W5500 çalışma sorunu

Başlatan Mucit23, 14 Mayıs 2022, 11:33:18

Mucit23

Selamlar

Ethernet haberleşmesi için üzerinde W5500 bulunduran bir kart tasarladım. Ethernet çipini çalıştırmada sorun yaşıyorum. Tavsiye edilen standart şemayı uyguladım. Arduino ile haberleştirmeye çalışıyorum. Devre şemam aşağıdaki gibi

Ethernet soketi olarak HR911105A kullandım. Soketten yana bir sorun yok gibi. Ya init aşamasında yada başka bir aşamada sorun yaşıyorum tam çözemedim. Ama Ethernet kablosunu taktığımda Ethernet soketi üzerndeki ledler yanmıyor.

Çipi ayrıntılı bir şekilde test etmem lazım. Çip ile haberleşme de sorun yok gibi. Yazma okuma yapabiliyorum. Bunun dışında ne gibi testler uygulayabilirim. Çok tanıdığım bir modül değil.

yas

@Mucit23 hocam siz mutlaka dikkat etmişsinizdir diye düşünüyorum. Ama yine de  aklıma ilk geleni söyleyeyim pcb tasarımında diferansiyel olması gereken hatlara dikkat ettiniz mi?

yas

@Mucit23 hocam şemanıza üstün körü baktım referans şematiğe göre R26 direnciniz hatalı.

Mucit23

Evet şimdi farkettim bende. Hata yapmışım orada. Defalarca kontrol ettim ama göremedim. 12.4K spesifik bir direnç. Sipariş edeceğim. Değiştirdikten sonra tekrar deneyeceğim.

Erol YILMAZ

Bence siparis etme,  2 direncle fln elde edip deneyebilirsin

Kabil ATICI

Bu çip gayet güzel çalışan bir modül.   Kullandığım tasarımlarda, RST olayını RC devresi ile çözüyorum. Sadece kondansatöre paralel bir transistör ile işlemci tarafından açılışta RST etmesini garanti ediyorum.

Kristalin yanındaki kondansatörleri 18pF kullandım.

rxn ve rxp uçlarındaki kondansatörler 6n8 gibi değerleri var.
ambar7

Kabil ATICI

Hatta kristalin uçları arasına 1M direnç ekleniyordu.

bulabilirsen "w5500-ref-rj45with20150406.pdf"
link veremiyorum, sitelerden kayboluyorlar.
ambar7

Mucit23

Sadece Direnç ile alakalıymış. Orada ki direnci 12.4K ile değiştirince her şey düzeldi. Entegre çalışmaya başladı. Bende tasarımsal hata mı yaptım diye düşünüyordum.