İki Ayrı Amplifikatör Çıkışını Birbirine Bağlayınca Olanlar

Başlatan Mr.Thinking, 22 Haziran 2022, 11:52:14

Mr.Thinking

Atölyemde bulunan ses tesisatımdaki bir özellik nedeniyle bir anahtarı kapatmayı unutursam 2 ayrı amfinin çıkışları bir hoparlöre verilmiş oluyor. Bunun nedeni şu; sürekli açık olan 1000watt bir amfim var ve çıkışları, hem dişi spekon bir prize hem de bir hoparlöre bağlı. Bu prizin ise çift kontak bir anahtarla amfi ile bağlantısı kesilebiliyor. Bu sistemle sürekli müzik dinliyorum. Bu anahtarı kapattığımda bu prize tamir edeceğim başka bir amfinin ses çıkışını takıyorum. Yani tek bir hoparlörü istediğim amfiye bu anahtar sayesinde geçiriyorum.  Bu anahtarı kapatmayı unutma hatasını yaparsam iki ayrı amfinin çıkışı tek bir hoparlörde birleşmiş oluyor. İşte şimdi diğer amfinin enerjisi kapalı olmasına rağmen ortalık ta ne kadar açık cihaz, monitör varsa birden yüksek bir cıyaklama sesi ile birlikte sapıtıyor. Monitörler beyaza dönüyor, diğer cihazlar kafayı yiyor. Yani şebekeye veya havaya yüksek güçlü bir frekans yayılıyor ama tam olarak neden olduğunu çözmeye çalışıyorum.
Sonuç olarak; mantıkta aşağıdaki şemadaki gibi, iki amfi çıkışı birbirine bağlandığında olanlar nasıl açıklanabilir?

ego=1/Knowledge

asma

Merhaba
Şemaya bakınca soru ve cevaplar oluşuyor. Şema tamircihasan tarafından paylaşılan şemalardan biri. Giriş filtresi yüksek geçirgen. Band geçirgen olmalıydı. (zamanında bu değişimi yapmıştık diye hatırlıyorum) Geniş çalışma voltajına sahip bir devre.
Uygulamada beslemede 2 çıkışta 1 sigorta vardır. (besleme şeması yok) Sizde de durum böyle mi?
İki amfi de hoparlörde oluşacak salınımda oluşan enerjiyi beslemeye basan koruyucu diyotlar var. Bu diyotlar diğer amfi çıkışındaki yükseltilmiş sinyali beslemeye basar. Besleme kondansatörleri doldukça amfi çalışmaya başlar.
Sorular:
Beslemesi olmayan amfinin ses girişi mevcut mu? (aynı kaynak mı?)
Çalışan anfinin sesi düşük seviyedeyken böyle bir sorun oluyor mu?
Amfiler yakın güçte mi veya besleme voltajları yakın veya eşit mi? 
Hoparlör koruma/gecikme devresi var mı herhangi birinde?

Normalde iki amfi enerji altında çıkışlar birleştirilirse ve birine ses uygulanmışsa kimin gücü kime yeterse diğerini bozmaya çalışır. (farklı ses kaynakları ile sürülürse garip sesler çıkabilir ama sonunda biri diğerini devre dışı bırakır)

Monitörün ciyaklamasını , beyaza dönmesini yorumlayamadım. Şebekeye mi havaya mı parazit gidiyor merak ettim.
- Monitör crt mi lcd mi (diye aklımdan geçti)

Takipteyim , kolay gelsin.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: asma - 22 Haziran 2022, 18:57:45Merhaba
Şemaya bakınca soru ve cevaplar oluşuyor. Şema tamircihasan tarafından paylaşılan şemalardan biri. Giriş filtresi yüksek geçirgen. Band geçirgen olmalıydı. (zamanında bu değişimi yapmıştık diye hatırlıyorum) Geniş çalışma voltajına sahip bir devre.
Uygulamada beslemede 2 çıkışta 1 sigorta vardır. (besleme şeması yok) Sizde de durum böyle mi?
İki amfi de hoparlörde oluşacak salınımda oluşan enerjiyi beslemeye basan koruyucu diyotlar var. Bu diyotlar diğer amfi çıkışındaki yükseltilmiş sinyali beslemeye basar. Besleme kondansatörleri doldukça amfi çalışmaya başlar.
Sorular:
Beslemesi olmayan amfinin ses girişi mevcut mu? (aynı kaynak mı?)
Çalışan anfinin sesi düşük seviyedeyken böyle bir sorun oluyor mu?
Amfiler yakın güçte mi veya besleme voltajları yakın veya eşit mi? 
Hoparlör koruma/gecikme devresi var mı herhangi birinde?

Normalde iki amfi enerji altında çıkışlar birleştirilirse ve birine ses uygulanmışsa kimin gücü kime yeterse diğerini bozmaya çalışır. (farklı ses kaynakları ile sürülürse garip sesler çıkabilir ama sonunda biri diğerini devre dışı bırakır)

Monitörün ciyaklamasını , beyaza dönmesini yorumlayamadım. Şebekeye mi havaya mı parazit gidiyor merak ettim.
- Monitör crt mi lcd mi (diye aklımdan geçti)

Takipteyim , kolay gelsin.
Sorularının cevaplarını hazirladigimda dönüş yapacağım @asma. Bu gün biraz yogundum ilgilenemedim bu konu ile.
ego=1/Knowledge