iş için diz üstü pc seçmek 06-05-2022

Başlatan erkan614, 06 Mayıs 2022, 13:36:41

erkan614

İyi günler Arkadaşlar
Artık diz üstü pc istediğim gibi çalışmıyor 9. yılında sony viao İ5 4GbRam GT735M 2GB ekran
yani baya yavaşladı artık
Ben çoklu işlem yapmayı seviyorum
ve çok önemli olduğunu düşündüğüm bir gıcık yanım var
Benim kullandığım pc ne olursa olsun takılmamalı
şuan pc ye dock 3 hari adet ekran bağlı kendi ekranı ile 4 ekran
bir adet VB sanal makine sürekli açık bir ekranda
diğerinde kullandığım pcb programı
diğerinde de mail ve internet sayfaları
kendi ekranında youtubedan sürekli birşeyler açık
öyle sekme kapatma vs işleri pek sevmiyorum
bu sebepten işlemci ve ram yüksek olmalı
olmaz ise olmaz bazı konfigürasyonlar
İ7
32GB Ram
RTX3070 veya muadili ekran kartı
şimdi bu konfigürasyonda
en uygun fiyatlı olanı burda N11 linki var Sevimli hayalet Excalibur G900 :D
Bunun monster veryonunda ise fiyat 30-32 bin civarı
Dell HP bunlar 40-50 den aşşağı değil
şimdi acaba ben bu cihazı alsam pişman olurmuyum
sizin tavsiye edeceğiniz birşey varmı
Not: pc de Oyun oynamıyorum
Teşekkürler

Mucit23

ByTEK

Açıkçası mevcut cihaz bende olsa SSD Disk takardım ve RAM 8 GB yükseltirdim. Fan temizliği ve Temiz kurulumdan sonra Kullanıma devam ederdim. Şuan şahsi olarak laptopların aşırı pahalı olduğunu düşünüyorum.

erkan614

@SercanTEK Evet hali hazırda SSD takılı Rami de yükselticem 8GB a şuan 4gb Gömülü Rami var + 1 adet boş slot var ve max 8gb a desteği var anakartın
ama bana yetmiyor istediğim gücü alamıyorum
Ekşi sözlük hiç birşeyi beğenmeme timi vermiş veriştirmiş bu modele
birde Monster Tulpar V21.7 var mu modelde Ram 16 ama ben ekletirim bir 16 daha 32 olur + yönleri ekran 2K sRGB birde sanırım excaliburdan daha iyi bir kasa
tabiki Ekşide gene bu kasayada baya saydırmışlar
Ve sanırım MSI veya HP nin işlemci ve ekran kartı bir düşük modellerini almayı tavsiye ediyorlar
MSI katana ama ekran 17" biraz büyük bir cihaz
gene 17" HP omen
sonradan 32 yükseltmek gerekiyor son 3 pcde nerden baksan 1500TL ekstra
Edit Sanırım HP omen Trendyoldan alıcam
26850TL

BC337

Alıntı yapılan: SercanTEK - 06 Mayıs 2022, 14:08:32Açıkçası mevcut cihaz bende olsa SSD Disk takardım ve RAM 8 GB yükseltirdim. Fan temizliği ve Temiz kurulumdan sonra Kullanıma devam ederdim. Şuan şahsi olarak laptopların aşırı pahalı olduğunu düşünüyorum.

aynene katılıyorum laptopu  güzelce  elden geçiirip temizlense  ram ve SSD  takviyesi  yapılsa  zehir  gibi olur şu kriz  ortamında herşey aşırı pahalı  hele  lptop gibi  ithal dolara endeks li cihazlar uçmuşturr....

Melih1802

Pişman olmayacağın workstation serisi.

sinus

Monster veya Lenovo workstationlara bak. Monster fiyat olarak daha uygun diye biliyorum.

MC_Skywalker

Bu mesajı Monster'in 17.3" ekranlı Tulpar modelinden yazıyorum. Fanları gürültülü çalışıyor. Klavyesine hala alışamadım. Şimdilik Win11 pro ile kullanıyorum daha sonra Nvidia ubuntu 20 ve üzeri için stabil sürücü çıkartınca ona geçeceğim. Şuan 18.04 LTS destekliyor nvidia.

konfigürasyonu şöyle: https://www.monsternotebook.com.tr/tulpar/monster-tulpar-t7-v21-8/
Core i7 11800H
RXT 3070Max-q
2 x 32GB RAM
1TB CT1000P2SSD8 m.2 nvme
2TB Samsung MZVL22T0HBLB-00B00 m.2 nvme  PCIe 4.0 x4 (Okuma: 7000 MB/s - Yazma: 5100 MB/s)

A5000 GPU'lu Markut modelini almaya niyetlenmiştim. Bütçem ancak buna yetti.

