Kondansator değerini pratik yolla ogrenmek

Başlatan Sozuak, 15 Temmuz 2022, 11:55:42

Sozuak

Selamlar, izlediğim bir video da  motorun yardımcı sargısına bağlı kondansatörün değerini hesaplama ve arızalı olup olmadığını anlamanın pratik bir yolunu öğrendim onu paylaşmak istedim.

Basit bir şekilde formülüze edecek olursam   Kapasite değeri (mikrofarad) =  (kondansatör akımı x 2650) / Kondansatör üzerindeki gerilim

Şeklinde hesaplanabiliyor.  Mesela sahada bir kondansatörün sağlam olup olmadığını anlamak istiyorsunuz ama olçüm aleti yok. Hemen pens ampermetre ile  yada hattı ayırıp galvanik bağlantı ile akımı  ve  bir de kondansatörün üzerindeki voltajı ölçüp formülü uyguladığınızda  bulduğunuz değer  üzerinde yazan değere yakınsa  sorun yok ama %5-6 dan daha fazla eksikse kondansatör ömrünü doldurmuş/dolduruyor demektir.

Bir diğer pratik bilgi ise sık arızalanıyorsa  kondansatör dayanım voltajı daha yüksek olanı takmak ömür beklentisini yükseltiyormuş.

ahmetbudak

Alıntı yapılan: Sozuak - 15 Temmuz 2022, 11:55:42Selamlar, izlediğim bir video da  motorun yardımcı sargısına bağlı kondansatörün değerini hesaplama ve arızalı olup olmadığını anlamanın pratik bir yolunu öğrendim onu paylaşmak istedim.

Basit bir şekilde formülüze edecek olursam   Kapasite değeri (mikrofarad) =  (kondansatör akımı x 2650) / Kondansatör üzerindeki gerilim

Şeklinde hesaplanabiliyor.  Mesela sahada bir kondansatörün sağlam olup olmadığını anlamak istiyorsunuz ama olçüm aleti yok. Hemen pens ampermetre ile  yada hattı ayırıp galvanik bağlantı ile akımı  ve  bir de kondansatörün üzerindeki voltajı ölçüp formülü uyguladığınızda  bulduğunuz değer  üzerinde yazan değere yakınsa  sorun yok ama %5-6 dan daha fazla eksikse kondansatör ömrünü doldurmuş/dolduruyor demektir.

Bir diğer pratik bilgi ise sık arızalanıyorsa  kondansatör dayanım voltajı daha yüksek olanı takmak ömür beklentisini yükseltiyormuş.
Bilgi için teşekkürler. Yani kondansatörü motordan ayırıp enerji verip akımı ve gerilimi ölçüyoruz doğru mu anlamışım?

z

Kapasite değeri (mikrofarad) =  (kondansatör akımı x 2650) / Kondansatör üzerindeki gerilim

Bu hesap Amerikalilar icin gecerli.

Bizim icin gecerli olanda 2650 yerine 3184 koymak lazim.

I=V / Xc
Xc = 1/(2pi*F*C)
I=V * 2pi*F*C
C=I/(2*pi*F*V) 

1/(2*pi*60)=1/377
1/(2*pi*50)=1/314

mikrofarat icin Cikan sonucu 1E6 ile carpmak lazim.

60Hz sebeke icin 1000000/377 = 2652
50Hz sebeke icin 1000000/314 = 3184

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ahmetbudak

Alıntı yapılan: z - 15 Temmuz 2022, 14:14:33Kapasite değeri (mikrofarad) =  (kondansatör akımı x 2650) / Kondansatör üzerindeki gerilim

Bu hesap Amerikalilar icin gecerli.

Bizim icin gecerli olanda 2650 yerine 3184 koymak lazim.

I=V / Xc
Xc = 1/(2pi*F*C)
I=V * 2pi*F*C
C=I/(2*pi*F*V) 

1/(2*pi*60)=1/377
1/(2*pi*50)=1/314

mikrofarat icin Cikan sonucu 1E6 ile carpmak lazim.

60Hz sebeke icin 1000000/377 = 2652
50Hz sebeke icin 1000000/314 = 3184

Teşekkürler Z hocam @Sozuak hocanın bahsettiği video sanırım bu

https://m.youtube.com/watch?v=zgrAFq1Gf20

Yani sistem çalışırken ölçüm yapılıyor

Sozuak