Bldc hub motor sarım

Başlatan ilyas KAYA, 09 Haziran 2022, 11:38:27

ilyas KAYA

Merhaba.
Onvo 011 marka ve model scooter im vardı alalı 1 ay oldu. 1 ay sonra motoru yandı. Servis garanti hikaye tabi her zamanki kullanıcı hatası meselesi..

Ben motoru söktüm ve bobinleri boşalttım ama dikkat etmediğim bir şey olmuş. Sarimlarin yönü degisiyormus.

Benim motor 27 tane kutuptan oluşuyor. Simdi kendim saracagim ama aşağıdaki şema doğru mudur. Güç bela bitane benzer buldum.

Bu benim motorum.

Bu ise internetten bulduğum sarim şekli.

Bir de elimde 0.5mm bobin yok. Bu bobin hesaplarından anlamıyorum.

Orjinal sarımlar 0.5mm x 6 tel.
Elimde 0.4 bobin var. Bundan 7 tane sarsam olur mu  ? Yada önereceğiniz mesela 1mm den 3 tane sar diyebileceğiniz başka bir yöntem var mıdır?

Kafaya koydum bldc motor işine giricem 😁

Sozuak

Fiziksel alan kaybı az olsun sığsın diye ve paralel bağlayıp direnci de düşük olsun istemişlerdir. Toplam mm2 alanı da tutturmaya çalış. Daha kalın telden sararsan da sığmama ihtimali olur sonuçta elle saracaksın. 2 komşu kutba deneme sarımı yapıp sığıp sığmadığına da bakabilirsin.
Yaparsın bence yönleri karıştırmamaya çalış.

sedronjames

burada hall sensörlerin yerleştirilmesine nasıl karar veriyoruz? bilgi birikimi olan bir forumdaş bizi bilgilendirebilir mi?

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Sozuak - 09 Haziran 2022, 11:46:59Fiziksel alan kaybı az olsun sığsın diye ve paralel bağlayıp direnci de düşük olsun istemişlerdir. Toplam mm2 alanı da tutturmaya çalış. Daha kalın telden sararsan da sığmama ihtimali olur sonuçta elle saracaksın. 2 komşu kutba deneme sarımı yapıp sığıp sığmadığına da bakabilirsin.
Yaparsın bence yönleri karıştırmamaya çalış.

Anladim hocam. Elimde bir top hiç kullanılmamış 0.4 var çok eskilerden kalma. Onunla o zaman sarayım.

Deniycem artık hayrlisi 😊

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: sadogaffari - 09 Haziran 2022, 11:53:06burada hall sensörlerin yerleştirilmesine nasıl karar veriyoruz? bilgi birikimi olan bir forumdaş bizi bilgilendirebilir mi?

Daha önce bir adımda 60 derece dönen bir motorda hall sensörler de 60 derece farkla yerleştirildiğini görmüştüm.
Yani kutup açısına göre yerleştiriliyor sanırım.

alikeskinkilic

ilyas hocam sensör okumaları sabit mıknatısların geçişlerini okumak için sargılardaki kutupları okumak için değil.mıknatısın kutuplarına göre sırası ile bobinleri kutuplar ona dikkat edersiniz kolay gelsin
Hep meraktan

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 09 Haziran 2022, 13:18:38ilyas hocam sensör okumaları sabit mıknatısların geçişlerini okumak için sargılardaki kutupları okumak için değil.mıknatısın kutuplarına göre sırası ile bobinleri kutuplar ona dikkat edersiniz kolay gelsin

Hall sensor de sorun yok onlar hazir yerleri zaten. Tek derdim sarılan bobinlerde bir ters bir düz sarılmış. Daha önce saran varsa doğru mu değil mi diye sordum.
Çünkü doğru şekli bulamazsam surekli sok tak değiştir yapmam ve epey bobin harcamam lazım.

alikeskinkilic

hocam eğer mıknatıs serisi resimdeki örnek gibi ise o örnekteki sarım yönleri  doğrudur üçlü guruplamalarda +-+ kutuplanır yada tam tersi

