Mikrodenetleyici ve 2 Farklı Pot ile Genlik ve Frekans Kontrolü

Başlatan berkay_91, 29 Haziran 2022, 15:17:52

berkay_91

Merhaba, 2 farklı potansiyometre kullanarak hoparlördeki sesin volumünü ve frekansını kontrol etmem gerekiyor, potları denetleyicinin (SAMD21G18) ADC bacaklarına bağlayıp, PWM ile transistör kullanarak hoparlörü sürerim diye düşünmüştüm fakat kullandığım denetleyicinin PWM kütüphanesinde frekans kontrolü yapmak duty cycle kontrolü kadar kolay değil, bu işlemi yapabileceğim herhangi bir entegre var mıdır? kullandığım denetleyicide I2S birimi var uygun entegreyi bulabilirsem bu işi I2S protokolü ile yapmam mümkün mü?

Not: Sesin frekansını sensörden gelen bilgiye göre değiştireceğim

Sozuak

Frekansı sensöre göre değiştireceksen potla hangi frekansı değiştireceksin anlamadım.

Digital potentiometer ic ile i2c vs üzerinden analog olarak harici  amp volum kontrolü yapabilirsin. i2s dijital ses verisi iletimi için i2s olduğuna yada şart olduğuna eminmisin.

berkay_91

protatipte frekansı potla değiştirecem, asıl devrede sensörden gelen veriye göre değişecek. sorumda bir karışıklık olmuş haklısınız...

berkay_91

Sorumu toparlayarak tekrar sormak istiyorum. Tek bir potansiyometre kullanarak, jack girişine takılmış kulaklıkta veya kart üzerinde bulunan hoparlörde volume kontrolü yapmam gerekiyor. Bunun yanında sensörden gelen verinin büyüklüğüne bağlı olarak kulaklık veya kart üzerinde bulunan hoparlördeki ses sinyalinin frekansınıda değiştirmem gerekiyor. Sistem, eğer jack girişinde kulaklık takılı ise sesi kulaklıktan, jack boş ise kart üzerinde bulunan hoparlörden vermesi gerekiyor. Bu işlemleri sağlayabileceğim devre ve komponent önerisinde bulunur musunuz?

Sozuak

Daha once sordugun icinde anahtarlama barindiran jack ile yazilimla yada ek devre gerekmeden hoparlor kulaklik gecisini saglarsin.
Volum kontrolunu de potla analog olarak ta yapabilirsin haliyle. Pot olsun ana dijital olsun diyorsan enkoder ile de yapabilirsin. Metal detektoru gibi birsey planliyorsun sanirim. Ille de isi karmasiklastirmaya gerek var mi bilmiyorum ama biraz daha detay verebilirsen daha iyi olur.