Bldc hub motor sarım

Başlatan ilyas KAYA, 09 Haziran 2022, 11:38:27

z

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 09 Haziran 2022, 11:38:27Merhaba.
Onvo 011 marka ve model scooter im vardı alalı 1 ay oldu. 1 ay sonra motoru yandı. Servis garanti hikaye tabi her zamanki kullanıcı hatası meselesi..

Kullanici hatasi oldugunu ispatlamalari gerekir. Eger ukela iseler verin mahkemeye.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: z - 10 Haziran 2022, 14:50:36Kullanici hatasi oldugunu ispatlamalari gerekir. Eger ukela iseler verin mahkemeye.

Aldığım gün 25km hiz sınırını kaldırdım bu nedenle zaten direk garanti disi diyecekler.

Şuan komple yandı 😅 servise vereyim bakalım artık yapmazlarsa kendim bitane bisiklet dişlisi ve zincir ile dıştan motor takicam

volkii

Hazır motor yok mu aliexpress'te falan, elbetteki vardır diye düşünüyorum.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: volkii - 13 Haziran 2022, 09:01:19Hazır motor yok mu aliexpress'te falan, elbetteki vardır diye düşünüyorum.

Ölçüleri tutmuyor çok baktım. Yerli üretim diyorlar belki bu nedenle standart bir motor değildir.

remzi

Hub motorlardan güzel alternatör olur diye düşünüyorum.

ilyas KAYA

Hub motor gövde tasarımını yaptım. Dun miknatislari aldım ve az önce güç bela yerleştirmeyi bitirdim.

Ve sonuç.

Olacak bu BLDC motor işi galiba.😊

bulutay

s.a konuyu. projen ne aşamada. bende yapmak istiyorum. yardımcı olurmusun

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: bulutay - 20 Ağustos 2022, 11:14:56s.a konuyu. projen ne aşamada. bende yapmak istiyorum. yardımcı olurmusun

En son attığım video daha dün yol verdim ama ben tavsiye etmem. Çünkü sadece miknatislari 600 lira tutuyor. Tabi 10 tane de fazla aldım 800 tl ye mal oldu. Elimde bobin olduğu için bobin masrafını bilmiyorum.
Bundan sonraki aşama bobinleri sardigimiz saç i kesecek birini bulmak.

Cinden motor almak daha ucuz. Ben bu bldc motor işini inat için yapıyorum. Biraz yapacağım ben bunu ya dondu olay 😆 gelişmeleri paylaşırım yine

z

Motorun sac aksamini yeniden mi tasarladin?

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: z - 20 Ağustos 2022, 11:21:35Motorun sac aksamini yeniden mi tasarladin?

Yok hayir şuan için hazır olani kullandim. Ancak tasarım yapmak zor değil. Hazir motor üzerinden eksilterek devam ediyorum. Sac ile ilgili düzgün kesim yapan biryer bakicam. Belki kendimde denerim biseyler.

z

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 19 Ağustos 2022, 02:22:33

Miknatislarin dizildigi aksamda hic sac yokmu?

Fotodan plastik benzeri bir rotor anlasiliyor.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: z - 20 Ağustos 2022, 13:52:17Miknatislarin dizildigi aksamda hic sac yokmu?

Fotodan plastik benzeri bir rotor anlasiliyor.

Evet sadece plastik. Metale gerek yok şuan için ama daha sonra cnc çalışması yapmak gerekecek çünkü yaklaşık 1 ton yük çevirecek.

Direk olarak değil tabi ki. Motor üzerine zincir dişli takılıp 4 rpm e kadar düşürmek istiyoruz.

Buna göre 3 tane zincir dişli ve 2 zincir kullanacağız. Bir yerden başlamak lazımdı başlangıç olarak şimdilik iyi gidiyor.

Genelde metal olarak zamak döküm yapılmış. Aluminyum bile değil.
Muhtemelen biz de zamak döküm yaptıracağız

z

@apsis

Bu yapida ferromagnetik malzeme yerine plastik malzeme kullanimi torkta ve verimde onemli bir dususe neden olmuyor mu?

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: z - 20 Ağustos 2022, 14:45:28@apsis

Bu yapida ferromagnetik malzeme yerine plastik malzeme kullanimi torkta ve verimde onemli bir dususe neden olmuyor mu?

Verim testi yapmadım ama orjinal motorda da dediğim gibi döküm yapılmış hemde hurda malzemelerden 😆
Verim düşük olsa bile önce düşük verimli yaparız daha sonra artık Verim arttırma yoluna gideriz.
Ben mühendis olmadığım için bu konuda deli cesareti ile köprü misali dalıyorum valla. İyi ki mühendis değilim elhamdülillah 🤣🤣

z

Bende cok yuksek devirli kucuk guclu bir motor yapacagim bu yuzden bu konu kafami kurcaliyor.

Inceledigim drone motorlarinda en azindan aluminyum rotorun disina celik cember gecirmisler.

Youtube da pleksi den rotor ve stator govdesi yapanlar var ve motorlari donuyor. Fakat motor bir iki saat calisinca pleksiler eriyip agzi burnu yamuluyor mu yoksa hic sorun cikartmadan donuyor mu belli degil.