Köpek kaçıran cihaz

Başlatan Mr.Thinking, 06 Haziran 2022, 10:22:41

Mr.Thinking

Doğa ortamındaki bir kedi barınağına, planlı şekilde saldırıp kedileri parçalayan bir köpek çetesini uzaklaştırmak için bir cihaz tasarlamak istiyorum.
İlk aklıma gelen yüksek frekans sesler, gök gürültüsü sesi veya köpek kovucu koku gazları ve hareketli ve sesli bir aslan maketi oldu.
Fakat seslerin onları kaçırmadığına dair yazılar okudum. Gazı da sürekli vermem mümkün değil gibi.
Birde ortamda elektrik yok.
Ne önerirsiniz? Bildiğiniz bir şey var mı? 
ego=1/Knowledge

BC337

vAlla  internette  hazırları  satılıyor  kedi  köpek türü  hayvanlardan bende haz etmem o yüzden öyle  bir devre şeması felan varsa belkş bende yaparım mesela bu tür  birşey var  :

https://www.hepsiburada.com/tokyo-black-edition-ultrasonik-kopek-kovucu-kedi-kovucu-50m-p-HBCV00000QUMXW

Sozuak

Güneş enerjisi ile şarjlı piller kullanan, horn hoparlör ve pir dedektörlü hazır modeller var. Kuşlar için bir arkadaş almıştı. Kuşlarda bayağı işe yaramıştı bir de flaş ışığı var hareket algılayınca yanıyor. Yönlü olduğundan birkaç tane gerekir.

Foto örnektir.

dnacikaya

320voltta yayınlanmış bir proje var. Köpeklerin 27khz duyarlı olduğunu duymuştum.

https://320volt.com/kopek-kovucu/

Andromeda

En başta alınacak önlem fiziki engel..
..ilginç bir tecrübe yaşamıştım..bir pet shop da bu tür bir alet denemiştim..el tipi küçük birşey..
dükkanın önünde yatar vaziyette bir köpek vardı ve köpeğe doğru tutup çalıştırınca köpek hiç istifini bozmadı ama kulakları aniden yukarı dikildi..sanki biri kulaklarını yukarı çekmiş gibi..butonu bırakınca kulaklar indi..bir daha bastım kulaklar tekrar dikildi.Köpek kaçmıyor..!
dükkan sahibi bu aletin köpek saldırgan bir vaziyette olduğu zaman etkili olacağını söylemişti..
ama saldırgan bir köpeğe bu alet ne derece etkili olur onu bilmiyorum.. denemek lazım :D
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Mr.Thinking

Cevaplar için teşekkür ederim. Fakat bu cihazlar kedileri de kaçırıyormuş. Ben filin fareden korkması, farenin kediden korkması gibi bir çözüm arıyorum. Yani ses bu işe çözüm olmayacak gibi. Hareket algılama da çözüm değil. Çünkü kediler sürekli ortalıkta dolaşıyor.
En iyisi ben köpeklerin tabiatını bir inceleyeyim.
ego=1/Knowledge

power20

Düz ses yerine araya kelimeler cümleler eklenmeli (köpek dilinde tabi)

Kedi barınağını yerden biraz yüksekte direk veya ağaç üzerine yapmak işe yarayabilir

kudretuzuner

Merhaba, doğa dengedir. Serbest olarak kedileri korumak, beslemek semiz hale getirmek doğanın tabiatına aykırıdır. Doğada beslenme sorunu yaşayan her türlü hayvanlar bu özel beslenen ve de semiz hale gelen kedileri hedef alacaktır. Sadece köpeklerin değil diğer hayvanların da hedefi olacaklardır. Bence çare en kestirme yoldan kedileri koruma altına (çit, tel vs..) almaktır. Zira yapacağınız her türlü hayvan kaçıran elektronik aparatlar önce kedileri huzursuz edecektir.
Amatör

