Buzdolabı Timer'ı

Başlatan muhendisbey, 31 Mayıs 2022, 11:51:43

muhendisbey

Merhaba,

20 yıllık vestel buzdolabının timer'ı takılmaya başladı, haliyle de kullanılamaz hale geldi.
Mevcutta aynı timer bulunmuyor. Yani aliexpresste bulunuyor fakat 20dolar gümrüğü desek baya tutuyor.
Bunlarda timer denilen ünite bir adet AC selenoidli torksuz cinsini bilmediğim adi bir motor ve kazanç oranı oldukça yüksek dişli kutusundan meydana gelmekteymiş, içini açınca öğrendim. Dişlileri yıkadım yağladım tekrar dizdim ama malum, ama yine duradabilir.

Sorum: 12 saat 6 dakika döngü, 12 dakika defrost yapıyor bu timer. 7 saat döngü 7 dakika ısıtma iş görür mü? Bu konuda tecrübeniz var mı?
Yoksa iş kendi timer'ımı yapmaya gidiyor :) Elimde bir yerlerde MSP kalmış olabilir  :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yas

Daha önce başıma gelmişti. Aynı markayı bulamamıştım Ankara 1001 çeşit mağzasından  arçelik için olanını alıp taktım. Herhangi bir sorun olmadı.

muhendisbey

#2
Bunların farklı süreleri oluyormuş:Bence bir fark oluşturuyor olabilir.

Edit:Bir şekilde resim eklentisi çalışmadı
https://resimyukle.io/r/EZgfm1vUum

Sökülen en alttaki model.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yas

Kesinlikle farkı vardır. Dolabın hacmine göre soğutma kapasitesi yıllık kwh tüketimi gibi veriler değişiyordur mutlaka. Ben timerı değiştirirken bilinçli bir seçim yapmadım. Satıcının önerisi üzerine al bunu tak çalışır demesiyle aldım. Bu zamanlayıcı sistemi incelendiğinde aslında no-frost diye adlandırılan buz dolabı teknolojisinin çok saçma bir icat olduğu anlaşılıyor. Bir taraftan soğutuyorsun bir taraftanda kar buz olşmasın diye belirli noktalari tekrar ısıtıyorsun. Enerji verimliliği noktasında tam bir ironi hakim.

muhendisbey

Tabi ki. Bir şekilde ısı enerjisi kullanmak çok da doğru bir yöntem değil. Bildiğim kadarıyla şimdi yeni nesil buz dolapları kırıcılı. Hatta bazılarının kırma sırasında çok ses yaptığı söyleniyor.

Bu bağ evinde babamın insülinini saklaması için çalışsa kafi diyebileceğim bir buzdolabı. O nedenle yeni bir dolap almaya lüzum görmedim. 20 yıllık vardır rahat, belki daha fazla ama ilginç şekilde arıza falan vermedi. En son buzluktaki fan şafttan kaymış, servis değiştireyim dedi, ben de Japonla gitsin dedim yapıştırttım :D Tıkır tıkır sorun yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Sozuak

Geçen hafta başıma geldi.
Bu buzlanma nedeni ile hava kanalları tıkanmış. Alt kısım 20 derecelere çıkmış. İşte bu nofrost olayı ile o kanalların buzu eritiliyor aynı zamanda. Çalışmaması daha kötü zira kompresör işini yapsa da soğutma alt kısımda olmayınca herşey çöp. Neyseki soğutmacı arkadaş çözdür 4-5 saat sonra bir dene dedi. İlk gün düzelmedi gibi yaptı ama 2. gün soğutma normale döndü. Üst kısım -12 derecelerde alt +12 derecelerde idi acaba düzelmeyecek mi dedim. Üst kısım -12 ise düzelir biraz daha uzun fişten çekip beklet yeterli. Bekletmeden normale döndü ama yine de akşam 24 saatliğine durdurup deneyeceğim. ,

Hazır dolap arızası demişken tarihe not düşeyim belki birileri de aynı durumla karşılaşır. Hemen tamirci çağırmadan 24 saat kapak açık ısıtıp buzları eritip deneyin.

muhendisbey

Defrost süresi bu sebeple önemli olabilir. Eriyen buzun suyu aşağıya kadar ulaşması için yeterli süre tanınıyordur belkide.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

power20

#7
Ben de tarihe başka not düşeyim.

7 sene kadar kullanılmış nofrost buzdolabının arkasındaki ufak  bir kapağı taşınma sebebiyle açtım. Bir kaç adet vida tutuyordu

İçerisi acayip toz ve pislik birikmiş.  Bu haliyle çalışsa bir süre sonra arıza yapabilirdi. Açılan bu kısım galiba eriyen buzun buharlaştırıldığı kap oluyor.

Dolabınızı ara sıra oynatıp temizleyiniz.

muhendisbey

Bahsettiğiniz kapta defrost sırasında su birikiyor ve buharlaşıyor. Eğer uzun süre çalışmış dolabın fişini çekerseniz boşaltmanızı tavsiye ediyorlar.
Bizim dolaptaki hazne de pislik içerisinde.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Sozuak

Bizde o kap tabanda. Ara ara dolabı çeker tozlarını alırım verimi düşmesin radyatörün diye. Kabı da radyatörün altına koymuşlar ısısıyla buharlaşsın diye. Son atraksiyonda komple su dolmuştu. Demek ki 3-4 yılda bir dolabı 1-2 gün dinlendireceğiz.