Led trafosu çalışmıyor

Başlatan can2366, 10 Mayıs 2022, 11:21:49

can2366

Merhaba. Elimdeki WS2812B adreslenebilir şerit ledi beslemek için 5V 20A trafo almıştım internetten, ancak trafonun priz bağlantısını yaptığımda trafodan sadece tiz bir ses geliyor ve trafo çalışmıyor, yanındaki yeşil ledi de yanmıyor. 5V çıkışlarını kontrol ettim aynı şekilde voltaj yok. Trafoya AC bağlantısı yaparken kullandığım kablo iki uçlu, topraklama hattını boş bırakıyorum. Faz ve nötrü mü ters bağladım diye fişi ters takıp tekrar denedim ancak bir şey değişmedi. Ne yapmam gerekiyor sizce? Trafoda mı sorun var yoksa bir şeyi yanlış mı yapıyorum? Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Sozuak

Güç kaynağına sadece 220V bağlantısı yapın çıkışlarını boş bırakın. Hala sorun varsa (girişte 220V ölçüyorsanız ama çıkışta yeşil ledi bile yanmıyorsa güç kaynağınız bozuktur. Uzun süre yüksek güçte soğutmasız kullanıldıysa bu normal, değil ise size denk gelmiş diyelim.

ferit06

Alıntı yapılan: can2366 - 10 Mayıs 2022, 11:21:49Merhaba. Elimdeki WS2812B adreslenebilir şerit ledi beslemek için 5V 20A trafo almıştım internetten, ancak trafonun priz bağlantısını yaptığımda trafodan sadece tiz bir ses geliyor ve trafo çalışmıyor, yanındaki yeşil ledi de yanmıyor. 5V çıkışlarını kontrol ettim aynı şekilde voltaj yok. Trafoya AC bağlantısı yaparken kullandığım kablo iki uçlu, topraklama hattını boş bırakıyorum. Faz ve nötrü mü ters bağladım diye fişi ters takıp tekrar denedim ancak bir şey değişmedi. Ne yapmam gerekiyor sizce? Trafoda mı sorun var yoksa bir şeyi yanlış mı yapıyorum? Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Verdiğin bilgilerle fazla birşey tavsiye edilemez ancak, elinde tamir yapabilme becerisi olduğuna inanıyorsan biraz video seyret.
https://www.youtube.com/channel/UCD4WUzrCdNFrYb0vMLth1RQ/videos?view=0&sort=dd&shelf_id=0

muhendisbey

Fazı ve nötr'ü doğru bağladığına emin misiniz?
SMPS'in cam sigortası sağlam mı?
Çıkış uçlarında kısadevre var mı?

Geçenlerde bir satıcı hem ikinci el hem de tamir görmüş (güç kapasitörünü lehimlemeyi unutmuş andaval, içerisinde sallanıyordu, sabitleme silikonları sökülmüş yerinde izler duruyor) güç kaynağını sıfır diye yutturmaya çalıştı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.