Proton basic yeni versiyonu olan POSITRON u kulllanan var mı ?

Başlatan tekniker_murat, 13 Mayıs 2022, 06:24:38

Epsilon

Evet Pound muş Euro zannettim.1 Pound=18,97 (Şimdilik  :) Buda yaklaşık 100 tl daha fazla ödenecek anlamına geliyor
Forum a da üye oldum .
Yalnız forumdamı bir sitede örnek programların olduğu bir sayfa bulmuştum .Hatta uygulama türlerine göre klasör ikonlarına tıklayınca örnek kodları gösteriyordu(SPI,Sensors gibi) şimdi bulamıyorum
(Yaşlılıkmıdır halüsünasyonmudur  :du:

Epsilon

yas

Bunlar çok eski ama. Belki içerisinde yaşı 20 yıllık olan dosyalar olabilir.

Epsilon

Olsun Sorun değil.Bu arada development kit olarak ,board olarak ne kullanıyorsunuz?
Tavsiye edeceğiniz geliştirme kartı varmıdır?
*Bu arada satın alma linkinde ebay daki link yasal ebay linki ve banka kartı seçeneğinide var yeni eklenmiş sanırım

yas

Uzun zamandır hazır hiçbir şey kullanmıyorum  :D
Üzerinde rtc, rs232, rs485, izole dijital I/O ları, analog I/O ları, SD kartı, tuş takımı, grafik lcd, sıcaklık sensörü, gsm modül, buzer vs.. olan bir tasarımımız var. Kemal Sunalın filmindeki Mazlum yerine onu kullanıyoruz  :) . Gelmesini beklediğim PIC33 serisi 100mips mcular var. Onlar için bir development kit yapabilirim. Yada mirko-e nin kitleri hoşuma gidiyor. Belki hazır alabilirim. Bu arada mikro-e kit kullananlar varsa tavsiye eder mi yada etmez mi öğrenmek isterim. Gördüğüm kadarıyla kitleri hemen hemen her markaya uyumlu. Sadece ayrı olan mcu pcb üsten değişiyor. Yüksek hızlı uygulamalarda sıkıntı olabilir diye düşünüyorum.

power20

ASM kodun başına lisans eklemesi ne işe yarar?  Zaten bu ASM kod kullanıcı tarafından kullanılacak bir şey değildi.
 ASM kodu derleyici zaten kendisi kullanıyor değil midir? Acaba hex"e mi ekliyor? 

Hexin içindeki lisansın anlamı nasıldır? Key mi soruluyor?  İçinde QWERTY olsa ne?asdf yazsa ne etkisi olur? Hexi dağıtıyor, satıyor musunuz? Derleyici lisansıyla ilgisi nasıldır?

yas

Hiçbir işe yaramaz. Önceki mesajlarda zayıf ifade ettim galiba. ASM kodun başına eklenen isim koda eklenen bir şey değil.
; Code Produced by the Positron8 Compiler. Version 4.0.1.7
; Created and Written by Les Johnson. 
; Compiler version for AD SOYAD
;----------------------------------------------------------
şeklinde açıklamaya ekleniyor, derlemeye dahil değil.
Lisans isminin eklenmesi en fazla ne işe yarar, setup dosyanız illegal olarak sağ solda paylaşılmaya başlarsa, Bunun sizden çıktığı belli olur. Demoyu indirin ve bir derleme asm çıktısını açın ve inceleyin. Sanki bir derleyici tarafından gelişi güzel üretilmiş gibi durmuyor. Sanki bir programcı tarafından yazılmış, neyin ne olduğu anlaşılır, Basic tarafında yazdığınız koda karşılık gelen kısımlar ve açıklamaları dahil edilmiş olarak üretiliyor. Daha anlaşılır asm çıktısı olan bir derleyiciler varsa bilen paylaşsın öğrenmek isterim. Les in değişik bir düşünce yapısı var. Satın almanın zorlayıcı değil gönüllü olmasını tercih ediyor. Evet hayatını devam ettirmek için herkes gibi para kazanması gerekiyor. Ama bunu sadece derleyici satarak yapmak gibi bir hedefi yok. Bu yüzden dongle ekleyeyim, pc ye özgü lisans numarası ekleyim, internetten kaçak göçek olan kopyaları takip edeyim vs.. gibi bir gayreti yok. Bu işi kim yaparsa yapsın Microchip in ürün grubuna yeni dahil ettiği çekirdekleri veya donanımları eklerken onlara sahip olması ve testler yapması gerekir. Buda masraf etmek anlamına gelir. Yani mevcut durumdaki satış adeti ancak derleyicinin arge masraflarını ödüyordur belki bir miktarda kalıyordur diye düşünüyorum. Les in ana hedefi para kazanmak olsa free versiyonu özellik yada boyut sınırlı yapardı diye düşünüyorum.

power20

Free versiyonda ücretsiz derlenebilen mcu'lar eski tip. Bunlara hobi işleri yapılır. Seri üretim için tercih edilmez. Dolayısıyla geliştirici mantıklı iş yapmış. Reklam amaçlı ücretsiz sürüm yayınlamış.

Örnek. 16f877a için ücretsiz derleme yapılır. Seri üretim için güncel mcu gerekir. Belki 3tebir fiyatına daha iyi mcu vardır. 1000 tane kart üretecek olsanız hesap edin farkı.

yas

Alıntı yapılan: Kılıç - 14 Mayıs 2022, 09:33:33Free versiyonda ücretsiz derlenebilen mcu'lar eski tip. Bunlara hobi işleri yapılır. Seri üretim için tercih edilmez
Evet aynen öyle.

Alıntı yapılan: Kılıç - 14 Mayıs 2022, 09:33:33Örnek. 16f877a için ücretsiz derleme yapılır. Seri üretim için güncel mcu gerekir. Belki 3tebir fiyatına daha iyi mcu vardır. 1000 tane kart üretecek olsanız hesap edin farkı.

Aşağıdakilerde fena durmuyor.
"FREE" 14-bit core Devices:
PIC16F84, PIC16F628, PIC16F628A, PIC16F877, PIC16F877A, PIC12F1552, PIC16F1614, and PIC16F1937

"FREE" 18F devices:
PIC18F13K50, PIC18F25K20, PIC18F25K22 PIC18F452, PIC18F45K20, and PIC18F46K20

"FREE" 16-bit devices:
PIC24EP128MC202, PIC24FJ64GA002, PIC24FJ64GA004, and dsPIC33FJ128GP802

Epsilon

Bendeki IDE nin versiyonu 2.0.0.5  :)

Alıntı yapılan: yas - 14 Mayıs 2022, 09:19:23.... Demoyu indirin ve bir derleme asm çıktısını açın ve inceleyin.
@yas demoyu nereden indirebiliriz?

yas

Buraya hiç bakmadınız galiba
https://sites.google.com/view/rosetta-tech/home?authuser=0
Sayfanın hemen başında Click here for the Positron8 and Positron16 BASIC Compilers Trial Setup linki var

Yalnız sizin versiyon çok eski, belki de 10 yıldan fazla olabilir. 2.0.0.5  versiyondan 4.0.1.8(8bit) 1.1.0.8(16bit) versiyonlara geçince çok şaşırabilirsiniz. Zamanın varsa bol bol kullanma kılavuzunu ve örnekleri inceleyin.

Epsilon

Vay canına en az 10 yıllık kodu hatasız derledi.Süper.Teşekkürler @yas