Dijital mikroskop Tavsiyesi

Başlatan ahmetbudak, 31 Mayıs 2022, 00:10:13

power20

Videolar 3 boyutlu değildir. Net olması derinlik sağlamaz. Rahat lehim yapamazsınız.
Derinlik sağlamak için çift göze iki ayrı mercek, kamera gerekir.

z

Minik islerle ugrasmak icin 4 numarali gozluk aldim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Alıntı yapılan: Kılıç - 01 Haziran 2022, 13:28:12Videolar 3 boyutlu değildir. Net olması derinlik sağlamaz. Rahat lehim yapamazsınız.
Derinlik sağlamak için çift göze iki ayrı mercek, kamera gerekir.

Nasıl bir üründen bahsediyorsun? Link atar mısın?

power20

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 01 Haziran 2022, 08:40:36Bunlardan şaşmayın. Ekranlılarda işin üzerine eğilemiyorsunuz ve eğilemediğiniz için havye ile iş yapmak zor oluyor. Yine ekranlılar en küçük sarsıntıda aşırı titriyor ve odaklanamıyorsunuz.
Bu güne kadar onlarcasını denedim ve en memnun kaldığım ürün bu oldu. Bu tiplerin kamera bağlantılı daha profesyonelleri de mevcut.
Göz aralığı ayarlanabiliyor. Tek sorunum tablasının biraz daha alçak olanından almamam.
Cep telefoncuların tercihi de bu yönde oluyor.

Dikkat tablası masaya yakın olan alınacakmış

Sozuak

Monoküler de olsa alışıyorsunuz derinlik kısmını beyin halleder. Zaten giriş tek çıkış çift olması 3d de başarılı olacağını göstermez. 3D için çift objektif gerekir.  Mühendisbey açıklayabilir gerçi bunu ben yanılıyor olabilirim.

DOF düşüktür bunlarda haliyle kullandığım modelini hatırlamadığım bir Olympus binokülerli modelde pcb hatlarına odaklasam smd elemanların ust ucu bulanıklaşırdı. Tabi zoom oranına göre değişiyor bu da. Düz ya da geniş tablalı olması hatta  ağır tabla ayaklı olup tablayı arka tarafta bıraktığınızda direkt masaüstünüzdeki cihaza/karta rahat rahat konumlandırılabilmesi güzel olur.

Epsilon

@ahmetbudak
İlk mesajınızdaki mikroskopu ben kullanıyorum.
Bu cihaz elektronik kartın 15-20 cm üstünde bile net olarak kartı düzgünce sökülecek veya lehimlenecek şekilde kullanılabiliyor.Yani havya ucu çok yaklaşma gibi problemi olmuyor.Sağ taraftaki plastik ayar düğmesinden uygun mesafeye alıyorsun ekranın altındaki ortadaki tuşdanda netlik ayarı yapabiliyorsun.Gayet güzel gösteriyor.

Ekstra olarak Şarz için kullanılan beraberinde gelen kabloyu pc ye taktığında AmCam gibi bir programla açtığında bir tane eski kılıf çeyrek watlık dienci bir ekran yüksekliğinde görebiliyorsun.
Ha o kadarı bana lazım değil diyorsan kafayı biraz daha yukarı alınca alan genişliyor komponentler küçülüyor.
Eğer mekanikle ,tornayla aran iyiyse zemindeki tablayı büyütüp,kramiyer dişlisinin ekrana olan mesafesini artıran daha uzun alüminyum parça kullanırsan .30x30 cm lik boardları bile altında kolayca kullanabilirsin

Bu cihazın videoyu kaydeden ve kaydetmeyen ama ekranı biraz daha büyük olan versiyonları var.Ayrıca içinde pil olup şarz olan ve sadece adaptörle çalışanları var.
Aliexpressden alırken bunlara dikkat etmelisiniz (Tr de o fiyatlara neredeyse Eakins in kaliteli kitinin ana parçalarını bile alırsınız)
Kolay gelsin
Örnek video

power20

Adam lehim yaparken ekrana bakmıyor. Orası şüphe uyandırdı. Halbuki ekran daha iyi gösteriyor olmalıydı.

