

Esnek güneş paneli gibi birşey lazım.. veya cam silindirin içine çok sayıda ldr yerleştirmek..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

alikeskinkilic

hocam şeffaf silindirik nesne yada içerisi su dolu silindirik bir şeffaf kap da eğer  boyu çok fazla uzun değilse zaten doğal olarak fiberoptik gibi davranacaktır bence çevreden başka ışık kaynakları tarafından kirletilmiyor ise bu oklava az yada çok değişken de olsa ilk değerinden farklı bir değer üretmesi gerekiyor yeterince hassas ve alt ve üst limitleri esnek bir analog okuma ile çıkış alınabilir diye düşünüyorum.tabi çıkışı 1-0 şeklinde ayarlamak için ayarlanabilir ama verinin analog olarak okunması ışığın geliş açısına göre az yada çok olarak illaki değişecektir
Hep meraktan

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 02 Mayıs 2022, 11:48:15Bir taraftan bakinca seffaf diger taraftan bakinca ayna gibi davranan kivrilabilir ince bir levha bulabilirsem onu bukup silindir yaparsam belki bir sey olabilir.
Bu çok mantıklı. Lcd ekranların camının arkasından çıkıyor böyle bir şeyler. Katman katman bir sürü esnek levha. Galiba onlardan biri bir taraftan bakınca şeffaf diğer taraftan bakınca ayna gibiydi. Bunu silindiri haline getirdiğinizde, dışardan gelen ışık ayna tarafına geçerek içinde zigzaglar çizerek sensöre ulaşır. Çok mantıklı.
Edit: ya da aşağıdaki gibi bir pleksinin, kendi ölçülerinize göre, örneğin  30 veya 40 mm liklerinden alıp 30x30 veya 40x40 tam kare kestirip kenarlarını da zımparalayıp bir cam silinidirin içine koyabilirsiniz.

ego=1/Knowledge

foseydon

ben hiçbirşey anlamadım. misal, ışığı taşıyıp sensöre götürmeye çalışacaksan taşıyacak düzeneği koyma sensör direk alsın ışığı. düzenek nasıl? amaç ne? oklava denmiş ama ışığı ne kadar mesafeye taşıyacaksın? sonuçta foton dediğin şey yolda giderken soğrulacak. taşıyabildiğin kısmı yetecek mi?

z

Cim bicme makinesinin ustune bir lazer koyacagim. Bu lazer, motor ile surekli olarak 360 derece donecek. Yani radar anteni gibi uzaya isinim yapacak.

Bahcede iki koseye optik alici koyacagim. Eger zemin mukemmel duzgun olsaydi lazerin yerden yuksekligi kadar yuksege fotoalici koymam yetecekti.

Fakat cim bicme makinesi engebeli yuzeyde yururken lazer isigi yukari asagi bayagi bir oynayacagk.

Iste oklava gibi optikleri bunun icin dusunuyorum.

Oklava sensorleri bahcede iki ayri yere dikecegim. Isin dikeyde oklavanin neresine carparsa capsin optik alicima isigi ulastirsin istiyorum.

alikeskinkilic

hocam özel birşey değilse projenin amacını öğrenebilirmiyiz konum tespiti değil sanırım.beklentiniz nedir bu veriler ile ne yapılacak?
Hep meraktan

Sozuak

Yönlü antenle RF daha akıllıca olmaz mı!  ya da  modüle edilmiş IR yollayıp  bunu da pir sensör merceği ile toplamak. Ya da ultrasonik sinyaller yollayip seviye tespiti yapmak.

sezgin

Çanak anten gibi bir yapı düşünsek olur mu belli açıyla yerleştirilmiş iki yansıtıcı yüzey ortasına yerleştirilmiş bir sensör. Yansıyan ışın aynı yere odaklanırsa alt alta sıralanmış ldrler bile iş görebilir.

z

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 02 Mayıs 2022, 23:52:52hocam özel birşey değilse projenin amacını öğrenebilirmiyiz konum tespiti değil sanırım.beklentiniz nedir bu veriler ile ne yapılacak?

Kucuk bir bahcedeki robot kendi kendine cimleri kesecek. Bunun icin konum bilgisine ihtiyac var. Dusundugum duzenek iki seksende konum bilgisini bulmama yariyor.

Alıntı yapılan: Sozuak - 03 Mayıs 2022, 00:36:30Yönlü antenle RF daha akıllıca olmaz mı!  ya da  modüle edilmiş IR yollayıp  bunu da pir sensör merceği ile toplamak. Ya da ultrasonik sinyaller yollayip seviye tespiti yapmak.

Huzme ne kadar genis aciyla ilerlerse konum hassasiyetim o kadar kotulesir. Bu nedenle lazer dusundum.

Alıntı yapılan: sezgin - 03 Mayıs 2022, 01:11:13Çanak anten gibi bir yapı düşünsek olur mu belli açıyla yerleştirilmiş iki yansıtıcı yüzey ortasına yerleştirilmiş bir sensör. Yansıyan ışın aynı yere odaklanırsa alt alta sıralanmış ldrler bile iş görebilir.

Canak anten cok fazla alan kaplar.

Endorfin35+

Lazer mesafe sensörü amacı dışında kullanılarak okuma alınabilir diye düşünüyorum.

https://www.omch.co/tr/laser-distance-sensor/

Linkteki sensörün çalışma şeklini incelerseniz ışının yansıma açısına göre çalışmıyor. Lazer ışınının olduğu noktayı görme prensibine göre
Çalışıyor. Sizin oklava yerine 1mt lik beyaz bir şerit ve bu tip bir sensör ile şerit üzerinde kırmızı lazer ışığı varmı yokmu okuma şansınız olabilir.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."