HC-05 BLUETOOTH BAĞLANTI KESİLMESİ DURUMU

Başlatan Emin66, 01 Haziran 2022, 21:22:44

Emin66

Merhaba, bir proje için HC-05 bluetooth modulü kullanıyorum. Bağlantı kesildiğinde güvenlik sebebiyle bazı fonskiyonlar koşturmam gerekiyor. Bu konuda HC-05 'i nasıl kullabilirim ?

muhendisbey

Soru tam anlaşılmıyor. Bağlantı koptuğunu mu anlamak/algılamak istiyorsun?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

alikeskinkilic

AT+STATE komutu bağlantının durumunu gösteriyor sanırım ama zaten sadece AT gönderdiğinde OK yanıtı alamıyorsan bağlantı kesilmiş demek olmuyormu? eğer öyle ise uygun aralıklarla at gönderip sonucuna göre işlem yapabilirsiniz
Hep meraktan

Emin66

Evet bağlantı koptuğunda anlamak istiyorum. Eğer koptuysa bir kaç fonksiyonu çalıştırıp güvenlik sebebiyle çalışan sistemi durdurmak istiyorum. Timer ile belirli aralıklar ile AT komutu çalıştırmak aklıma geldi ama HC-05'de  bağlantı halindeyken AT komutları çalışıyor mu ?

01 Haziran 2022, 21:57:44
Sanırım bu iş için hc-05 'in state pinini kullanabilirim. Bağlantı halinde iken state yüksek değil iken state düşükmüş.

muhendisbey

Bağlantı varken AT komutları çalışmaz. Bağlantı yoksa AT komutları çalışabilir, ancak bunun için de KEY tetiklemesi gerekir.

Bağlantı kopmasının tespitinde en iyi metot belli aralıklarla ECHO yapmaktır. Belli bir ECHO paketi kaybolursa bağlantı kopmuş olarak değerlendirilir.
Bunun dışında bazı modellerdeki firmware'larda bağlantı kurulduğunda ve bağlantı koptuğunda modül seri haberleşmeden bilgi göndermekte, bu bilgi takip edilebilir.

Aklıma bir metot daha geliyor ama yer mi bilmem. Şönt direnci üzerinden çektiği akımı ADC'den okumak. Bağlantı varken daha fazla akım çekmesi gerek diye düşünüyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Emin66

HC-05'de state pini var bağlantı durumu ordan digital pinle okunabiliyor o şekilde çözüldü olay ilginiz için teşekkür ederim.