UNI-T Marka UT 161-E CE Belgeli versiyon Satın aldım tavsiye ederim.

Başlatan carirt, 05 Haziran 2022, 11:58:16

kimlenbu

FLuke 179 kullanıyorum, diğer multimetrelere dokunasım gelmiyor. Hassas ölçüm yapacağınızda farkı ortaya çıkıyor. Ayrıca hata affediyor, bugüne kadar tek sigortasını yakmadım, arkadaşa ödünç verdim akım kademesi sigortasını yakmış, 250TL civarıydı. Onun dışında fluke 707 ve 715 loop calibrator, fluke 718ex pressure calibrator kullanıyorum fiyatları gerçekten yüksek ama endüstriyel işler yapacaksanız şart.

Uni-t de var, true rms diyor ama ölçüm sonuçlarının fluke ile uzaktan yakından alakası yok, ayrıca auto range yok, komutatöründe 1500 tane seçenek var, pratik değil.

pwm.c

2 sene önce Brymen BM869s aldım. çünkü Fluke almaya bütçem yetmiyordu ve bu marka Fluke'nin yaptığı herşeyi yapabiliyordu. 500k çözünürlük, çift ekran, 100khz trueRMS, 0.02% doğruluk, çift termokopul(0.3% doğruluk , 0.1c çözünürlük), AC+DC modu, bussman HRC sigortalar, CAT IV 1000v, Tayvan malı olması en iyi özellikleri ancak bazı beklentilerimi karşılamadı. örneğin, AutoHold olmaması beni hayal kırıklığına uğrattı. 50Mohm max direnç aralığı yetersiz geldi. LED test voltajıda yetersiz. mavi, yeşil ve beyaz ledleri yakıyor ama ölçemiyor.  1...9pf arası kondansatörleri ölçemiyor, direnç ölçümünde ciddi gürültü sorunu var. ikinci ekran bazen hatalı gösteriyor. AC mv ölçümünde ofset sorunu var. bozuk diyot uyarısı yok, test probları ise silikon değil ve 1 sene sonra bozuldular. kablo koruyucularını çok bol yapmışlar ve işini görmedi. neyse yenisini aldım devam ediyorum.

birde yeni çıkan Brymen bm789 diye birşey var. adamlar Dave amcamız sayesinde Autohold eklemişler. şuanda piyasada yok ama Almanya'dan alabiliyoruz. cihaz fena değil 60000 sayım eklenmiş ancak çift ekran koymamaları hoşuma gitmedi. ayrıca 869s deki gibi 500k çözünürlükte yok. sadece LoZ bulunması iyi olmuş. adamlar kaç yaparken göz çıkarıyor. şunların hepsini bir araya koyamıyor.

UNI-T markasının çok daha iyi özellikte modelleri vardı ama Çin malı cihaz istemiyordum ve halada istemem.

en son olarak yeter artık dedim ve paraya kıyıp Fluke 289 alayım olsun bitsin diye düşündüm. parasını bile hazırlamıştım ama inceleme videolarına bakarken bazı kusurlar farkettim. örneğin AC voltaj ölçerken ikinci ekranda frekans göstermiyor. menü geçişleri berbat ve kullanışsız. açılışı çok yavaş. çok pahalı bir model olsada diğer fluke'ler kadar dayanıklı değil. ölçüm perfonmansını merak edenler için şu video herşeyi gösteriyor:
https://www.youtube.com/watch?v=bf2ana53--Y
UNI-T UT181A kadar olamadı bizim Fluke...

sonra Fluke'nin 87V max veya 28II gibi alt modellerini alsam diye düşündüm ama değmez. bunlarda çift ekran yok ve 20khz trueRMS var.
yani Fluke alıyorsanız sadece isime para veriyorsunuz okadar. gerisi şehir efsanesi.

daha sonra Hioki diye Japom malı bir marka var onu düşündüm. en yüksek seviyeli olan 4282 modelini alayım dedim. özellikleri fena değildi. çift ekran, 1 miliohm direnç ölçüm çözünürlüğüne sahip ve autuhold özellikliydi. çok kaliteli bir marka orası belli ama detaylı inceleme yaptığımda ekranda bar çubuklarının olmadığını farkettim. "ben soğansız yahniye, yahni mi derim" bar çubuğu olacak arkadaş. sonra, DC volt ölçümünde DC MiliVolt ayrı olarak yapılmamış. bu kademeye getirince mv değerinden başladığı için ekranda sürekli sayılar dönüp duruyor. buda kafa karıştıran bir durum. dahası bu cihazda AC+DC modu mevcut ama ampermetreye eklememişler. Autohold var güzel ama sesli uyarısı yok. son olarak ekranda OL yerine max değer olan 60000 gibi sayılar gösteriyor.
yok arkadaş Japonlar bu işi bilmiyor anlaşılan.

sonra Metrahit ultra modeline baktım. nede olsa Alman malı. 300k çözünürlüğü inanılmaz birşey ama cihaz çok hantal. aşırı yavaş çalışıyor. kondansatör ölçümü ise max 3 milifarat yani 3000uF olması bana yetersiz göründü. bari 10mf yapsaydınız 3mf neki.

birde Keysight U1282A diye birşey var. tipi aynı oto yıkama süngeri gibi. adamlar herşeyi eklemişler ama ikinci ekranı çok kullanışsız. burada sadece sıcaklığı gösterip duruyor. hem bu model piyasada var mı emin değilim.

Gördüğünüz gibi istediğim özelliklerde bir cihaz bulamadım. o nedenle BRYMEN BM869S ile yola devam...
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Epsilon

@pwm.c  yalnız eklediğiniz videodaki Fluke 287 nin maximum AC frekansı 100 kHZ adam 300 Khz i ölçmeye çalışıyor. Yorumlarda da aynı konuyu söylemişler zaten

Örnek 287 tanıtım videosu(01:20 de AC  frekansının max. 100 kHz olduğunu da söylüyor)

Okan AKÇA

voltaj direnc kapasite ölcecekseniz fluke gereksiz bir alet. Paranızı boşa vermeyin alin bir tane alet kullanın. Eger siz ölcüm üzerine cihaz yapacaksaniz fluke alın onunla testlerinizi yapınız.