Kuba trendy 50 xc Km Gösterge Arızası

Başlatan birgitay, 09 Haziran 2022, 19:04:34

birgitay

Kuba trendy 50 xc arızalıydı. Üzerin Q transistörü yoktu ölçümlere göre pnp taktım. ŞUANDA signal yerine parmağımı değdirdiğimde kmç artıyor. Ama sağ tarafta dönen mil var o milin içindeki yuvarlak parça mıknatıs ve karta hiç bir yere değmiiyor katapılınca .. İçindeki mil dönünce km. saati artıyor.. Acaba içinde mekanik parça mı yok başka aynısından olan varmı resmini atabilir mi ? Yada oradaki transistörün ismi nedir ?


muhendisbey

Sorunuzu ve ürününün fotoğrafını o kadar güzel paylaşmışsınız ki sorunuzu ancak bir kahin çözebilir.

Haliyle transistörün ismi de bir kahin tarafından size söylenebilir. Hatta transistör dediğiniz bir hall effect sensörü de olabilir. Tabi bunu da kahin bilir.

Mıknatıs varsa ve dönüyorsa bir yerde hall effect sensörü vardır. Ama nerededir bunu da ancak bir kahin bilebilir.

Fotoğrafları daha detaylı atsaydınız, kopmuş transistör dediğiniz yerin pad'ini ve çevre elemanlarını çekseydiniz, ne nereye bağlı görebilseydik kahine gerek kalmayabilirdi.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

birgitay

#2
Evet küreler var burada ben Uzay ın derinliklerinden bilgi alıyorum oda Karadelik ten bilgi gelirken çekim kuvvetinden dolayı biraz gecikme oldu. A3312 imiş. O parça bana geldiğinde bu sensör yoktu bende ilk defe manyetik sensörle çalışacağım için ilahi bir güçle bana söyleniverdi A3312 yide sayısal loto oynarken kullandığım rakamlar sırasına göre yaptım bu numaralara göre sensör ismi çıktı bir baktım ayak bağlantılarına göre doğruymuş.
muhendisbey

R19'un olduğu bölge kavrulmuş. Yerinizde olsam bu elemanların tamamını yenilerim. Çemberin içerisinde entegreye yakın olan kapasitör ya da direnç göremiyorum bu eleman da kavrulmuş.
Bunun dışında elektrolitik kapasitör fotoğraftan dolayı mıdır bilemiyorum gözüme şişmiş göründü. Bu elektrolitik kapasitörleri de yenileseniz fena olmaz.

Bu elemanlar yenilendikten sonra üzerindeki test noktalarından gerilimler teker teker ölçülerek devam edilmeli. PCB'nin arkasındaki elemanlar da önemli. Hall efect sensörü sizin A3312 dediğiniz entegre olabilir. Holtek yazan entegrenin kodu da önemli.

Kartta ciddi bir güç sorunu oluşmuş. Kapasitörlerin tamamını kısadevre testine tabi tutun. Kartı taktıktan sonra ısınan eleman varsa elle kontrol yapmanızı tavsiye ederim.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

birgitay

Karrta arıza yok. Ve sig. kısmına elimi değince mikrovolt statik elektrikten km artıyor.. Ayrıca sensörün ayaklarında 10k smd direnç vardı onu yeniledim.. Bir tek pulse genaratör yazıyor bu sensörün gittiği entegrede zen3312 yazıyor başka birşey yok ve voltajlar normal ekran ve krm. gösterge herşey sağlam.

muhendisbey

Sig yani signal kısmında pals oluşturan şey hall effect olmalı. Hall effect sensörü hangisi ise onu bulmanız gerekli. Hall effect sensörleri genelde 4 ya da 3 bacaklı olur. Ancak asic olarak entegreye gömülü üretilmiş olabilir.

Bir adet mıknatısı bir N bir S gelecek şekilde karta yaklaştırabilir misiniz?
Baktınız olmadı. Harici hall effect bağlayabilir, signal pinine üretilecek sinyali verebilirsiniz.

Signal pinine kare dalga uygulayacak bir donanımınız varsa o da iyi olurdu. 3.3V lojik seviyeye sahip olabilir bu nedenle 5V vermeyin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ynsgnr61

0h34 kodlu, 3 ayak bağlantılı bir devre elemanı var. Bende o düşmüş, o yüzden km sayacı ve ibre artmıyor.O ürünü türkiyede bulamadım. Muayeneye götürmem gerek fakat bi devre elemanı yüzünden gidemiyorum. 0H34 kodlu. 3 ayaklı