UNI-T Marka UT 161-E CE Belgeli versiyon Satın aldım tavsiye ederim.

Başlatan carirt, 05 Haziran 2022, 11:58:16

carirt

Bence Fluke gibi pahalı markalara çok para yoksa o kadar para vermeye gerek yok 3 aydır kullanıyorum insan ölçüm yaparken zevk alıyor  ::ok  ::ok  ::ok  ::ok

CE belgesi test dokümanları resimler yüklediğim linkte  ;)

https://mega.nz/folder/P85jlbYR#uw7csseLMz0l_XreLyR1Gw

power20

Bu gelişmiş modelde otomatik kapanma özelliği vardır sanırım. 

Başka bir modelde ufak bir modifikasyon gerekiyordu.

muhendisbey

UT71C var, işimi fazlasıyla görüyor. 600tl ye almıştım zamanında. Unit multimetrelerini f/p açısından beğeniyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Okan AKÇA

İş görür ama fluke  ile kiyaslanamaz. Unit marka    Pens ampermetrem var  memnunum.

Sozuak

25 yıldır yollarımızın ayrılmadığı Fluke var ama diğerleri ara ara görünüp kayboldu. Çokta gömmeye gerek yok. Uzun dönem ve kullanımda yerine göre hatalı kademede  ve seviyede değerlerle çalışınca farkı anlıyorsunuz. Bir de darbelere karşı koyma konusunda iyidir.

ilyas KAYA

muhendisbey

Bir sürü multimetrem var;
Öğrenciliğimde auto range'i olmayan tt technic bir multimetrem vardı. Kapasite ölçümü yapabiliyordu ki şahaneydi. Çünkü o zamanlar kapasitör üzerinde yazan değerleri okuyamıyordum. Bir sürü kademesi vardı, çevir çevir bitmez :)

İlk true rms multimetrem protek 506 idi Öğrenci kredilerimi biriktirerek almıştım. İndüktans ölçümü yapabilmesi, true rms olması ve hatta seri porttan bilgisayara bağlanması müthiş özelliklerdi. (Floppy disketini bile saklıyorum)

Bir ara basit bir multimetrem olsun istedim, proskit'in ucuz ürünlerinden bir tane aldım. O kadar adiydi ki probunun iç kablosu kopan tek multimetremdir. Kablosu diğerlerine nazaran direk silikon gibiydi, tıpkı koaksiyel TV kablosunun en içerisindeki izolasyon malzemesi gibi.

Bir ara cep hesap makinesi kadar cep multimetresi aldım. Doğruyu söylemek gerekirse bütün bunlardan daha fazla bu multimetreyi kullandım. True rms'i de yok, kısa devre testinde ses de çıkarmıyor. Ama her yerde hem yanımda hem de her yere giriyor.

Hassas işler yapacağım ne alsam diye çıktım, fluke'a param yetmedi. Yetenin de özelliği azdı sevemedim. Multimetre dediğin kapasite ölçecek, yoksa multimetre değil benim için AVO metredir. SMD seramik kapasitörlerin üzerinde hiçbir değer yazmıyor, kahin değilseniz bu özellik gerekli. Gittim unit aldım. Yılı hatırlıyorum 2014. Halen taş gibi. Hatta bu saatten sonra yine fluke almam unit alırım, artan paraya da kebapçıya giderim :)

Yüksek akım ölçmem gerekti. Önce şönt direnç alıp üzerine düşeni ölçeyim dedim. Sonra niye pens ampermetre almıyorum dedim gittim bir de pens ampermetre aldım. UT 210e. DC de ölçüyor AC'de. İyi mi? Gayet iyi.

Gelelim niye bunları anlattım:
Alet işler el övünür. Fluke alınca daha iyi işler yapacağınızı, işinizi daha kolay yapacağınızı, daha uzun süre kullanacağınızı düşünüyorsanız bu sizin mesleğiniz. Elbette mesleğinize yatırım yapacaksınız. Ama daha uygun fiyata alacağınız bir ürün işinizi görüyorsa niye fazla ödeyesiniz?

