giriş EMI filter kapasite

Başlatan magnetron, 22 Temmuz 2022, 13:30:51

magnetron

merhaba forum,

endüstriyel kontrol kartı girişine EMI filtre koymak istiyorum

buradaki Cx ve Cy kapasitelerini özdisanda nasıl aratıcam
terimleri bilmediğim için bulamadım

bir de ben bu filtreyi 24 V DC girişine koyucam  bir değişiklik olucak mı yoksa bu şema uygun mu ?

teşekkür

pwr_24

Bu devre differantial mode + common mode gürültüleri bastırmak için kullanılıyor. Devre seçimi doğru ama component değerleri için hesaplama yapmanız gerekecek. Marty Brown "Power Supply Cookbook" kitabında hesaplama mevcut.

DC Input için TI firmasının application notelarına bakın derim..

https://www.ti.com/lit/an/snva489c/snva489c.pdf

magnetron

hocam şu şekilde bir tasarım uygun mudur - common mode filter ve arkasına PI filter
girişe de TVS diyot ve sigorta koydum - kart stm32f4 uC ile endüstriyel kontrol CPU kartı olacak
sıralama uygun mu
teşekkür

kt_eem

Bahsi geçen kapasitelerin Cx olanlarının X1,X2.. gibi sınıfları oluyor. Aynı şekilde Cy kapasiteleri için de Y1,Y2.. vs sınıfları oluyor. Bu sınıflar voltaj şoklarına dayanım karakteristiğine göre belirlenmektedir.(Örneğin; X2 4000V/us gibi. değer yanlış olabilir tabi) Özdisanda X2 cap veya Y2 cap olarak arama yapabilirsiniz. Değer seçimi için ise hesap tool'larına ek olarak farklı simülasyon programlarında (Multisim, ltspice ve proteus) devrenin frekans cevap analizine bakmanızı öneririm. Örneğin emi filtreyi önünde kullancağınız dönüştürücü frekans 50kHz ise kesim frekansının bunun daha altında yani 40-45kHz olarak ayarlamanız gerekmektedir. Tabi ki bu frekans cevap analizinin hem common mode hem de diff mode olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

JOKERAS

EMI Filitresi için sorunu yerinde Tespit etmek önemli.Sayısız Fail durumları,parametresi olan,bilinmezlikler silsilesi olan bir durum.Olası her olumsuzluk göz önüne alınarak Tasarlanan yapılar.

Rastgele koyacağınız filitreler işe yaramayacağı gibi,durumu daha berbat hale sokabilir.
Özel Güzel Aletlerle Analizler yapılıp olası sorunlara göre Tasarlanıyor.
Devrede Anfi,Tv,Mikrofon vs gibi aletler varsa,her Gürültü Anında karşınıza çıkabilir.