Mosfetin Gate ile Source uçları arasına bağlanan direnç

Başlatan Furch, 22 Haziran 2022, 00:28:07

Furch

Herkese merhaba, bu direncin tam olarak amacı nedir, application notlarında görüyorum 1k 10k tarzı değerler fakat tam olarak amacı ne oluyor ?

erkantr67

Kararsız bırakmamak için kullanılan  pull-down direnci. Yani ben en azından bu amaçla kullanıyorum. Bu şuna benzer MCU'da bir pini giriş atıyorsunuz fakat pin boşta. O pinden dijital olarak bilgi almaya kalkıştığınızda random lojik-1, lojik-0 geçişleri görebilirsiniz. Ortamdaki girişimlerden(interference) çok kolay etkilenir.

Daha detaylı bilgiye sahip hocalarımız var forumda. Kısa süre içerisinde paylaşımda bulunurlar.

Not: Anahtarlama elemanı olarak ve N kanal mosfet kullanıldığını tahmin ederek bunları yazdım.

HexfeT

Mesela gate sürücüsünün takılı olmadığı bir senaryoda karta voltaj verilirse, gate'in havadan şarj olup olmadık yerde fet'i iletime sokmayacağını garantilemek olabilir. Mevzubahis direnç genelde kullanılmadığından tamir girişimlerinde pert olan o kadar çok ürün var ki. Mesela adam CPU beslemesinin kontrol çipini söker, karta voltaj verir, gate ucu boşta kalan high side fet iletime girer, 1V ile beslenen CPU'ya 19V'u yaslar, 20bin'lik makine pert... 

Senaryoyu uzatalım. Aslında makinenin adaptörü bozuktur. ID tutmadığından götürüldüğü seviste farklı adaptör ile çalışmamaktadır, fakat sivri zeka servisçi farkında değildir. Cihaz sökülür, oraya cımbız, buraya parmak, şunu sök, bunu tak mıncıklanırken yukarıdaki olay yaşanır. Sonra "abi bu ölmüş yeaaa" diye sahibinin kucağına verilip yollanır.

Milyonluk endüstriyel makinelerin de başına benzer şeyler geliyor mu acaba? Sallasan kart tamircisine değiyor çünkü. Dunning Kruger sendromunun zirvesindeki bu adamların çoğunun yapabildiği iş .öte bala bi soğuk lehim denk gelirse o gün 1000USD cukkalayıp tekrar pusuya yatmak. :-\