Dc motor sorunu

Başlatan ChiliPepper, 01 Temmuz 2022, 17:03:41

ChiliPepper

Hayırlı akşamlar, şu şekilde pic ile sürdüğüm dc motorlarda normal çalışırken bir kaç gün sonra rastgele mosfetlerden biri yanıyor. Acaba sorun nerede olabilir mosfetlerin akım ve voltajları aşılmıyor bağlantılarda sıkıntı yok nerede yanlış yaptığımı çözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim teşekküler.

Melih1802

Mosfet sürücü entegresi ile sürün

z

Ust moslar icin Vs=Vg-Vth sorunun var.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ChiliPepper

Alıntı yapılan: z - 01 Temmuz 2022, 19:58:25Ust moslar icin Vs=Vg-Vth sorunun var.

Rica etsem biraz daha detay verebilir misiniz. Bilgim pek yok teknik konuda öğrenmeye çalışıyorum verdiğiniz formüle göre araştırıyorum ama tam anlayamadım. Draine gelen voltu daha yüksek mi vermem  gerekir ya da gate voltajını mı düşürmeliyim. Acaba Vin tarafındaki mosfetleri pnp yapmadığım için bu sorun çıkıyor olabilir mi

LukeSkywalker

High side mosların gate gerilimlerine 12V vermeniz demek aslında 0V vermekle eşdeğer. Çünkü Motor çalıştığı anda uçlarında 12V olacak zaten. Yani high side mosun S ucunda 12V olacak. G ucunda da 12V olursa aslında Vgs gerilimi 0V olacağı için mosfet iletime geçemez teoride. Pratikte ise mosfet tam iletime geçemez  ve ısınarak bozulur. 

ChiliPepper

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 02 Temmuz 2022, 12:29:00High side mosların gate gerilimlerine 12V vermeniz demek aslında 0V vermekle eşdeğer. Çünkü Motor çalıştığı anda uçlarında 12V olacak zaten. Yani high side mosun S ucunda 12V olacak. G ucunda da 12V olursa aslında Vgs gerilimi 0V olacağı için mosfet iletime geçemez teoride. Pratikte ise mosfet tam iletime geçemez  ve ısınarak bozulur. 
Peki 10k üzerine seri 5k atıp aradan gate beslesem 8v düşürüp soruna çözüm olur mu ?

power20

Size vakit kaybı olmasın diye yazıyorum

Sağlıklı sürmek için mosfetin GS arasına voltaj verilir. İcat etmenize uydurmanıza gerek yok. Doğru yol budur. Kesime götürmek için GS arasına ters gerilim verilir. Sıfırlamak yetmeyebilir.

Bu işlemlerin hızlıca ve düzgünce yapılması gerekir. LED yakmak gibi değil. Aksi halde mosfet yanar.

Peki nasıl süreceğiz? Düzgün çalışan mosfeti yanmayan devreye bakılır aynı yöntem kullanılabilir. Hazır entegre kullanmak kolay olur.

z

Pwm ile hiz ayari yapmayacak sadece sag sol ayari yapacaksan asagidaki isini gorur.

ChiliPepper

Alıntı yapılan: z - 02 Temmuz 2022, 13:46:51Pwm ile hiz ayari yapmayacak sadece sag sol ayari yapacaksan asagidaki isini gorur.

Teşekkürler ama kartta 24v verme şansım yok acaba başka bir çözüm yolu yok mudur

z

Pwm kullanmayacaksan her surucu cip de isini gormez.

%100 ve %0 duty degerlerine izin veren surucu kullanacaksin o zaman.

En pratik yontem verdigim sema.

Once devrenin istedigin gibi calisitigini gor. Sonra bir sekilde 24v uretmenin yoluna bak.

Ya da ust moslari PMOS yap. Evet evet oyle yap.

ChiliPepper

Alıntı yapılan: z - 02 Temmuz 2022, 14:11:49Pwm kullanmayacaksan her surucu cip de isini gormez.

%100 ve %0 duty degerlerine izin veren surucu kullanacaksin o zaman.

En pratik yontem verdigim sema.

Once devrenin istedigin gibi calisitigini gor. Sonra bir sekilde 24v uretmenin yoluna bak.

Ya da ust moslari PMOS yap. Evet evet oyle yap.

Pwm kullanmayacağım p kanalla değiştirip deneyeyim o zaman teşekkürler.

02 Temmuz 2022, 14:32:40
Peki pnp koyduğumda gate voltajları yine 12v olması sıkıntı yaratır mı ?

z

O zaman 12v ile besleyebilirsin. Fakat alt ust olarak isimlendirdigin baglantilar degisecek. Ayni koldaki P ve N mosun G bacaklarini birbirine baglayacaksin ve ordan optoya gideceksin.

ChiliPepper

Alıntı yapılan: z - 02 Temmuz 2022, 15:08:36O zaman 12v ile besleyebilirsin. Fakat alt ust olarak isimlendirdigin baglantilar degisecek. Ayni koldaki P ve N mosun G bacaklarini birbirine baglayacaksin ve ordan optoya gideceksin.
Çok teşekkür ederim bir de mantığı anlamak amacıyla gate-source arası neden 24v olmalı