Dijital mikroskop Tavsiyesi

Başlatan ahmetbudak, 31 Mayıs 2022, 00:10:13

Epsilon

Alıntı yapılan: Kılıç - 18 Haziran 2022, 12:50:50Az önce yukarıdaki resimdekine benzeyen
ikinci el mikroskop aldım.

Bu tür 2.el ürünler satan bir firmamı yoksa.Cihazlarını satan bir elektronikcimiydi?
* Polonya elektronik gibi genelde motor satan yerler oluyor Böyle optik konusunda bir firmamı var anlamında soruyorum

power20

Kullanıcıdan aldım 1500 diyordu biraz pazarlıkla indirdim. Uzun süreli kullanımda baş ağrısı yapabilirmiş. Giriş seviyesi bir alet

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Kılıç - 18 Haziran 2022, 12:50:50Derinlik var mı var. Fakat biraz garip. Doğal bir görüş gibi değil sanki.
Alışıncaya kadar olur bunlar. Çabuk alışılıyor. Hayırlı olsun
İki göz arasını iyi ayarlamalısınız
ego=1/Knowledge

Sozuak

Hayırlı olsun. Büyütme oranı nedeni ile  çok geniş bir dinamik aralıkta 3d yakalamak zor . İki objektif arası mesafe de bunu etkiler. Çok büyütünce de basit bir smd elemanın üst kısmı ile yüzey arasında da odaklama sorunu başlıyor o da kötü pcb hattını takip ederken bir ayar elemana odaklamak isteyince başka ayar.

power20

Oküler isteğinize göre değişebilir mi yoksa orijinal ile aynı ölçüde mi olması gerekir?

Objektif 2x, oküler 10x olsa,
toplam 20kat büyütme mi olur?  Okuler montaj yuvası standard mı oluyor?

Mikroskop mercek takımı değiştirerek geliştirme sağlanır mı?

Örneğin çalışma mesafesini uzatmak için tezgah yüksekliği sınırları dahilinde  1x objektif 30x oküler taksam artış olur mu? hesabı nasıl ?

power20

Güncel konu

Kaliteli ikinci 2. El oküler buldum.  Bilen arkadaşlardan önceki mesajıma cevap alabilir miyim? 

Sozuak

Bazı basit ökülerler değişebilir ama markalı cihazlarda kendine özgü gördüm. Benim fikrim herhangi  öküler herhangi bir mikroskopa uymaz. Uydurulur belki ama çok randıman alınacağını sanmıyorum.30x  takınca görülebilir alan daralır.  Dürbün düşünün ne kadar yakınlaştırırsa o kadar zoom yapar yani  ve haliyle  görülebilen alan daralır.

Benzer şekilde zoom yapılınca fotograf makinelerinin lenslerindeki gibi açı daralır. Daha az ışık girer ve aydınlatma ihtiyacı da artar.

erkan614

İyi günler arkadaşlar
alttaki 2 ürün arasında kaldım hangisini alsam mantıklı
1. ürün ekransız basit 480p görüntü sensörlü
https://www.n11.com/urun/dijital-usb-mikroskop-1000x-zoom-4817950?magaza=teknoartshop
2. ürün yurt dışından ekranlı ve sensor 8mp diyor
https://www.amazon.com.tr/gp/product/B0C69T8Z46/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3IJPW7UIIXDL7&th=1

umberto

Merhaba

1. linkte paylaştığın ürünün benzeri bende var. Bu ürün ile kamerayı sabitliyeyim altında havya ile çalışayım dersen çok zor. Kameranın karta oldukça yakın olması gerekiyor. Hatta bazı durumlarda temas etmesi gerekiyor neredeyse. Bu kamera daha çok kısa devre kontrolü, pcb üzerindeki hassas yol kontrolü vb için.

2. linkte paylaştığın ürünü tecrübe etmedim fakat 2. ürüne benzer bir mekanik optik bir mikroskop ile çalışmıştım. Bu ürünlerde karta mikroskop ile bakarken lehim yapma, rework gibi karta müdahale ,işlemleri yapılabiliyor. Eğer 2. ürün de karta 4-5 cm yukarından bakarken netleme yapabiliyor ise ben 2. ürünü tercih ederdim.

Maxim

2. üründekinin benzeri bende var, ben çok memnunum fakat ekrana bakınca derinlik etkisi olmadığı için lehim yapmak zordur.Eğer lehimde yapayım diyorsanız, telefoncuların kullandığı gibi 2 gözünüzle bakabildiğiniz mikroskoba benzer şeklide birşey almalısınız, onlarda derinlik olgusu olduğu için lehim yapmak çok daha kolaydır.
Ayrıca 2. seçenekteki ürünün ekranı 9 inch olanlarıda var, ben alırken yoktu olsa kesin ondan alırdım, hemde onlarda hdmi çıkışı falanda oluyor, düşünsenize kullanılmayan duvara monte bir 42" TV ye bundan çıkış aldığınızı?