12f683 akıma göre lamba yakma

Başlatan ercanskose, 05 Temmuz 2022, 16:56:03

ercanskose

merhaba arkadaşlar.
12f683 picim var. yapmak istediğim şu. arabamın park lambası ve fren lambası aynı ampülde. parkları açtığımda kısık yanıyor frene bastığımda canlı yanıyor aynı hat üzerinde. ben bu lambaları ayırdım fakat park ve fren aynı kablo üzerinde çalıştığı için parkları açtığımda iki lambada yanıyor. lambalara gelen voltaj aynı fakat parklarda akımı sınırlandırdığı için zayıf yakıyor. elimdeki pic ile bunları ayırmam gerekiyor. mesela parkları yaktığımda 1 amper veriyorsa 1. ledi yakıcam. üzerini veriyorsa 2. ledi yakıcam. pwm le akımı sınırlandırdığı düşünüyorum. nasıl yapmam gerekiyor bilgisi olan ustalar yardımcı olurmusunuz.

Sozuak

Normalde akım sınırlandırma değil de çift flamanlı ampul ile yapılır o iş. Bir 5w diğeri 21w olan bir ucu ortak iki ayrı flaman olması lazım.   Kendi aracımın arka sinyalizasyonunu 10 yıl kadar önce ledli yaptım. Park lambası ucundan diyotla ve yüksek değerli wattlı direnç, fren hattından da diyot ve düşük değerli direnç koydum. Bu hatta pic koyup devre yapmak yerine daha sade bir yaklaşım düşünün aksi halde arızalandığından haberiniz olmaz kaza ya sebep olursunuz. Sırf bu nedenle pwm vs yöntem yerine klasik yöntemle yaptım 2. revizyonda 5mm ledleri iptal edip 3w power ledlerle 2W güçle çaşışacak şekilde 4+4+4 led. 4+4 park lambası ve 4+4+4 fren lambası olarak konfigüre ettim. Dönüş sinyalleri de 8 li 3w ledden yine her biri 2w ile çalışacak şekilde oldu. Malzemeleri (diyot-direnç) arıza riskini düşük tutmak için 5-10 kat güçlü koydum.

ByTEK

Daha önce bir arabada arka park lambasında denk gelmiştim. Tek 21W 12V ampül koymuşlar. Parkları açınca 6V civarında geliyordu. Frene basınca 12V geliyordu. Ölçü aleti ile ölçüm yaptığımda durum buydu. Bence sizde ölçü aleti ile ölçüm yapıp kontrol edin. Akım yerine Voltaj yarıya iniyor olabilir. İlavetten ampül takılı iken ölçüm yapmıştım. boşta ölçüm yapınca 12V görünüyordu. Siz ölçümü boşta mı yaptınız ?

Eğer ampül varkende 12V geliyorsa akım okuma sensörü kullanmanız gerekecek.

ercanskose

@Sozuak  arkadaşım bahsettiğin sistemi biliyorum. ama bu lamba tek flamanlı. çift duylu değil. lamba takılı değilken 12v veriyor fakat lamba takılı ilen 3 volta düşüyor. buda akımı sınırlıyor anlamına geliyor. ben parkları yaktığımda fren lambası yansın istemiyorum. frene bastığımda yansın istiyorum. o yüzden pic ile akımı kontrol etmem gerekli.

Sozuak

Eski (Klasik pardon :) ) Amerikan arabalarından mı bu araç?

yas

Alıntı yapılan: ercanskose - 06 Temmuz 2022, 23:39:18lamba takılı değilken 12v veriyor fakat lamba takılı ilen 3 volta düşüyor. buda akımı sınırlıyor anlamına geliyor. ben parkları yaktığımda fren lambası yansın istemiyorum. frene bastığımda yansın istiyorum. o yüzden pic ile akımı kontrol etmem gerekli.

