ST7 ve ST8 işlemcisine alternatif olabilecek işlemciler

Başlatan mfurkan7, 11 Haziran 2022, 11:50:19

yas

Ben yanlış biliyormuşum demek ki, ARM çekirdeği cache, alu, core, ram, flash ve veri yollarından oluşuyor diye düşünüyordum. Firmalar sadece dış dünya için donanım ekliyor diye düşünüyordum.

Alıntı yapılan: z - 21 Haziran 2022, 22:52:59..ST ne yapmis flashi 64 bit yapmis. Bir kerede 64 bit okuyor Ardindan flash gecikmesi kadar bekliyor. Fakat okudugu 64 biti 32 + 32 sekline getirip MCU talep edince once birini sonra oburunu yolluyor.  Dolayisi ile flash gene yavas okunuyor ama MCU iki kat hizli flashi okumus oluyor...

Alıntı yapılan: z - 21 Haziran 2022, 22:52:59..Halbuki TI cevre birimleri muhtesemdi. ST gibi yok ADC yi su timerla ancak su kanalla  tetiklersin sunu ancak soyle yaparsin gibi sinirlamalar yoktu. Dehset otesiydi. Ama bir flash problemi koca serinin piasadan kalkmasina neden oldu.
Belki sorunu cozduler ve piyasaya yeniden ciktilar...

Geçmişte Arm ile giriş seviyesi denemelerim oldu fakat yola microchip ile devam ettik. Hatta elimde hala bir zamanlar fikir olarak bu forumdan doğup farklı yerden devam eden powarm SBC kartından 2 adet olmak üzere, bir kaç farklı board da mevcut. Yukarıda @z den alıntıladığım kısımlar, bir arkadaşımla geçmişte yapmış olduğumuz bir sohbeti hatırlattı. O zamanlar keil'in desteklediği mcu listesine bakıp hayran kalıyordum. Arkadaşıma farklı marka ama ARM çekirdeğe sahip mcu'lar arasında proje taşımanın ne kadar kolay olacağını savunuyordum. O arkadaşım bana gülerek şunu söylemişti zannettiğin kadar kolay değil ARM çekirdeğe sahip ürünlerin tam anlamıyla ortak oldukları nokta isimlerinin ARM olması gerisi tartışılır demişti. Aslında haklılık payı da yok değil  :)


sayangku

Alıntı yapılan: z - 21 Haziran 2022, 22:52:59Mimariden kasit cekirdektir.

Mesela ARM mimarisi gibi. Firmalar mimariyi satin alir etrafina cevre birimlerini ekler ve kendi adiyla satar.
Mesela TI yanlis hatirlamiyorsam Stellaris firmasini satin aldi. Sellarisin ARM ciplerinde flash sorunu vardi onlari giderip TI Stellaris serisini cikartti. Galiba sorunu tam cozemedilerdi simdilerde sorunu giderdiler mi yok sa yok olup gitti mi bilmiyorum.

Cekirdek flashi icermiyor. Her firma kendi teknolojisini ARM? ile birlestiriyor.

Dolayisi ile mimarisi, clock frekansinin ayni olmasi cok onemli degil.

ST nin bazi serilerinde ART modulu var. Flash yavas bir memory. Eger program counter 32 bit erisim yaparsa bir sonraki 32 bit erisim icin zaman gecmesi lazim. Yani yuksek frekansda okunamiyor.

ST ne yapmis flashi 64 bit yapmis. Bir kerede 64 bit okuyor Ardindan flash gecikmesi kadar bekliyor. Fakat okudugu 64 biti 32 + 32 sekline getirip MCU talep edince once birini sonra oburunu yolluyor.  Dolayisi ile flash gene yavas okunuyor ama MCU iki kat hizli flashi okumus oluyor.

Bu ozellik ST ye patentli.

Benim de ARM serisi ile tanismam TI fanetikligim yuzunden Stellaris ailesi ile oldu. Sonra bu sorun cikti Stellaris serisini kaldirdilar. Ben de ST ye gectim. ST ye gecince isimi de gorunce TI yi terkettim.

Halbuki TI cevre birimleri muhtesemdi. ST gibi yok ADC yi su timerla ancak su kanalla  tetiklersin sunu ancak soyle yaparsin gibi sinirlamalar yoktu. Dehset otesiydi. Ama bir flash problemi koca serinin piasadan kalkmasina neden oldu.
Belki sorunu cozduler ve piyasaya yeniden ciktilar.

Ama ben TI'ya kirginim ve kustum.


hocam  işlemcilerle ilgili Errata  çok güzel bir şekilde açıklamışsınız verdiğiniz bilgiler için teşekkürederim.