Optik konusunda fikir arayisim var.

Başlatan z, 02 Mayıs 2022, 09:56:16

muhittin_kaplan

saydam ebonit çuğugu 45derece açıyla konumlasan, lazer isabet etse uç kısmından ulaşabilirmisin acaba ?

z

#31
Alıntı yapılan: Sozuak - 04 Mayıs 2022, 01:56:47Bizim eski süpürge robotun (Irobot Roomba) yanında gelen IR beacon  aksesuarı vardı hiç kullanmadım ama  onu koyduğunuz yere girmez  yani sanal bir engel oluşturur diyordu kılavuzu yanlış hatırlamıyorsam. Bu tip bir sınır çizme ve ve belirli yönlere (belki köşelere) bu tip birşeyler koysan  ve araç ta oralara yaklaşınca ve diğerlerini de 360 derece okuyup  konumunu belirlese olmaz mı. Güneş enerjisi ile çalışan bir sistem olur gerekiyorsa geceleri çalışmaz kendi şarj olur. Çalıştığında da deniz feneri gibi cihaza bulunduğu yeri bildirir. Her biri farklı frekansta IR yollar böylelikle  ayrım yapılır.

Derdim engele carpinca yon degistir taaki yeni bir engele carpincaya kadar duz git tarzi otonom kontrol degil.

Hafizaya yerlestirecegim haritaya gore akilli bir sey olsun istiyorum. Bu yuzden de robotu mesela 10x10 cm kare bolgelerden istedigime gonderebilmek.

Cim dikmeden once zemine zamaninda  kablo doseseydim cok basit sekilde cim bicme robotunu kontrol etmek mumkun olacakti.

 

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Çözüm önerim şeffaf jaluzi çubuğu kullanmanız yönünde. Çubuğa atacağınız yatay çizgiler (tel fırça kullanabilirsiniz) yeterli olur, zımpara nasıl bir etki yapar emin olamadım. Üstelik ısıtarak kavis verebilirsiniz. Daha önce BMW angel eye tipi far yapanlara rast gelmiştim bu malzemeden.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

timpati

engebeli arazide robocar'ın değişen lazer açı sorununa bir çözüm önerim var. Neden asıl ışık kaynağını robot yerine dışarıdaki direklere vermiyorsunuz? arabaya yüksek bir alıcı yerleştirmeniz yeterli olacaktır, motora yani dönen sisteme de gerek kalmaz böylece, konum bilgisi hesabı yine yapılacak tabii. veya üzerinde çalışılan alan sabitse, bunun önceden harita bilgisi sisteme girilir, ara ara sapmalar ölçülüp resete de (düzeltmeye, raya oturtmaya) gidilebilir.
why mr. anderson, why ?