Laptop guc kaynagini 3 pinli cikisi

Başlatan z, 14 Haziran 2022, 20:36:18

z

Mini bilgisayarimin guc kaynagi harici. Arizalaninca icini actim.

Birisi + 19.5v digeri GND

Digerinde ise ID yaziyor.

Bu ID pini ne ise yariyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Cihaz güç kaynağı tipini tanımlayıp ona göre güç kullanıyor. Alakalı değil ama benim tablet pcnin usb çıkışlı  adaptörü var şarj kablosu da kalınca usb-mikrousb kablo telefonlardaki gibi. Adaptörün bağlandığı aygıt mobil telefonsa 5 volt pc ise 12 volt veriyor. (usb ara akım voltaj ölçer bağlayınca gördüm)

HexfeT

ID pini adaptörü ve gücünü tanımlayabilmek için kullanılıyor. Bazı makineler adaptörü uygun görmediği takdirde ya hiç çalışmıyor, ya CPU hızını sınırlıyor, ya bataryayı şarj etmiyor.

HP sistemlerde ID pini adaptör içinde bir direnç ile +19V a bağlı. PC tarafında bu pin bir direnç ile GND ye bağlı ve bu ikisi gerilim bölücü oluşturuyor. Gerilim okunuyor ve sistem adaptör gücünü öğrenmiş oluyor. Farklı güçlerde adaptörlerde farklı değerde direnç oluyor.

Dell sistemlerde ise ID pini adaptör içindeki 3 bacaklı, dijital bilgi saklayan bir elemana bağlı. Bu eleman pc tarafından "one wire" protokolü ile okunuyor ve adaptör bilgisi alınıyor.

fide

Adaptörünü evde unuttuğum için Dell laptop adaptörle çalıştırmak istediğim mini masaüstü kırmızı ışık yakıp açılmadı. Soket tipi aynı, güç değerleri yakın olmasına rağmen adaptör çalışmadı.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

z

Benim guc kaynagina bugun su girdi ve arizalandi. Yenisini (cakma) aldim calismadi. Orjinal konnektor PCye daha bir siki giriyordu.

Kesip eski kabloyu yeni adaptore taktim gene calismadi.

UI pin baglantisini kesip PC tarafina giden kabloda UI pinini 10K ile GND ye bagladim. (Tam hatirlamiyorum +19.5va baglamis da olabilirim) PC calismaya basladi.

Bu arada UI pinini GND ye bagladigimda PC calisiyorsa +19.5v a bagladigimda calismiyor ve PC uzerinde power on lambasi beyaz yerine kirmizi yaniyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mfurkan7

Alıntı yapılan: Sozuak - 14 Haziran 2022, 20:58:11z güç kaynağı tipini tanımlayıp ona göre güç kullanıyor. Alakalı değil ama benim tablet pcnin usb çıkışlı  adaptörü var şarj kablosu da kalınca usb-mikrousb kablo telefonlardaki gibi. Adaptörün bağlandığı aygıt mobil telefonsa 5 volt pc ise 12 volt veriyor. (usb ara akım voltaj ölçer bağlayınca gördüm)

Bu 5V ve 12V verme seçimi adaptör nasıl yapıyor? Benzer bir devre var mıdır elinizde inceleme için ya da internetten ne olarak aratabilirim? Bağlanan yüke göre akımı ya da gerilimi saptayıp transistör ya da mosfet ile ayrı devreleri mi sürüyor Opamp vs kullanarak?

Sozuak

Data hatlarını kullanıyor. Kullanıcıyım sonuçta kurcalamadım ama aşağıdaki resimde temel voltaj değerleri var.

MC_Skywalker

USB üzerinde 5V, 9V, 12V iletme işine PD deniyor. Qualcomm bu iş için IC çıkartmış. Çoğu üretici onu kullanıyor. Benim kulandığım ve patlayan bir Çin işi adaptörü açtım MCU ile yapmışlar.

mfurkan7

@Sozuak Hocam,
Tabloya bakınca @MC_Skywalker hocamın da dediği gibi işlemci üzerinden gönderilen sinyal ile kontrol oluyor gibi geldi bana da. Bu seçilimi manuel ayrı ayrı devre kurarak yapmak maliyetli ve karışık olur gibi.

Sozuak

Büyük ihtimal öyledir. QuickCharge standardı kaça geldi bilmiyorum ama muhtemelen detayları da lisans alanlara veriliyordur.

muhendisbey

Bu konuyla ilgili detay vereyim. Lenovo ve Dell laptopların şarj aleti soketleri aynıdır. Fakat lenovo'nun adaptörünü dell'e takarsanız kavurur. İkisinin ID standardı farklı olduğu için böyle bir sıkıntı var. Çevremde çok fazla adaptör değiştirdiği, orijinal adaptör kullanmadığı için Dell bilgisayar yakan var. Bunu da bana bir bilgisayar tamircisi söyledi.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.