Laptop ekran uydurma

Başlatan sinus, 30 Mayıs 2022, 10:00:47

sinus

Laptobun ekranında tam ortada dikey çizgiler oluştu. Daha önce kağıt sıkıştırarak çözmüştüm ama ne olduysa bu sefer düzelmedi.

Ekranın yenisi çok pahalı bulmakta zor zaten veya parça olarak satışı yok.

İnternette bulduğum aynı ölçü ve pin yapısına sahip ekranlar benim laptoba uyar mı?

Örneğin benim ekran kodu LTN156AT-001, internette bulduğum ekranın kodu LG 156WH-1 gibi. Ama kimilerinde görüntü kablosu harici güç kablosu 2-3pin gibi ekstra kablo var. Bendekinin görüntü kablo bağlantı noktası altta, bazılarının arkada.

Satın almada neye dikkat etmeliyim?

ByTEK

Alıntı yapılan: sinus - 30 Mayıs 2022, 10:00:47Laptobun ekranında tam ortada dikey çizgiler oluştu. Daha önce kağıt sıkıştırarak çözmüştüm ama ne olduysa bu sefer düzelmedi.

Ekranın yenisi çok pahalı bulmakta zor zaten veya parça olarak satışı yok.

İnternette bulduğum aynı ölçü ve pin yapısına sahip ekranlar benim laptoba uyar mı?

Örneğin benim ekran kodu LTN156AT-001, internette bulduğum ekranın kodu LG 156WH-1 gibi. Ama kimilerinde görüntü kablosu harici güç kablosu 2-3pin gibi ekstra kablo var. Bendekinin görüntü kablo bağlantı noktası altta, bazılarının arkada.

Satın almada neye dikkat etmeliyim?

yanlış görmedi isem sizin ekranınız 40 pin slim bir model. yeni alacağınızdaki kriter 40 pin slim ve soketinin eskisi ile aynı konumda ve sayıda bulunmasıdır. Marka bazlı kodu değiştiği için bu iki kriter olması yeterlidir. Yani soket konumu, pin sayısı, soket sayısı ve ekran boyut/çözünürlüğü eskisi ile eş değer olmalıdır.

MC_Skywalker

Daha önce şöyle birşey geldi başıma. 

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 03 Nisan 2022, 21:56:35donanım ve yazılım versionlarının uyumlu olmasına dikkat edin

Toshiba laptopun bozluan panleni değişmek için B156XW02 V2 panel almıştım. HW ve FW versionları tutmadığından takınca renkler karman çorman çıkmıştı. Yıllardır kullanamadım elimde kaldı. panlein PCBsi üzerinde yazan HW ve FW versionlarınıda kontroledin. Satıcının uyar bu lafına güvenmeyin.

Bazı modellerde panle aydınlatması için kablolar ayrı olur. Bir Lenvo laptopta ise söyle birşeyle karşılaşmıştım Kablo fazlası Webcam modülü için idi.

ByTEK

Alıntı yapılan: sinus - 30 Mayıs 2022, 10:23:04Evet 40pin hocam.

Ekran bu https://www.dataservis.net/nblcd143/15-6-inch-wxga-hd-1366x768-mat-led-ltn156at19-001-notebook-lcd.html

Mesela bunda ekstra kablo(pempe-yeşil) var, bunlar ne kablosu olabilir?

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-dizustu-notebook-15.6-lcd-panel-lg-937999444/detay

verdiğiniz LP156WH1 kodlu üründe extra olan kablolar Floresan için çünkü panel floresan aydınlatmalıdır.

sizin kendi paneliniz led aydınlatmalıdır.

Bu sebeple uydurmaya çalışmanız yanlış olacaktır. floresanlı modellerde extra inverter vardır. ledli modellerde 19V flex üzerinden gelmektedir.

sinus

Şu ekranı buldum ama bu slim değil sanırım. Bulamazsam bunu almayı düşünüyorum. Büyük ihtimal görüntü alırım ama yerine uydurmak zor olacak.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-dizustu-notebook-15.6-inc-40-pin-led-ekran-1029231365/detay/

Sozuak

Birkaç noktaya dikkat etmek lazım.

Öncelikle her 40 pin standart değil. Hatta aynı kodlu uzantısı farklı olan modellerde bile pin sıralaması farklı olabiliyor.

1-Model kodundan bakarak datasheetteki  pin sıralamasının orijinal ile aynı olması lazım
2-Çözünürlük değerinin aynı olması lazım.
3-Mekanik olarak  oraya uyması lazım.
4-Arabirim standardının  (TTL yada LVDS) aynı olması lazım.
5-Pin sıralaması aynı olanlarda da aydınlatma sisteminin kumandası dijital olan var yada ttl/analog) Yani data hatları tutar ama aydınlatmayı on/off yapamazsınız.