MOSFET SEÇİM

Başlatan ibrahim96, 05 Mayıs 2022, 22:36:32

muhendisbey

Hayır. Bulk yarı iletkene temas eden gövde kısmıdır.

Pratikte kullanımına denk gelmedim.  Lisanstan beridir kullanmadığım görmediğim bir bilgi. Genelde entegre imalatında bulk kısmı entegre içerisindeki mini kapasitörler olarak kullandıklarını biliyorum. Diyot olarak da kullanıyorlar diye de aklımda kalmış ama emin olamıyorum 10 yıldan uzun süre geçti.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Alıntı yapılan: ibrahim96 - 09 Mayıs 2022, 19:39:17

Q2 ve Q3 mosfetleri tipi hakkında bilgi verebilir misiniz rica etsem drain source gate bacakları anladım ama 4 bir uç ile rs dirençi bağlanmış ve source izole anlam veremedim

Yuksek akimli mosfetlerde akim yoluna direnc baglamak fazla guc kaybina neden olur.
Bunun yerine MOSun source yuzeyi iki farkli alana ayrilir. Buyuk olanin yuzeyi kucugunun yuzeyinin N kati olsun.

Bu durumda Drain akiminin I/N kadari minik sourcedan akar. Bu minik source"a kucuk guclu bir direnc baglandiginda drain akimi ile orantili voltaj elde edilir ve cok cok kucuk bir guc kaybi olur.

Bu ikinci source icin yanlis hatirlamiyorsam Kelvin Source deniyordu.

Simdi baktim ayrik urun olarak da Sensefet adiyla satiliyor. (Ornek: MTP40N06M)

https://www.onsemi.com/pub/Collateral/AND8093-D.PDF

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ibrahim96

Bu mosfet yerine ırfz44n koyup rs direncini iptal edip direk gnd verilse akım koruma modu kapatılmış olurmu veya acs712 tarzı bir devre ile akım  bilgisi verilse rs direnci ve sensefet olmadan bu entegreyi Dc motor için kullanabilir miyim?