Yedek havya

Başlatan ilyas KAYA, 01 Temmuz 2022, 09:35:32

ilyas KAYA

Merhaba.Kullandığım istasyon havya şu;

Ben buna yedek havya dayandiramiyorum. Ya aldığım havyalar çok kötü yada istasyon bozuyor anlayamadım. En fazla 2 ay gidiyor.
D...net den 3 tane aldım ama 6 ay gitmedi.

Halbuki ki eskiden cyber 850d istasyonuma 10 yılda 2 kere değiştirdim. Uçlar erir biterdi ama kalem havyaya birsey olmazdı.

200 tl bandında aldığım bir çok model hepsi bozuldu. 500 lira vereyim ama uzun ömürlü olsun. Fakat denemeye cesaret edemedim.

Sizin denediğiniz hemen bozulmayan 5 pinli yedek kalem havya marka yada linki var mıdır?

Yedek kalem havya ise şu;

ete

TS100 diye isimlendirilmiş akıllı bir havya var. Tanıtım videolarını incelemenizi tavsiye ediyorum. Hemen belirteyim ben kullanıyorum ve küçük havya ile büyük ve güçlü havya gücünü yakalayabldiğim için çok memnunum bu havyadan. Normal havyaların lehim yapamadığı geniş metal yüzeylere bile kolaylıkla lehim yapabiliyor. Ben aldığımda 600 TL civarında idi fiyatı. Amazon.tr den aldım oradan almanızı tavsiye ederim.

Bir kaç iyi özelliğini sıralayayım.
- 12-24V aralığında her voltaj ile çalışıyor. 24V ta yaklaştıkça ısınma süresi azalıyor. Ben 19V laptop adaptörü ile kullanıyorum. Neredeyse 10 sn de 350 dereceye ulaşıp orada çakılı kalıyor.

-Hangi sıcaklıkta kalacağını da kendiniz belirliyorsunuz ve sürekli olarak havya sıcaklığını o seviyede tutuyor.

- Uzun süre (süreyi siz belirliyorsunuz) kullanmadığınız zaman bir standby sıcaklığına (siz belirliyorsunuz bu sıcaklığı) düşüyor. ELinize aldığınız anda anlıyor ve anında set sıcaklığına çıkıyor.

- daha uzun bir süre kullanmazsanız kendini kapatıyor ve bu sürenin ardından yeniden kullanmak isterseniz bir tuşuna basmanızı istiyor ve yine 10 sn de set sıcaklığına ulaşıyor.

- Anlık olarak daha fazla güç gerekirse üzerindeki butonlardan 450 dereceye kadar yükseltip azaltabiliyorsunuz sıcaklığını ve bu ayarı da anında size veriyor.

- Bir çok değişik ucu var. Ben ince uç orta boy kalın uç ve Balta (bıçak) ucunu amaca göre kullanıyorum. Uçları da Amazon dan aldım.

Daha fazlası tanıtım videolarında. Bir link ben vereyim bakın.

https://www.youtube.com/watch?v=ca_R25v0dxY

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: ete - 01 Temmuz 2022, 10:27:27TS100 diye isimlendirilmiş akıllı bir havya var. Tanıtım videolarını incelemenizi tavsiye ediyorum. Hemen belirteyim ben kullanıyorum ve küçük havya ile büyük ve güçlü havya gücünü yakalayabldiğim için çok memnunum bu havyadan. Normal havyaların lehim yapamadığı geniş metal yüzeylere bile kolaylıkla lehim yapabiliyor. Ben aldığımda 600 TL civarında idi fiyatı. Amazon.tr den aldım oradan almanızı tavsiye ederim.

Bir kaç iyi özelliğini sıralayayım.
- 12-24V aralığında her voltaj ile çalışıyor. 24V ta yaklaştıkça ısınma süresi azalıyor. Ben 19V laptop adaptörü ile kullanıyorum. Neredeyse 10 sn de 350 dereceye ulaşıp orada çakılı kalıyor.

