Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

ST-link/v2

Başlatan Emin66, 15 Mayıs 2022, 18:24:30

Emin66

Herkese selamlar. Bir proje için PCB tasarladım. PCB üzerinde stm32f407vgt denetleyicisi var. StmCubeIde de derlediğim kodu ST-link/v2 ile denetleyiciye  atıyorum. Run modda veya debug modda farketmeksizin görseldeki hatayı alıyorum. Adım adım çalıştırdığımda while girdiğinde ilk satırı çalıştırıp sonra hataya düşüyor. Bunun sebebi ne olabilir. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

MrDarK

Hardfault a benziyor. Call stack ve kodu da görmek işleri kolaylaştırabilir. Yada bir ekran kaydı alırsanız iyi olabilir.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Emin66

Henüz sistem için kod yazmadım PCB'yi test etmek için GPIO pinlerine bağlı bir kaç ledi yakmak için basit bir kod yazdım. Kodu çalıştırdığımda ledler yanıyor sonrada bu görselde ki hataya düşüyor.

z

Islemci bu 0xFFFFFFFE adresine atlamis. (At kacmis)

Boyle bir kacis icin ne yapmis olabilirsin ki? Kodlarini gormek lazim.

Debug modunda start to main gibi bir kutu varsa onu kaldir ve reset ardindan adim adim kodu kostur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Emin66

Debug modunda start to main gibi bir kutu göremedim. Kodu aşağıda paylaşıyorum. İlk satıra gelip ilgili ledi yakıyorum PCB üzerinde ama alt satıra indiğinde bahsettiğim hata ile karşılaşıyorum. Ayrıca ilginiz için teşekkür ederim.

MrDarK

Muhtemelen gpio init fonksiyonunda swd pinini de init edip debug dan kopuyorsun. Sadece output pinini init etmelisin.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Emin66

Malesef Swd pinleri init edilmedi başka bir problemden kaynaklanıyor ama haala çözüm bulamadım bununla ilgili. Bazı forum sitelerinde bootx pinlerini gnd ye çekmelisiniz şeklinde bir kaç öneri var onları denedim onlarda olmadı

z

Alıntı yapılan: Emin66 - 15 Mayıs 2022, 21:25:47Debug modunda start to main gibi bir kutu göremedim. Kodu aşağıda paylaşıyorum. İlk satıra gelip ilgili ledi yakıyorum PCB üzerinde ama alt satıra indiğinde bahsettiğim hata ile karşılaşıyorum. Ayrıca ilginiz için teşekkür ederim.

Yalniz dedigim Keil icin. Sen farkli bir sey kullaniyorsun galiba.

Keilde siralama asagidaki gibi.

Option for target
Debug
Run to main

Start to main dedigim sey run to main imis.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gokhangokcen

Programı cubemx gibi bir arayüzde oluşturmuş olup System Core / SYS / debug kısmını seçmemiş olabilir misiniz?
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

ogy

Derleme yaptığında oluşan Debug veya Release klasörlerini sil. ".launch" uzantılı dosyayı da sil. Tekrar derle.

Emin66

Derleyici yukardada bahsettiğim gibi stmcubeıde.Debug klasörü ile .launch uzantılıyı ekleri sildim yine olmadı.

a.zorba

open ocd deneyebilirmisin.

Rlp4yp.png" border="0
RlpZ46.png" border="0
RlpMmx.png" border="0
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

Emin66

Bunu da denedim daha önce bu şekilde de olmadı. Mikrodenetleyiciyi değiştirip  öyle deniyeceğim bakalım.

Emin66

Sorun çözüldü. Option byte'de default olarak işaretli gelen görseldeki kutu kaldırılınca düzeldi. Herkese ilgisinden dolayı teşekkür ederim.