Guclu lazer diyodlarin surucu devresi

Başlatan z, 17 Haziran 2022, 23:16:53

z

15w lik lazeri tam guc calistirirsam yaklasik 5 dakika sonra surucu cok isiniyor ve enerjiyi kesiyor.

Bu suruculerin semasini goren oldu mu?

Lazerim asagidaki urune benziyor. Farkli olarak surucu devre lazer govdesinde degil ayrica bir kart halinde ve ayrica modulun odak ayari mevcut.

https://www.direnc.net/15000mw-yakici-cnc-lazeri
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektromanyaq

hocam bende lazer kesici var komple makina isterseniz satabilirim 40 wat co2 laser

ilyas KAYA

Tepesinde fan var bendekinde. Isınınca fan açıyor.

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ilyas KAYA

Ayrıca dumandan etkilenmemesi için birde cam koymuş lar. Epeydir silmiyorum.

Co2 lazerde bir boru ile sürekli kesim yerine hava üflüyor. Bakir boru ile taşımışlar. Buna ek olarak emiş fani koymuşlar.

Kesimleri co2 ile yapıyorum,  üzerine yazı vs için diyot lazeri kullanıyorum.

z

Bendeki lazerde de fan var fakat sadece lazer diyodu sogutuyor. Isinan kisim surucu karti.

Surucu karti da dedigim gibi lazer cihazindan ayri. uzunca bir kablo ile bagli.

muhendisbey

Bendeki de dediğiniz gibi sürücü ve lazer ayrı, fan lazer soğutucusu üzerinde ama sürücü neredeyse hiç ısınmıyor. Pwm ile güç ayarlaması yapıyor musunuz?

Diğer ihtimal arızalı bir komponent olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Dedigim gibi full guc calistiriyorum.

Kart uzerinde bir switch var. Bir konumunda pwm girisinden bagimsiz full guc, diger konumda ise pwm girisindeki sinyalle calistiriliyor.

Sorun full gucte lazer akimi karttaki komponenentleri zorluyor gibi gorunuyor. Allahtan bir sekilde devre off oluyor ve lazer diyoda kontrolsuz voltaj uygulanmasini engelliyor.

Semayi gorebilseydik sorun daha iyi anlasilirdi.

Epsilon

Alıntı yapılan: z - 18 Haziran 2022, 13:18:35Dedigim gibi full guc calistiriyorum.

Bildiğim bir konu değil ama videolarda gücü sınırlayıp aynı bölgenin üzerinden 3-4 kere geçerek gücüne göre daha kalın malzemeleri kesebiliyorlar. (Isınma sorununda çözümü olabilir anlamında)

muhendisbey

Bendeki 1 saat çalışsa kapanmıyor. PWM ile gri tonlamalı markalama da yaptırıyorum bana mısın demiyor. 5.5 watt olarak aldım.

Endorfin35+

Acaba resimdeki üründen mi bahsediyoruz. Bundan bende de var. Henüz uzun süreli çalıştırmadım ama sürücü kısa sürede bile güzel ısınmaya başlıyor.

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

z

Tamam aynisi. Sadece pcb cizimi farkli.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 23 Haziran 2022, 10:12:00Acaba resimdeki üründen mi bahsediyoruz. Bundan bende de var. Henüz uzun süreli çalıştırmadım ama sürücü kısa sürede bile güzel ısınmaya başlıyor.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Surucu katı nerde bunun 😅
Ne kullanmışlar ki ?