Arızalı fluke tamir etmişliğim de var. Çok da mükemmel midir? Her ürünü için mükemmel denemez. Elektronik şans işi. Kısadevre testinde bir çok fluke'un çok cılız ses ürettiğini de söyleyebilirim. Fluke sahibi olmamam kullanmadığım ya da tamir etmediğim anlamına gelmiyor  :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

tunayk

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 05 Haziran 2022, 21:26:11Fluke pahalı değil biz fakiriz 😅
Yok öyle değil. Fluke gerçekten pahalı.  :) Burada güzelce açıklıyor Dave amca. https://youtu.be/ay9wFQAW19Y

Hassasiyet konusunda Brymen gibi çok daha iyi alternatifler var. Ancak sağlamlık konusunda üstüne pek yok. 179 modelini  yıllardır kullanıyoruz.  Maşallah Tık demez.

fahri-

25 senelik Fluke kullanırım. Hala taş gibi çalışıyor. Sonra Brymen de kullanmaya başladım. Brymen ölçüm olarak başarılıydı. Ama 10 seneden sonra özellikle direnç kademesinde 30-40 ohm hata yapmaya başladı.

power20

Hatayı nasıl tespit ettiniz? Fluke ile mi? Belki Fluke yanlış ölçüyor?

fahri-

Probları kısa devre ettiğimde Fluke 0,5 ohm gösteriyor, Brymen 30-40 ohm gösteriyor. 100 ohm luk direnci Fluke 101 ohm gösteriyor Brymen 140 ohm  gösteriyor. Sence hangisi doğru gösteriyordur.  :)

e-zeki

Bazıları kadar tecrübem olmasa da çalıştığım iş yerinde on yıldan uzun süredir hem fluke hem brymen kullanılıyor. Fluke sahada çok avantaj sağlıyor gerçekten taşıması kolay tutması kolay, hor kullanmaya geliyor. Brymen biraz daha nazlı o konuda. tutması taşıması zor hora gelmez. Ölçüm konusunda hiç fark görmedim fakat datasheeterinde Brymen %0.2-0.6 arasında geride görünüyor. Kullanımda ikisi de bire bir aynı sonuçları veriyor. Kendi işlerimde de brymen kullanıyorum.
kişisel görüşüm sahada çalışmadığım için fluke'un saha özelliklerine ihtiyacım yok o yüzden brymen f/p olarak hem daha avantajlı hem daha çok fonksiyonellik sunuyor. aynı özelliklerde fluke ve brymen arasında her zaman 2 kat fiyat farkı var. Aynı fiyat bandında Brymen en az x2 daha fazla özellik sunuyor.

power20

Alıntı yapılan: fahri- - 06 Haziran 2022, 09:18:36Probları kısa devre ettiğimde Fluke 0,5 ohm gösteriyor, Brymen 30-40 ohm gösteriyor. 100 ohm luk direnci Fluke 101 ohm gösteriyor Brymen 140 ohm  gösteriyor. Sence hangisi doğru gösteriyordur.  :)
Prob direnci eklemiş. Belki içerisinde sıfırlama yeri vardır.

Epsilon

Kalibrasyonu yapılınca düzgün ölçmeye başlar.

fahri-

Alıntı yapılan: Kılıç - 06 Haziran 2022, 10:23:11Prob direnci eklemiş. Belki içerisinde sıfırlama yeri vardır.

Prob zamanla takılma noktalarında direnç oluşturulmuş. Yeni prob taktığımda kısa devrede direnç değeri 0,85 ohmlara düşüyor. Yani alet normale dönüyor. Bunu problem etmiyorum kullanıyorum zaten.
Ama 25 senelik Fluke da böyle bir olay yaşamadım.

Ama yeni bir ölçü aleti almak istediğimde kalitesini bildiğim halde Fluke a çok para vermek içimden gelmiyor.

Fluke un esas kalite farkını RF güç katlarında ölçüm yaparken gördüm. FM ve TV vericilerinde 80MHz ile 900Mhz aralığında çalışan 100W-1000W güçlerindeki RF amplilerde Fluke haricinde doğru ölçü yapan avometre görmedim. Aşağı yukarı hepsi bir şekilde RF den etkileniyor. Ama Fluke etkilenmiyor. Bunun için RF çalışanlar Fluke tan başkasını kullanamıyorlar.
Endüstriyel ürünlerde sıkıntı yok. Birçok çin malı bile Fluke dan daha hassas ölçüm yapabiliyorlar.

Yani kullanım yerine göre seçim yapmak gerekli.