Bu kablo pabuçlarının adı ney nerde bulunur?

Başlatan ByTEK, 19 Mayıs 2022, 23:01:30

ByTEK

arabamda kapı geçişinde soket kullanmışlar, kablo pabucu olarak resimdeki gibi bir pabuç kullanılmış. sanayide araştırdım ama bulamadım. ismini,kodunu bilmediğim için internettede bulamadım. Bilen birileri varsa ve beni yönlendirirse sevinirim.

Sozuak

isa_olcer

Otomotivde kullanılan elektronikle alakalı parçaların neredeyse çoğu özel olarak standart dışı üretiliyor. Bulman zor soketleri kesip piyasada bulanan bir modelle değiştirmen daha mantıklı.

ByTEK

Alıntı yapılan: isa_olcer - 20 Mayıs 2022, 01:24:12Otomotivde kullanılan elektronikle alakalı parçaların neredeyse çoğu özel olarak standart dışı üretiliyor. Bulman zor soketleri kesip piyasada bulanan bir modelle değiştirmen daha mantıklı.

maalsef bunu yapma durumum yok. hurdacılardan soket olarak temin edip, içlerinden almayı deneyeceğim. illaki bulunur diye düşünüyorum ama adını vs bilmiyorum. bir soket grubunda yaklaşık 10 tane kablo bağlantısı yapmışlar. zamanla diplerinden kopuyor. eldeki pabuçlarları bir şekilde tamir ediyorum ama bulursam değiştireceğim.

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yas

Böyle sadece resimden bakarak bulmaya çalışmak kulağı tersten tutmaya benziyor. Ben varsa bu pini söktüğünüz soketin üzerindeki numaralardan yola çıkarak soketin tamamına ait dokümana ulaşmaya çalışın. Daha sonra pine ait veriye yada bu pini ortak kullanan soketlere ulaşmanız daha kolay olur. Eskiden ttaf'ın sitesinde bir dolu bu pin soket vs.. vardı. İyice bir araştırmak gerekli.

muhendisbey

Soketin pini olduğunu yeni fark ettim.

Daha önceki tecrübeme göre bu pinleri sadece çıkma/arızalı parçalardan elde edebiliyorsunuz. Özel imalat olduğu için başka türlü bulma imkanı kalmıyor. Panel tipi ise soket alternatifiniz neredeyse yok. En ucuz yolu muadil soket kullanmak olur. Kablodan kabloya soket ise şu şekilde alternatifler var, kablolu ya da kablosuz satılabiliyor:
https://www.direnc.net/2pin-duz-su-gecirmez-konnektor-takim
https://urun.n11.com/diger/super-seal-universal-su-gecirmez-erkek-disi-elektrik-soketi-P443854455
ya da yukarıda verdiğim terminaller kullanılıp dışı makaron ile sarılıyor.

Belki zorlama olabilir fakat elinizdeki soketlerin kablo bağlantı yeri açılarak tekrar da kullanılabilir, ya da direk lehim yapabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ilyas KAYA

Plastik aksamin bir fotosu olsa daha iyi olurdu. Bu mutlaka bir plastik kilif içindedir.

ByTEK

eksik bilgi veridiğim için özür dilerim. soketi komple resim çekmiştim onuda yüklüyorum. üzerinde herhangi bir yazı ibare yok. ve sadece citroen xsara araçta kullanılmış kapı kablo geçiş soketi. yuvaya farklı pinler denedim ama maalsef olmadı. çıkma soket bulup ondan aktarmam gerekecek gibi duruyor. şuan pabuçları söküp onlara lehim yaparak bir şekilde tamir ettim.

isa_olcer

Arabanın orjinal kalmasını istiyorsanız ya yetkili servise yaptıracaksınız yada çıkma bulacaksınız. Arabayı uzun süre kullanacağım sağlam olsun önemi yok diyorsanız askeri soketler var imkanı yok bir daha ne su alır kopar.

asma

Merhaba
Ayrıntılar arttıkça aramak daha kolay oluyor.

Ben "XSARA SOL İÇ KAPI ELK. TESİSATI" ilanı buldum. Malum sitede çıkma ilanındaki resim:

İstanbulda ve fiyatı 600 TL Bence soket fiyatı kadar.

Bu arada sol ön kapı olduğunu ve yalnız kapı tarafının hasarlı olduğunu varsayıyorum.
Umarım işine yarar , kolay gelsin.

yas

İlan resmindeki kablo ile aynıysa pin bulmaya da gerek kalmayabilir. İlandaki resimde 9 kablo var. @SercanTEK in paylaştığı resimin birinde 23 pin yeri var 17 adeti  dolu,, karşılığındaki sokette 15 pin dolu görünüyor. Boşta pin mevcutsa ki öyle görünüyor bunlar kullanılabilir. Amaç tamiratsa bu yapılabilir. Amaç kapı tarafına daha fazla kablo taşımaksa o da mümkün görünüyor.

ByTEK

ilginize teşekkürler. sizin bulduğunuz kapı iç tesisatı bana dışarıdan gövdeye aktaran kablo grubu lazımdı. bulması bayağı bir şans işi. bende pabuçları bulup komple kabloları yenileme fikrine kapıldım. Fakat istediğim şekilde pabuçlar maalesef yok. eski usul kopunca lehimleyip devam ediyorum :)

ilyas KAYA

Ebay da var ancak pin arabanın paketine göre değişiyor sanırım.

Car side olarak geçiyor.ancak yeni bir soket yapmak daha makul.

ByTEK

yeni konu açmadım. Mevcut konudan devam etmek istiyorum.

Bu soketteki pinleri geçtim fakat kablolar hareket ettikçe kısa sürede kopuyorlar. Elastik özellikte olup hareket ettikçe strese dayanabilecek yapıda lehim tutabilen en az 1mm2 kablo önerisi var mı ?