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 06 Haziran 2022, 14:26:00Merhaba, doğa dengedir. Serbest olarak kedileri korumak, beslemek semiz hale getirmek doğanın tabiatına aykırıdır. Doğada beslenme sorunu yaşayan her türlü hayvanlar bu özel beslenen ve de semiz hale gelen kedileri hedef alacaktır. Sadece köpeklerin değil diğer hayvanların da hedefi olacaklardır. Bence çare en kestirme yoldan kedileri koruma altına (çit, tel vs..) almaktır. Zira yapacağınız her türlü hayvan kaçıran elektronik aparatlar önce kedileri huzursuz edecektir.
Zaten özel yapım çitler ile korunmuş bir barınak ama dediğim gibi köpekler bir aslan gibi pusu kurup planlı bir şekilde saldırıyorlar ve çit dışındaki kedilerden kaçıp bir ağaca tırmanamayanlar köpekler tarafından parçalanıyorlar. Bu köpekler aşağıdaki ördek barınağına bile düzenli ve planlı saldırılarda bulunuyorlar. Ne ördek kaldı ne de kedi...Arazi çok geniş çok uzakta köpeklerinde barınakları var yani tam bir vahşi ortam oluşturdular...İnsanlara da açık bir gezi ortamı olduğu için araziyi bölüm bölüm tellemenin de imkanı yok.
Kedilerin, köpek baskın yollarına nöbetçiler dikip, geyikler veya maymunlar gibi haber vermeyi öğrenmeleri gerekli.
ego=1/Knowledge

power20

Filim gibi olmuş

Sozuak

Horn tip yonlu hoparlor kediler arka tarafta olacak hicbirsey olmaz.
Sabit frekans degil belirli aralikta sweep gen. Ile frekan degisecek puls tip olacak vs vs.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 06 Haziran 2022, 16:17:34Kedilerin, köpek baskın yollarına nöbetçiler dikip, geyikler veya maymunlar gibi haber vermeyi öğrenmeleri gerekli.
Yazınca aklıma geldi; Aslında çok mantıklı bir şey yakalamışım, köpeklerin baskın yollarına, köpek gördüğünde tanıyıp devreye giren ve köpek sesi çıkaran bir cihaz tasarlasam ve kedilere haher versem daha mantıklı gibi....
ego=1/Knowledge

Epsilon

Kediler büyük bi alanda dolaşıyorlarsa onlara bir koruma yapılması zor.
Ama ahşap kapalı nisbeten büyük bir alanda yaşarlarsa kedilere birşey olacağını sanmıyorum.
Kazların ördeklerinde bir havuzu falan yokmu.Köpekler yüzüp gelip kazlara ,ördeklere saldırıyorlarsa, metal bir borudan tüfek sesi ve biraz duman efektinden sonra  artık yaklaşmayacaklardır sanırım  :D

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Epsilon - 06 Haziran 2022, 17:00:56Kediler büyük bi alanda dolaşıyorlarsa onlara bir koruma yapılması zor.
Ama ahşap kapalı nisbeten büyük bir alanda yaşarlarsa kedilere birşey olacağını sanmıyorum.
Kazların ördeklerinde bir havuzu falan yokmu.Köpekler yüzüp gelip kazlara ,ördeklere saldırıyorlarsa, metal bir borudan tüfek sesi ve biraz duman efektinden sonra  artık yaklaşmayacaklardır sanırım  :D
Arazi yapısına veya barınak mimarisine müdahale etme şansım yok. Ben sadece bu haliyle bir çözüm arıyorum...
ego=1/Knowledge

Epsilon

Bir evi,bir bölgeyi hayvanlardan korumak mümkün ama geniş bir alanda bir hayvanı bir hayvandan korumak mantık olarak imkansıza  yakın zorlukta.

Hareket algılayan sistemle kediyi köpekten nasıl ayırt edeceksiniz? Ayrıca geniş alanda kaç tane böyle sensör koyabileceksiniz ? Her hareket algılamasıyla ortamda duyulabilir veya ultrasonic sesleri çalıştırırsanız ortam bütün hayvanlar için yaşanmaz  hale gelir.

Piyasada satılan kovucular bir evin,ufak bir bölgenin hayvanlardan korunması için.