-Hangi sıcaklıkta kalacağını da kendiniz belirliyorsunuz ve sürekli olarak havya sıcaklığını o seviyede tutuyor.

- Uzun süre (süreyi siz belirliyorsunuz) kullanmadığınız zaman bir standby sıcaklığına (siz belirliyorsunuz bu sıcaklığı) düşüyor. ELinize aldığınız anda anlıyor ve anında set sıcaklığına çıkıyor.

- daha uzun bir süre kullanmazsanız kendini kapatıyor ve bu sürenin ardından yeniden kullanmak isterseniz bir tuşuna basmanızı istiyor ve yine 10 sn de set sıcaklığına ulaşıyor.

- Anlık olarak daha fazla güç gerekirse üzerindeki butonlardan 450 dereceye kadar yükseltip azaltabiliyorsunuz sıcaklığını ve bu ayarı da anında size veriyor.

- Bir çok değişik ucu var. Ben ince uç orta boy kalın uç ve Balta (bıçak) ucunu amaca göre kullanıyorum. Uçları da Amazon dan aldım.

Daha fazlası tanıtım videolarında. Bir link ben vereyim bakın.

https://www.youtube.com/watch?v=ca_R25v0dxY

Ete

Evet hocam o havyayi biliyorum ona benzer bitane yedekte kutusunda hep duruyor. Hani acil durumda kullanmak için. Hatta gazlı havyam da var ancak günün nerede ise 15 saati benim havyam acik olur.

Zamanında 250 lira civarında fiyatı vardı onun keşke alsaymisiz dedim  :)

Benim istediğim güzel birçok özelliği de varmış ben bunları şimdi sen yazınca öğrendim. En çok dert ettiğim unutup uyuya kalmak. Saatlerce boşa çalışıyor bu sefer.

Ben yinede onu sipariş veriyim gelsin ama bu istasyon içinde yine yedek havya ihtiyacım var.

Peki bu havyalarin içindeki seramik kısmı için ne kullanabiliriz ? Genelde oraları dökülmüş. Dökülünce tel şaseye değiyor ve ısıtmıyor.
Alçı denedim olmadı,  seramik hamuru eh işte ama başka ne kullanabilirim ?

power20

Havya yerine rezistans değişimi biraz daha ucuza gelebilir

https://www.dkteknoloji.com/urun/sunline-havya-kolu-rezistansi-5-pin-133a

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Kılıç - 01 Temmuz 2022, 11:24:38Havya yerine rezistans değişimi biraz daha ucuza gelebilir

https://www.dkteknoloji.com/urun/sunline-havya-kolu-rezistansi-5-pin-133a
Evet bende bundan aradım ama genelde üzerinde termistor yok. Bu istediğim şey ancak stok yok.

Tas direnclerdeki kaplamanin ne olduğunu bilen var mı? 😁

power20

istasyonu sök at. Ucu bulunan modeli al

Melih1802

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 01 Temmuz 2022, 09:35:32Merhaba.Kullandığım istasyon havya şu;

Ben buna yedek havya dayandiramiyorum. Ya aldığım havyalar çok kötü yada istasyon bozuyor anlayamadım. En fazla 2 ay gidiyor.
D...net den 3 tane aldım ama 6 ay gitmedi.

Halbuki ki eskiden cyber 850d istasyonuma 10 yılda 2 kere değiştirdim. Uçlar erir biterdi ama kalem havyaya birsey olmazdı.

200 tl bandında aldığım bir çok model hepsi bozuldu. 500 lira vereyim ama uzun ömürlü olsun. Fakat denemeye cesaret edemedim.

Sizin denediğiniz hemen bozulmayan 5 pinli yedek kalem havya marka yada linki var mıdır?

Yedek kalem havya ise şu;

NER ELEKTRONİK.

Yıllardır kullanırım sadece uç değiştirdim.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Melih1802 - 01 Temmuz 2022, 13:28:20NER ELEKTRONİK.

