Bldc hub motor sarım

Başlatan ilyas KAYA, 09 Haziran 2022, 11:38:27

z

Tornavida kullanmasini neden begenmedin?

Bunlarin hic birini yapamayacak hanim evladi cok kisi bilirim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Epsilon

Alıntı yapılan: z - 09 Haziran 2022, 20:58:44Tornavida kullanmasini neden begenmedin?

Bunlarin hic birini yapamayacak hanim evladi cok kisi bilirim.
Bu tür işleri bir kişi yapmıyor.Arkasında bir ekip var.
Kumlamayı bile önceleri bi gözlük ve ağız maskesiyle dışarıda yapıyordu.Şimdilerde biraz daha profesyonel maske kullanıyor.Özetle bazı teknolojik aletleri kullandırtmıyorlar.
"Kızcağız"canını dişine takıp işi yapıyor" imajı verilmesi için.

Ama mesala bu Amerikalı April Wilkerson usta biri
Yıllardır takip ediyorum.İlk videolarında da el becerisi çok iyiydi.

Cemre.

Yalıtkan kağıda mylar diyorlar.

z

Motor sararken presbant kullaniyorduk.

https://www.ayparelektrik.net/urun/presbant-cesitleri/

ilyas KAYA

Isiya en iyi karton dayandı bende karton koydum.🤣🤣

Daha önce smps trafosu sardım ama ne motor ne başka trafo sarmadim.
İlk bldc motor un da 1nci faz'ini bitirdim.
Eğer çalışırsa karton lari sökerim başka bisey bulurum artık 😆

Epsilon

Bunlarda hall effect sensorler 3 adet mi kulanılıyor.Sürat(devir) bilgisi için bir tane yeterliyken ,başka hangi bilgileri için kullanılıyorki ?

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Epsilon - 09 Haziran 2022, 22:52:57Bunlarda hall effect sensorler 3 adet mi kulanılıyor.Sürat(devir) bilgisi için bir tane yeterliyken ,başka hangi bilgileri için kullanılıyorki ?
Evet 3 adet ama bağımsız değil. 3 de aynı anda lazım.
Motoru çalıştırmak için aslında. Yani bir sonraki motor ucuna hangi besleme verilecek bunu hall effect sensor belirliyor. Yani hangi açıda ise ona göre bobine besleme veriliyor.

Eğer bu işi yaparsam kendi bldc motorumu da yapicam zaten uzun zamandır düşünüyordum scooter in motoru on ayak oldu

Yuunus

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 09 Haziran 2022, 22:44:16Isiya en iyi karton dayandı bende karton koydum.🤣🤣

Daha önce smps trafosu sardım ama ne motor ne başka trafo sarmadim.
İlk bldc motor un da 1nci faz'ini bitirdim.
Eğer çalışırsa karton lari sökerim başka bisey bulurum artık 😆

presbant kullansaniz daha iyi olur, presbant yerine kullandiginiz karton, bobindeki isiyi statordan izole etmemeli, o kadar emeginiz bosa gitmesin, soguma icin govdede hava kanali olmasada yine de isiyi bir sekilde tahliye ediyor.

Epsilon

Moturun konumunu anlamak ve Motor kontolcusünün hangi sargılara voltaj verip hangisini keseceğini belirlemek için kullanılıyormuş
(Videonun Güzel Türkçe çevirisi de var ) 
*Bu arada  Nomex Dupont un bir markası imiş. Eskiden 36kV luk en düşüğü 50KVA  trafolar için kullanıyorduk. Nomex in pekçok kullanım alanı var
https://www.dupont.com/electrical-insulation/motors.html

BLCD ile ilgili video:

ilyas KAYA

Sarimi bitirdim. Bağlantıları yapıp yarın test ederim artık.

kralsam

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 10 Haziran 2022, 01:08:12

Sarimi bitirdim. Bağlantıları yapıp yarın test ederim artık.
Bobinin yanma sebebi manyetik alanın zayıflaması da olabilir. Üzerindeki mıknatıslar yanma sırasındaki ısıda bozulmuş olabilir.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: kralsam - 10 Haziran 2022, 11:20:57Bobinin yanma sebebi manyetik alanın zayıflaması da olabilir. Üzerindeki mıknatıslar yanma sırasındaki ısıda bozulmuş olabilir.

Miknatislarin bozulma ihtimalini bende düşünüyorum çünkü aşırı isinmisti. Gece topladım surusuye bağlamadan 3 faza rastgele voltaj verdim ve 2 adım ileri 1 adım geri hareket etti ancak nedense bir zorlanma var. Rulmanlar belki bozulmuş olabilir. Hiç bobin yokken bile çok rahat dönmüyor du. Bobinleri sarınca biraz daha zorlanma oldu.

Yanma sebebine gelince; sarimlarin  bazılarını 5 tur genelini 10 tur sarmislar. Bu 5 tur sarılanlar yanmış. Malzemeden çalmışlar 😆

z

Aluminyum bloga deldigim deligin icine miknatisi yapistirirarak gomdum.

Sonra miknatisi sokmem gerekti. Miknatisi gozden de cikarttim.  Saloma ile aluminyum blogu isittim. Lehimi eritecek kadar isindi. Miknatis yuvadan cikti ve cekme kuvvetinde kayip goremedim.

kimlenbu

1 ay içinde motor yanıyorsa nasıl kullanıcı hatası diyorlar anlamadım, gerçekten kullanıcı hatası mıydı ? Bilelim ve ona göre uzak duralım bu markadan. Az buz da fiyatı yokmuş. Geçmiş olsun

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: kimlenbu - 10 Haziran 2022, 13:49:501 ay içinde motor yanıyorsa nasıl kullanıcı hatası diyorlar anlamadım, gerçekten kullanıcı hatası mıydı ? Bilelim ve ona göre uzak duralım bu markadan. Az buz da fiyatı yokmuş. Geçmiş olsun
Sagolasin kesinlikle uzak durun.

Motoru topladım taktim tık tık yapıyor ve mosfetler yanıyor.

Son kez karşılıklı olarak mosfeti değiştirip denicem.

Servisini aradım abi getir 1500 tl filan beyinle motor dedi. Biz bile ugrasmiyoruz direk fabrikaya gönderiyoruz diyor.

Mosfetleri değiştirince gene çalışmaz ise öyle yapcam ama sıkışıklığın sebebi sanırım aşırı ısınmadan dolayı kasma yapmış.