Epsilon

Alıntı yapılan: Kılıç - 01 Haziran 2022, 15:26:51Adam lehim yaparken ekrana bakmıyor. Orası şüphe uyandırdı. Halbuki ekran daha iyi gösteriyor olmalıydı.
Hocam bu tür cihazlar benim gibi yaşlılar için  :) Birde daha çok kartta sorunlu birşeyler varmı onu görmek ve kodları okumak içinde iyi oluyor.
Gençler zaten görüyor  :)

Sozuak

SD kamera pek iş görmedi. Elimde 400TVL ve 500TVL olan modeller var. İkisi arasında devasa fark var görüntü kalitesi açısından . 400TVL ile birşey ayırdetmek mümkün değil. 2. el 500-700TVL arası markalı ürünler var onlardan sipariş verip deneyeceğim.

Maxim

Alıntı yapılan: Kılıç - 01 Haziran 2022, 15:26:51Adam lehim yaparken ekrana bakmıyor. Orası şüphe uyandırdı. Halbuki ekran daha iyi gösteriyor olmalıydı.
olayı ben açıklayayım
o cihazın aynısından bende de var.
bence güzel bir cihaz, sürekli kullanıyorum
fakat lehim yaparken değil

Biz çift göz stereo görüyoruz, derinlik bilgiside var
yani havyanın ucunun durduğu yerdeki sağ-sol ve ileri-geri pozisyonu
fakat, tek ekrana bakarak ileri-geri konumunu anlayamayız ve lehim yapmak zorlaşır.

o yüzden dikkat edin, cep telefon tamiri yapanlarda çift gözden bakmalı mikroskoplar vardır
onlarla lehim yapmak çok kolay oluyor.

computerboy

https://www.direnc.net/7-inch-ekranli-12mp-1-1200x-usb-dijital-mikroskop

Linkteki cihazın bi benzeri var hocam bende 15-20 defa anca kullandım. Ekstra led ışığı ve uv filitresi var.
Büyük kolaylık sağlıyor ancak ekrana bakarak hiç lehim yapamadım oda beni fitil etti.  :D
Bi ara soket değişimi yaparken video çekmiştim bulabilirsem atayım size. Belki fikir verir.

gevv

Garip tel, tablet usb soketlerde zorlanmıyorum (daha çip lehimleme yapmadım)

ben doktor gibi çalışıyorum  :)  ekrana odaklanıyorum malzemeyi sabitledikten sonrası ekran ile devam  elde titreme yoksa sorun yok

İlk başlarda hem kart hem ekran ikisininede yoğunlaşınca zordu

Ama fiyatı uygun olsa o dürbünlünün altlığı düz geniş, lcd ekranlısından alırdım  :D

Sozuak

420 TVL (tv line) çözünürlüklü harici mercekli kamera ile analog crt svhs monitörle, aynı kamerayla analog kompozit/vga dönüştürücü ile aldığım görüntüden çok daha iyi görüntü aldım. Kamera, ışık kaynağı, ayarlar şeklinde sabit görüntü alıp fotoğraflayamadım. Kullandığım monitör 800TVL a kadar destek veriyor. Bir yerden denemek için hd kamera alacağım onunla da bir dener  yanımda birisi olursa fotoğraflarını çekerim. Deneme yanılma ortaya birşey çıkacak gibi.

power20

Az önce yukarıdaki resimdekine benzeyen
ikinci el mikroskop aldım.

Objektif tek gibi görünse de aslında  çift  olarak bulunuyor.

Toplam 4 adet objektif var. 2x..4x değişiminde diğer çift devreye giriyor.

İğneye iplik geçirebildim. Derinlik var mı var. Fakat biraz garip. Doğal bir görüş gibi değil sanki.

18 Haziran 2022, 12:51:29
Alıntı yapılan: Sozuak - 01 Haziran 2022, 14:00:29Zaten giriş tek çıkış çift olması 3d de başarılı olacağını göstermez. 3D için çift objektif gerekir. 

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com