Yıllardır kullanırım sadece uç değiştirdim.

Karaköydeymiş oraya bayramdan sonra gidicem olmadı uğrarım.

Peki ERSA mı ? Weller mi ?

01 Temmuz 2022, 13:32:03
Alıntı yapılan: Kılıç - 01 Temmuz 2022, 12:46:13istasyonu sök at. Ucu bulunan modeli al

ucu bulunuyor hemde çok fazla ama kalitelisini bulamıyorum asıl sorunum bu hocam :)

Melih1802

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 01 Temmuz 2022, 13:31:12Karaköydeymiş oraya bayramdan sonra gidicem olmadı uğrarım.

Peki ERSA mı ? Weller mi ?

01 Temmuz 2022, 23:32:03
ucu bulunuyor hemde çok fazla ama kalitelisini bulamıyorum asıl sorunum bu hocam :)

XYTRONIC 988D, XYTRONIC 988 ve XYTRONIC 850D

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Melih1802 - 01 Temmuz 2022, 13:45:46XYTRONIC 988D, XYTRONIC 988 ve XYTRONIC 850D

Bunda vakum var ama sıcak hava varmi ? Ne ozellik olarak yazılmamış. 12 bin TL lik bir modeli var onda yazılmış.

https://www.perpaotomasyon.com/urun/lf853d-vakum-kalem-havya-sicak-hava-ufleme-3-lu-set-xytronic

fide

2012 yada 2013te aldığım Solomon SL20 havyayı hala orjinal rezistansı ile kullanıyorum. Profesyonel yada üretim ortamında ne kadar süre çalışır emin değilim ama 270-300°C bandında uzun süre kullanılacağını düşünüyorum. 350°C ve üstü sıcaklıklarda çok uzun ömürlü olmuyor.
Bir de istasyon arızası yaparsa içindeki trafonun sargı içi termiği atıyor. Bu yüzden trafo açık devre görünüyor. Aklınızda bulunsun.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

fahri-

Eğer bütçeniz varsa

Quick havyalara da bakın.

Weller ve Ersa da kullanan birisi olarak Quick den çok memnun kaldim.

Ben Quick 202d kullanıyorum. Havya ısısını Anlık gösteriyor. Isı düşünce sesli uyarı veriyor. Çok hızlı ısınıyor. Otomatik standby a geçiyor.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: fahri- - 02 Temmuz 2022, 08:19:57Eğer bütçeniz varsa

Quick havyalara da bakın.

Weller ve Ersa da kullanan birisi olarak Quick den çok memnun kaldim.

Ben Quick 202d kullanıyorum. Havya ısısını Anlık gösteriyor. Isı düşünce sesli uyarı veriyor. Çok hızlı ısınıyor. Otomatik standby a geçiyor.

Cok teşekkür ederim hocam bu da güzel bir tecrübe. Çünkü ben marka düşkünü biri değilim. Eğer meşhur markalara yakın kalitede daha makul fiyatlı ürünler varsa bunları da inceleme listeme alayım.
Quick lere baktım ilk izlenim fiyat performans ürünü gibi göründü. İstasyonları 2500 civarında ve çok uygun.
Dediğiniz gibi ersa ve weller ile kıyas yapılabilecek kadar kalitesi var ise çok iyi olur. Çünkü fiyat olarak kat kat aşağıda.

fahri-

Ersa ve weller den daha memnun olduğumu söyleyebilirim. Ama 1 senedir kullanıyorum. Ersa 20 weller 15 yıllık. Uzun süreli performans nasıl olur bilmiyorum

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: fahri- - 02 Temmuz 2022, 09:58:10Ersa ve weller den daha memnun olduğumu söyleyebilirim. Ama 1 senedir kullanıyorum. Ersa 20 weller 15 yıllık. Uzun süreli performans nasıl olur bilmiyorum

Öyle ise perpa yolu göründü 😆
ersa sanırım yerli ürün.