Bilmece bulmaca pals vererek sistemi aktif etmece.

Başlatan z, 09 Haziran 2022, 20:18:47

zipzip

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 10 Haziran 2022, 12:05:18
Alıntı YapPulse ile diyot anot üzerinden, paralel direnç bağlı, kondansatörü şarj et, diyot katodunu enable'a bağla olsun bitsin (enable yüksek empedanslı ise) 30 krş galiba.

Alıntı Yap@elektronik

Peki MCU yu debug amacli durdurdugumda o an icin pals cikisim H seviyesinde kaldiysa ne olacak?

Surucu gum.
Kolay, yukarıdaki önerimde pulse girişini dirence paralel kondansatöre göre yeteri kadar büyük başka bir kondansatör üzerinden yap, kondansatörle diyodun birleşim yerinden gnd ye kapasitenin pulse arasında boşalması için ters diyot koy. çözüm oldu 50 krş.

power20

Retriggerable monostable multivibrator yapılır. Darbe sürekli gelirse çıkış hep  aktiftir.

Bjt ve birkaç pasif eleman 

555   

CMOS  4047

superconductor

Zarf dedektörü iş görür. Palsi seri diyota girdik diyot katodunu paralel rc devreye girdik. Ortadan çıkış aldık, rc nin diğer ucu gnd. Input pals -|>|-out--R//C--GND
40kuruş etti :).

z

5 kurus etmez.

Girise pals degilde surekli H verirsen cikistan da surekli H alirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

superconductor

Alıntı yapılan: z - 10 Haziran 2022, 22:59:585 kurus etmez.

Girise pals degilde surekli H verirsen cikistan da surekli H alirsin.

evet duzgun okumamisim istedigini karsilamiyor

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: zipzip - 10 Haziran 2022, 20:09:50Kolay, yukarıdaki önerimde pulse girişini dirence paralel kondansatöre göre yeteri kadar büyük başka bir kondansatör üzerinden yap, kondansatörle diyodun birleşim yerinden gnd ye kapasitenin pulse arasında boşalması için ters diyot koy. çözüm oldu 50 krş.
Şema çizin. Ben elektroniğin sadece kelimelerle anlatılmasından anlamıyorum...
ego=1/Knowledge

kimlenbu

74HC123D gibi monostable multivibrator ile clock kesilirse istediğiniz süre kadar gecikme ile enable/disable çıkışı alabilirsiniz.

zipzip

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 11 Haziran 2022, 10:55:33Şema çizin. Ben elektroniğin sadece kelimelerle anlatılmasından anlamıyorum...

Mr.Thinking

Yeri gelmişken burada sormak istedim. Seri Kapasitöre puls verdiğinizde ne olur? Sinüs verdiğinizde ne olur? Sanki bir yanlış anlaşılma var gibi...
ego=1/Knowledge

z

Alıntı yapılan: zipzip - 11 Haziran 2022, 14:33:50

Pals veren cikisi bu sekilde yuklersen islemci isinir hatta bozulur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zipzip

Çok zorlayıcı koşullar var ise böyle bir ihtimal olabilir. Parametreler uygun seçilerek tasarım yapılabilir kanaatindeyim, pulse süresini uzatarak girişe uygun bir direnç te eklenebilir.

mfurkan7

Alıntı yapılan: elektronik - 10 Haziran 2022, 14:22:20

Hocam selamlar,
Birisi rica etsem bu devrenin nasıl çalıştığını açıklayabilir mi?
Kapılar logic not kapısı. İki logic kapısını neden arka arkaya koyduk? İki not kapısı H girişi H, L girişi de L yapıyor. Kullanmazsak farkı ne olur?
Bir de  neden diyot ve kapasitör(paralel bağlı direnç) koyduk?

elektronik

Lojik kapılar tersleyici yani değil kapısı. ilk kapı  devre liner bölgede çalışmasın diye. aradaki diyot şarj olmuş kondansatör deşarj olmasın diye. parelel bağlanmış kondansatör ve direnç H seviyesi zamanını belirliyor. sonraki kapı yine liner gerilimi lojik 1-0 çeviriyor ve en sonrakide sinyal sadece tersleyici.