Bilmece bulmaca pals vererek sistemi aktif etmece.

Başlatan z, 09 Haziran 2022, 20:18:47

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 09 Haziran 2022, 23:13:07Role kendine gelen palslerden niye etkilensin ki?

Role de sorun olmaz. Ama enable pinimiz H da kalacak. Palsi kesersen lowa gececek.
Birde sizin tasarımı görelim merak ettim.
Bu da npn tipi.

ego=1/Knowledge

z

Benim tasarim sizinkine cok benziyor. Biraz katilim olsun daha sonra cizerim.

Sizin tasarimda beni rahatsiz eden iki sey var.

Birincisi transistoru bu sekilde sinyalle biyasladiginizda beyz akimini limitleyecek bir sey yok. Transistore iskence ediyorsunuz.

Ikincisi ise kollektor akimi/voltaji palstatif. Sorumda cikis voltajinin lojik H olmasi isteniyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 09 Haziran 2022, 23:24:30Benim tasarim sizinkine cok benziyor. Biraz katilim olsun daha sonra cizerim.

Sizin tasarimda beni rahatsiz eden iki sey var.

Birincisi transistoru bu sekilde sinyalle biyasladiginizda beyz akimini limitleyecek bir sey yok. Transistore iskence ediyorsunuz.

Ikincisi ise kollektor akimi/voltaji palstatif. Sorumda cikis voltajinin lojik H olmasi isteniyor.
Ucuz iş istiyorsak transistör işkence çekecek yani.
ego=1/Knowledge

z

Iskence cekmek zorunda degil. Ucuz olsun diye kaliteden odun verilmemeli.

Melih1802

fide

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Sozuak

Oluru ne olur, fatura fiş mecburi mi? Yap bi güzellik te alalım şunu...

z

Daha siftah yapmadik.

@fide

Senin tasarimda cikis H ve 2H voltaj seviyesinde oynuyor.

z

Saka yapiyorsun herhalde.

Pals sekillendiriciler diye dokuman gorurseniz goz atin.

tunayk

Bir tane WatchDog/BrownOut reset gibi uygun bir entegrenin çıkışı, sürücününün enable/shutdown pini ile iişkilendirilir.  PWM sinyalinden bir hat entegrenin reset pinine uygulanır.
PWM yok -Enable yok. PWM var enable var şeklinde yürünür.

elektronik

z

@elektronik

Peki MCU yu debug amacli durdurdugumda o an icin pals cikisim H seviyesinde kaldiysa ne olacak?

Surucu gum.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 09 Haziran 2022, 23:13:07Role kendine gelen palslerden niye etkilensin ki?

Role de sorun olmaz. Ama enable pinimiz H da kalacak. Palsi kesersen lowa gececek.
Alıntı yapılan: z - 09 Haziran 2022, 23:30:42Iskence cekmek zorunda degil. Ucuz olsun diye kaliteden odun verilmemeli.

Ucuzluk ve kalite :)
E base e 1k bir direnç koyalım o zaman. Röle pulstatif çıkıştan etkilenmiyorsa birde röle koyalım o zaman. Tasarımım Çalıştı mı? Çalıştı.
Kaç paraya mal oldu bi hesaplayıverin.
Şemanın son hali de bu

Ya da bu:

ego=1/Knowledge

zipzip

Pulse ile diyot anot üzerinden, paralel direnç bağlı, kondansatörü şarj et, diyot katodunu enable'a bağla olsun bitsin (enable yüksek empedanslı ise) 30 krş galiba.