Batarya yönetim sistemlerindeki mosfetlerin paralellenmesi

Başlatan mstfylcn333, 23 Mayıs 2022, 11:48:05

mstfylcn333

Arkadaşlar Merhaba,
  Mosfetlerin parallenmesiyle ilgili biraz sorun yaşamaktayım.Takıldığım nokta ise şu; Farz edelim ki şarj ve deşarj akımı olarak  50 amper büyüklüğünde akım geçirmek isteyelim.Bu noktada  max drain akmı 50 amper ve daha yukarısı mosfetler mi paralellenmelidir yoksa drain akımı çok daha küçük kapasiteli(örnek olarak  10mperlik) mosfetler parallellenip toplam(mosfetlerin hepsinin drain akımı) drain akımı arttılılabilir mi?yardımınız için şimdidien teşekkür ederim.

Erol YILMAZ

10A'lik mosfetleri "bence" paralellemen mümkün yalnız...
akımı mosfetlerin üzerinden iyi kötü  eşdeğer geçirmen lazım.

Akım belli bi mosfet gruplarına yığılırsa sadece "çat" "çat" diye kısa bi ses çıkar, pek eğlenceli olmaz.

Böyle birşey yapacak olsam;
FETlerle devreyi kurar ve 1A yükte akım paylaşım durumunu inceler, adım adım akımı yükseltir ve eşit şekilde paylaşımı doğrulayarak ilerlerdim.

muhendisbey

@Erol YILMAZ 'ın dediği metotla olabilir fakat;
her devreyi kurarken tek tek bakması gerekli, her değişimde muhtemelen bütün mosfetlerin de değişmesi gerekecek. Mosfetler bilindik yerden alınacak ve farklı partiler birbirine karıştırılmayacak...

Gereksiz fantezi. İşin teorisiyle pratiğinin ayrıldığı durumlardan birisi.

İki adet 7805 kullanıp akımı ikiye katlamaya çalışmaktan farkı yok. Teoride olur, fakat pratikte ufak gerilim farkları birinden daha fazla akım çekilmesine diğerinden ya hiç ya da çok az akım çekilmesine neden olur. Mosfetlerde de durum bu şekilde olacak. Pratikte birinden düşük akım geçerken, diğeri sınırları zorlayacak. Aynı serideki ürünlerde bile bu durumla karşılaşabilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mstfylcn333

Fakat piyasadaki bms'leri incelediğimde hepsi aynı yöntem ile gitmiş yani mosfetleri paralelleyip bms yapmışlar.

Sozuak

Kritik durumlarda güç paylaşımı için aktif akım ölçümü ile modüllerin çıkış gerilimlerine ufak müdahaleler yaparak denge sağlayan bir ana kontrol sistemi daha pratik olur kanımca.

HexfeT

Rds(on) direnci sabit değil, junction sıcaklığı ile birlikte yükseliyor. Bu durum fazla akım geçen fetin yükü daha serin olana devredip kendiliğinden bir denge oluşmasını sağlayabilir. Akım dağılımında mutlaka bu avantaj dikkate alınıyordur.

Eşit akım dağılımı için pcb tasarımına çok dikkat edilmeli.

Mr.Thinking

Bu şemadaki mosfetler de birbirine paralel sayılır. Bu işi nasıl çözüyorlar? Sarı dikdörtgen içine aldığım dirençler paralelleme işinde aynı akımı geçirmelerine yardımcı olmuyor mu? Ben yanlış mı biliyorum?

ego=1/Knowledge

mstfylcn333

evet bunlarda paralel daha önce arkadaşarın dediği gibi gerek akım yük dağılımı olsun gerek pcb tasarımı olsun tamamaiyle düzgün şekilde yapılması lazımmış malum aynı partdan da alınsa hepsi eş(aynı) olmuyormuş

z

Mosfetler en kolay paralellenen elemanlar. Hepsini ayni sogutucuya baglarsaniz Hexfetin dedigi gibi oto balans kolaylasir.

Fakat moslari yuksek frekansda anahtarlayacaksaniz o zaman problemler baslar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com