EK:
Takılma olmaması için Win11'e geçmeyin Win10 da devam edin.

hasankara

Çok sık taşıma durumu yoksa

mini itx düşünülebilir. Yaklaşık 2 seneden fazla kullanıyorum gayet memnunum diyebilirim. Tek fanlı sıvı soğutma ile, masaüstünde kullanırken dahi fan sesi duymadan kullanılabiliyor, yüke girmiş girmemiş farketmiyor. AMD Ryzen 5 3600 işlemci kullanıyorum.

yas

Alıntı yapılan: erkan614 - 06 Mayıs 2022, 14:34:00MSI katana ama ekran 17" biraz büyük bir cihaz

MSi GF76 hemen hemen aynısı yakın bir zamanda yurtdışından aldım. Yaklaşık 21 bin tl ye geldi. Büyüklüğünden ve kırmızı ışıklarından ilk başta bende çekinmiştim sonra hoşuma gitmeye başladı. Bu pc nin pili içerisinde dışarıdan erişilemiyor. Performansla ilgili şüphen olmasın. Hoşuna gitmeyecek kısım alt hava kanalları olabilir. Kanallar biraz fazla aralıklı. Adaptörü büyük ebatlarda. Şuan yoğunluktan eski pc yi tam taşıyamadım kasaya kilitledim duruyor.

Melih1802

Monster a niyetlenirsen ilk önce youtube den alanların yorumlarını dinlemeni öneririm.

Büyük ekran sevmeme rağmen laptop için 17 fazla büyük, bir süre sonra pişman olmakta var. Benim için en ideal ölçü 15.6.

power20

Asus ROG GL552VW var
24GB ram, SSD  taktım Yıllardır kullanıyorum. Takılma yok. Hızına yetişemiyorum.
mplabx  gibi uygulamalarda derleme çok kısa sürdüğü için inanamayıp defalarca bastığım oluyor.
Tavsiye ederim.  Belki 8 sene olmuştur. Asus benzer bir model seçim yapabilirsiniz.

Önceikle mevcut bilgisayarın RAMini maks olacak şekilde değiştirebilirsiniz. Performans çok değişiyor.

Windows 7 kurdum. touchpad driver w7 için yokmuş başka sorun  bilmiyorum

foseydon

bende msi gs60(4k) var, memnunum. bu ara fanları bağırıyor garibimin, abi beni bir aç temizle macunumu yenile diyor. o da haklı tabi 3 olacak dokunmadık. bozulana kadar kullanıcam, bu devirde laptop imkan yok alınmaz. bu paralara 5-6 sene önce araba alınıyordu be. değiştirirsem masa üstü slim pc, itx falan tarzı birşey toplayıp laptop olayından vazgeçicem. fiyat/performans en mantıklı bu bence şu anda. size de bunu taviyse ederim. illa laptop alacaksanız, uygun fiyatlı oyuncu bilgisayarı bakın. iş istasyonları tuzlu kalıyor. aslında DELL'in bir hizmeti vardı, istediğin özellikleri seçip istediğin konfigde laptop toplayabiliyordun zamanında. öyle birşey olsa gereksiz kısımları atsak güzel olurdu be.

z

Laptoplari sevmiyorum.

Bugune kadar bilgisayar konusunda en memnun kaldigim makine bu oldu. (Eski versiyonu)

https://www.hp.com/tr-tr/products/desktops/product-details/2100033267

Upgrade seceneklerine bakin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fide

G600 modelini 2014-2021 yılları arasında bilfiil kullandım. SSD ve ram upgrade ile performansı arttı. Ama ekran kartının on board olması grafik gücü istenen yerlerde sıkıntı olabilir.
1 senedir Dell Optiplex 3070 kullanıyorum. İ5 9.nesil, 16gb ddr4 ve 250 GB Western digital SSD. Memnunum.
Hem hafif hem de batarya, menteşe vb laptopa ait sıkıntılar yok. Monitör ve klavye gittiğiniz yerde olmalı. Belki tek sıkıntısı da bu (ekran kartı olmaması hariç)
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com