Hep meraktan

Epsilon

Yalıtım kağıdı kullanıyormusunuz?
Bu abla bile kullanıyor da :)

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Epsilon - 09 Haziran 2022, 16:34:27Yalıtım kağıdı kullanıyorsunuz değilmi?
Bu abla bile kullanıyor :)

Az önce onu deniyordum. Çift taraflı bantin dışındaki kağıt 250 dereceye kadar dayanıyor. Asetat denedim ama asetat 120 derecelerde sonra erimeye başladı.
Kapton bantda karar kıldım. Varsa başka tavsiyeniz onunla bu gece sarimi yapacağım.

09 Haziran 2022, 16:45:54
Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 09 Haziran 2022, 16:24:39hocam eğer mıknatıs serisi resimdeki örnek gibi ise o örnekteki sarım yönleri  doğrudur üçlü guruplamalarda +-+ kutuplanır yada tam tersi

Teşekkür ederim. İnşallah doğrudur diyelim 😆

Epsilon

Nomex diye biliyorum ben adını plastiğimsi bir malzemeydi trafoları sararken kullanıyorlardı detaylarını bilmiyorum izolasyon seviyerine göre (voltaj akım değerlerine göre ) renkleri ve kalınlıkları değişiyor olabilir

ilyas KAYA

800 dereceye dayanıklı sprey boya var elimde onla boyasam manyetik alanda bir sorun oluşturur mu ?

Motor 48voltluk. 500W

Epsilon

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 09 Haziran 2022, 17:18:43800 dereceye dayanıklı sprey boya var elimde onla boyasam manyetik alanda bir sorun oluşturur mu ?

Bence boyayarak riske girmeyin.Yalıtım kağıdı bakırı ısıdan da iyi koruyacaktır..

Sizinde bildiğiniz gibi ,eski sargıyı söktüğünüzde içeride tel parçası yada katılaşmış birşey kalmaması, temiz olması önemli
Eklediğim videoda sarım bittikten sonra kadının kağıdın kalan yaklaşık 1mm lik  yalıtım  parçalarını nasıl kestiğini ve plastik çekiçle herbir yuvaya vurduğunu görmüşsünüzdür. Yoksa muhtemelen ses yapabilirdi

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Epsilon - 09 Haziran 2022, 17:34:02Bence boyayarak riske girmeyin.Yalıtım kağıdı bakırı ısıdan da iyi koruyacaktır..

Sizinde bildiğiniz gibi ,eski sargıyı söktüğünüzde içeride tel parçası yada katılaşmış birşey kalmaması, temiz olması önemli
Eklediğim videoda sarım bittikten sonra kadının kağıdın kalan yaklaşık 1mm lik  yalıtım  parçalarını nasıl kestiğini ve plastik çekiçle herbir yuvaya vurduğunu görmüşsünüzdür. Yoksa muhtemelen ses yapabilirdi

Evet hocam gördüm başka bir video da daha görmüştüm. Yalnız içindeki plastikler erimiş bi kaçtane sağlam çıkarabildim. Tertemiz ettim.

Bi sarmaya başlayalım bakalım en kötü 12 bin liralık scooter çöp olur :D yada silecek motoru ve bir zincir disli ile kendi scooter mekanizmami yaparım.
Zaten direk sürüş hiç mantigima yatmadı. Motor soğuyacak kadar hızlı dönmüyor ki.

Epsilon

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 09 Haziran 2022, 20:21:22Bi sarmaya başlayalım bakalım en kötü 12 bin liralık scooter çöp olur :D

Olmaz İnşallah.En sonunda verniklemekde gerekecek sanırım.

Şu abla bile ne motorlar sarıyor :)
Gerçi kızcağız tornavida tutmayı bile bilmiyor ama trifaze motorlar sarıyor  ;D
Çin medyası işte .Bir köpek buluyorlar birde eskinin pazarcı sepeti sırtına  ,yemşeyil ovalar bayırlar falan