Bu Smps iş görürmü ?

Başlatan ACM, 15 Mayıs 2022, 22:58:54

ACM

Nizami bir smps ile karşılaştırınca çok sade duruyor , 16A , 12V

Bir tarafım al fiyatı uygun işte daha ne bekliyon , diğer tarafım alda at parayı sokağa diyor. İkisinede vuracam birgün tekmeyi ya sabır.

Fiyat 60 tl , yalnızca fan devir ayarı yapacağım. Dİğer türlü 120 den aşağı yok. Isınmada yapmadı. Fan kalkış için yüksek amper istiyor bu yüzden 16A seçtim , oda anca kurtarıyor kalkışı.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: ACM - 15 Mayıs 2022, 22:58:54Nizami bir smps ile karşılaştırınca çok sade duruyor , 16A , 12V

Bir tarafım al fiyatı uygun işte daha ne bekliyon , diğer tarafım alda at parayı sokağa diyor. İkisinede vuracam birgün tekmeyi ya sabır.

Fiyat 60 tl , yalnızca fan devir ayarı yapacağım. Dİğer türlü 120 den aşağı yok. Isınmada yapmadı. Fan kalkış için yüksek amper istiyor bu yüzden 16A seçtim , oda anca kurtarıyor kalkışı.

Bazı şeylerin sade olması daha az arizalanmasini saglayabiliyor. Topolojisine bakmak lazim. Trafosunun ebatina bakarsak amperi iyi gibi duruyor. Deneyerek görmeniz lazım. Ama arıza yaparsa parçalarını bulabilme ihtimaliniz düşük. Bu tip sade cihazlarda bulunması zor devre elemanları kullanılabiliyor.
ego=1/Knowledge

tunayk

Çalışabilmesi için gerekli herşey var üzerinde.  :)  İyi bir cihaz olması için ise eksikleri var gibi duruyor.
Bunlar led trafosu diye satılır genellikle sabit akımla çalışır. Volt regülasyonu zayıf olabilir. Hatta bazılarının volt aralığı oldukça geniş. Eğer Fan için kullanacaksan ve sabit volt verebiliyor ise sorun yaşamazsın. 

ACM

Nasıl sevindim bilemezsiniz , 60 tl karım var herbirinde , nasıl sevinmeyim. Bir yemek ısmarlarım bir ara.

Teşekkürler..

Erol YILMAZ

bu smps bana hiç güvenilir gelmedi. Test etmek lazım,

power20

Ağır şartlarda denemeli, kötü muamele yapmalı. Birkaç tane denemeli. Ne kadar çok sayıda deneme yapılırsa istatistik o kadar kuvvetli olur

isa_olcer

Bu tür güç devrelerinde tasarımın etkisi oluyor fakat kullandıkları malzemenin kalitesi daha önemli. Malzemeler kaliteliyse basit olanda uzun dayanabilir. Geçen gün LED ampul aldım ucuz diye biri iki saat sonra diğeri de ertesi gün bozuldu. İçini açıp baktım sadece bir kondansatör ve 8 bacaklı SMD entegre var. Merdiven altı yerli imalat. Sorun entegre değilde Led yanmıştı. Galiba tasarımdan kaynaklı Led voltajını düzgün hesap edememişler.

z

Ledler icin uretilmis guc kaynagini mini cnc uygulamasinda kullandigimda basima ilginc seyler gelmisti.
DC voltaj ustune RF bandinda yuksek genlikli sinyal biniyor ve ledin bacaklari kisa bir telle kisa devre etigim halde isimaya devam ediyordu.

Videodaki aciklamada hata var. Ledin uclarinda DC + RF sinyal var.  Kablo ile kisa devre ettigimizde kablo AC anlamda enduktans etkisi gostererek kisa devreye izin vermiyor ve led isiyor. RF voltaj ucuz SMPS den geliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com