Trapez Mil ve Somun

Başlatan Mucit23, 24 Haziran 2022, 14:57:38

Mucit23

Selamlar

Elimde Dış Çapı 10mm gelen Trapez mil var. Bu trapez milin diş aralığını ölçtüm 2mm geliyor. Buna göre T10 2 Hatve trapez somun istedim geldi ama uymadı. Satıcı benim yanlış aldığımı söylüyor. Muhtemelen de doğru.

Bu hatve dediğimiz olay diş aralığı değil mi? Mile yukarıdan baktığımda 6 Adet diş kanalı olduğunu görüyorum. Kumpas ile mili ölçtüğümde 10mm, somunun içini ölçtüğümde 8mm geliyor. Anlayamadım tam olarak.

Bu elimdeki Trapez mil için uygun somun nasıl olmalı?

fide

Hatve benim anladığım kadarıyla bir tam tur dönüşte mil üzerinde alınan yol. 8 hatve dendiği zaman bir turda 8mm yol alıyor diye biliyorum.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

z

Bir de hatve sayisi var.

Vidaya eksen dogrultusunda baktiginda kac tane kanal goruyorsun. Bu sayiya hatve sayisi deniyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Alıntı yapılan: z - 24 Haziran 2022, 16:25:57Bir de hatve sayisi var.

Vidaya eksen dogrultusunda baktiginda kac tane kanal goruyorsun. Bu sayiya hatve sayisi deniyor.

Bence mm ile ilgili değil bu somunlarda. 2 Hatve dedikleri muhtemelen hatve sayısı. Bendekinde 6 kanal var. Ama 6 Hatve T10 somun bulamıyorum

z

Vidanin ve gelen somunun anlasilir fotolarini atabilirmisin. Vidanin eksen dogrultusundaki fotosunu ozellikle.

Kisa adimli vidalar genellikle tek hatve olur.

Fakat hatve adimi  8, 10, 20 mm gibi uzun olursa hatve sayisi artar.

Sozuak

2 hatve deyince 1 tam turda 2 mm hareket eder demektir.

muhendisbey

Hatve 1 turdaki milimetre cinsinden ilerleme miktarıdır. Kanal sayısı hatveden ayrıdır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Alıntı yapılan: muhendisbey - 24 Haziran 2022, 21:25:49Hatve 1 turdaki milimetre cinsinden ilerleme miktarıdır. Kanal sayısı hatveden ayrıdır.

Ben ölçüm yapıp bu parametreye göre 2Hatve satın aldım uymadı.

Alıntı yapılan: z - 24 Haziran 2022, 18:33:41Vidanin ve gelen somunun anlasilir fotolarini atabilirmisin. Vidanin eksen dogrultusundaki fotosunu ozellikle.

Kisa adimli vidalar genellikle tek hatve olur.

Fakat hatve adimi  8, 10, 20 mm gibi uzun olursa hatve sayisi artar.

Abi vidaya eksenden bakınca 6 kanal olduğunu görüyorum. Hatve sayısı 6 Diyebilirmiyiz. 2 Diş arası 2mm mesafe var. Hatve denilen şeyin bende 1 turdaki ilerleme mesafesi olarak biliyorum.

z

Sorun anlasildi.

Bunun hatvesi 2mm degil.

6 tane hatve kanali gordum. Bu durumda hatve 12mm dir.

Kanallardan birisine bir tel sok ve mili 1  tur cevir. Tel kac mm ilerliyor onu olc.

Sen iki komsu kanal arasindaki mesafeyi olcmussun. Bu da hatve olmuyor.

Siparis verirken  dis capi (10mm), hatveyi (12mm) ve hatve sayisini (6) bildir. Hatta bu cektigin fotolari saticiya da goster.

Hatve 2mm deyince satici sana tek hatveli ve hatvesi 2mm vida yollamis. Dogru yollamis.