Yapılmak istenen fren için ayrı lamba, park için ayrı lamba kullanmaksa ve bu işlem tekbir kablo üzerinden yapılmak isteniliyorsa bunun için mcu kullanmaya gerek yok. Takip edilecek olan gerilimler 3 volt ve 12 volt ise schmitt trigger devre ile fren lambası ayrı bir röle üzerinden sürülür. 2 transistör ve birkaç çevre elemanla sonuca ulaşabilirsiniz.

muhendisbey

PWM ile verilmişse ölçüm öncesinde bir kapasitör kullanırsın. Bu kapasitör PWM ile üretilmiş sinyalin ortalama değerlerini üretir.
Bir adet röle kullanacaksın. Stop mu yanacak sinyal mi bunu ayırmış olacak.
Elektrik yoksa zaten 2 side yanmamış olacak.

ancak burada bir sorun var. Bunu Pic ile yapmak sağlıksız ve gereksiz maliyet. Her enerji kesildiğinde pic tekrar tekrar yeniden mi başlayacak? Sürekli beslesen ayrı bir cinslik.

Schmitt trigger. Ben olsam bunu kullanırdım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

power20

Araç tasarımında hata mı var ? orijinal hali daha iyi değil mi? Satarken orijinal araç daha makbul bence. 

ilyas KAYA

2 tane zener uygun gerilimde. Mesela 3v ve 10v , bunlara bir transistor ve 2 role

3volt üstünde 1nci role çeker,  10volt üstünde 2nci role çeker ve bu rolenin bir kontağı 1nci roleyi keser.

Sozuak

Araç besleme hattında ister eski düzen ister dijital çok fazla sivri gerilim tepeleri oluşuyor. Bu da küçük diyotları bozuyor. O nedenle hem akım hem de dayanma gerilimi (yada gücü) gereğinden fazla olan tipte elemanları kullanmanızı öneririm her ne yöntemle yapacaksanız.

asma

Merhaba
Biraz daha ölçüm ve işleyiş hakkında fikir gerekiyor.
Elbette röle bu işi görür. (tek başına bile) İki Transistörlü Smith triger ile voltaj aralığı seçilir, sağlıklı çalışması sağlanır.
Sorulardan biri yeni lamba led mi, flamanlı ampul mü?
Orjinalinde 3volta düşen gerilim son halinde ne tepki veriyor.
Diğer soru gece frene basıldığında park lambası sönecek mi, 3V (veya farklı voltaj da) yanmaya devam edecek mi. Ya da 12V gelirse zarar verecek mi?
Son olarak röle gecikmesi fren için önemsiz kabul edilir mi?
Kolay gelsin.

ercanskose

Alıntı yapılan: asma - 07 Temmuz 2022, 14:40:01Merhaba
Biraz daha ölçüm ve işleyiş hakkında fikir gerekiyor.
Elbette röle bu işi görür. (tek başına bile) İki Transistörlü Smith triger ile voltaj aralığı seçilir, sağlıklı çalışması sağlanır.
Sorulardan biri yeni lamba led mi, flamanlı ampul mü?
Orjinalinde 3volta düşen gerilim son halinde ne tepki veriyor.
Diğer soru gece frene basıldığında park lambası sönecek mi, 3V (veya farklı voltaj da) yanmaya devam edecek mi. Ya da 12V gelirse zarar verecek mi?
Son olarak röle gecikmesi fren için önemsiz kabul edilir mi?
Kolay gelsin.

araç bmw park lambası fren lambası ve sis lambası birbirinden tamamen ayrı hatlardan geliyor. fakat parkları çalıştırfığımda bu lambaların hepsi kısık yanıyor. araç 3 lambayada pwm veriyor. araç beyninde hiçbir oynama yapamıyoruz. led sisteme dönüştürdüğüm için pwm bile verse ledler yanıyor. parkları açınca yansın ledler ama fren ve sis yanmasın istiyorum. röle sistemide denedim aöa röleye pwm geldiği in zırıltı yapıyor. oda yemiyor yani. bahsettiğiniz smith trigger sistemini hiç duymadım ama araştırıcam. detaylı bilgisi olan yazabilirmi.

Sozuak

Park dışında diğer lambaların + ucundan şaseye 10-100ohm arası wattlı dirençle bağlantı yap akımı düşük güçlü ise ledler söner.

parametre

..
.