Kapalı kaplar kanunu

Başlatan ACM, 06 Mayıs 2022, 01:33:49

ACM

Alıntı yapılan: elektronik - 06 Mayıs 2022, 17:55:31oldaki motor kayıplar hariç güç harcamayacak suyu aldığı yere tekrar bırakıyor.

Yerçekimi etkisizmi oluyor yani soldakinde. Para bende , ağrı dağını aşırtıp aynı kovaya getirdim iki ucu diyelim , yinede harcamayacakmı enerjiyi (sürtünmeyi pas geçelim). Sol tarafım olmaz diyor.

ilyas KAYA

#16
Denemesi kolay. Bitane hortum alın ve suya daldirmadan üfleyin. Bir de suya daldirip ufleyin.

Akvaryum pompasindan bildiğim suyun içine daldirdigimizda hava suyun üstüne çıkana kadar pompa epey zorlanıyor. 

elektronik

Alıntı yapılan: ACM - 06 Mayıs 2022, 20:11:45Yerçekimi etkisizmi oluyor yani soldakinde. Para bende , ağrı dağını aşırtıp aynı kovaya getirdim iki ucu diyelim , yinede harcamayacakmı enerjiyi (sürtünmeyi pas geçelim). Sol tarafım olmaz diyor.

Hortum ilk başta boş ise hortuma suyu basarken bir güç harcanacak su tepeyi aşıp inişe geçince ve yol aldıkça suyun inerkenki vakum olayı çıkan suyu dengeler hortum tamamen dolunca bu durum eşitlenir (terazinin iki kefesi gibi) bundan sonra harcanacak güç kayıplar nedeniyle olacak ve bir miktarda akışklanların doğası gereği hareketi zorlaştıma özelliğinden dolayı.

ACM

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 06 Mayıs 2022, 20:47:21Denemesi kolay. Bitane hortum alın ve suya daldirmadan üfleyin. Bir de suya daldirip ufleyin.

Akvaryum pompasindan bildiğim suyun içine daldirdigimizda hava suyun üstüne çıkana kadar pompa epey zorlanıyor. 
Bu deneyle hortum dışardayken hava daha rahat çıkacak. Suylada aynı sonuçmu olur diyorsunuz İlyas hocam.
  Bugün deneme yaptım , hortum dışardada kovadada olsa dalgıç pompa 1.18A akım çekti. Hortum 2 metre ,  kısa idi , sanırım bu kısalıkta bir etki olmuyor , çok daha uzunla denemem lazım.