Robotik sistem kablosu arıyorum.

Başlatan Mr.Thinking, 27 Temmuz 2022, 10:02:45

Mr.Thinking

Aşağıdaki fotolarda bulunan soldaki kablo bir robotik sistem kablosudur. Normal 26AWG bir kablonun içinde 7 tel bulunurken aynı çaptaki robotik sistem kablosunun içinde sayılamayacak kadar çok tel bulunuyor. Benzetmek doğru olursa, aynı bir resim fırçası gibi çok telli. Telli değil tüylü demek bile yanlış bir tabir olmaz. Bakır saflığı neredeyse %90 gibi diyebilirim. Aynı çaptaki piyasa malı 7 telli kablodan geçirdiğim akımın 10 katını bu kablodan rahatlıkla geçirebiliyorum. Bu kablo 180 derece eğilme, gerilme, burulma gibi robotik ortamda oluşan çeşitli hareketlere çok dayanıklı.
Bu kablodan iç piyasada bulabileceğim bildiğiniz bir yer var mı?

ego=1/Knowledge

yas

Silikon kablo olarak araştırın.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: yas - 27 Temmuz 2022, 12:48:52Silikon kablo olarak araştırın.
İç piyasadaki ve çoğu dış piyasadaki silikon kablolar kalaylı bakır. Benim istediğim ise neredeyse saf bakır. Yani çok aşırı kaliteli bir kablo.
ego=1/Knowledge


yas

#4
Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 27 Temmuz 2022, 10:02:45geçirdiğim akımın 10 katını bu kablodan rahatlıkla geçirebiliyorum.


Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 27 Temmuz 2022, 13:45:14İç piyasadaki ve çoğu dış piyasadaki silikon kablolar kalaylı bakır. Benim istediğim ise neredeyse saf bakır. Yani çok aşırı kaliteli bir kablo.

Kalaysız istiyorsan elektrolitik tavlı silikon kablo diye aramak lazım. Benim şahsi düşüncem evet silikon kablolar kauçuk veya ttr kablolara göre çok kaliteli, kalay kaplı ile tavlı olanlar arasında aman aman diyecek kadar bariz bir fark yok. Ayrıca örneğin; evdeki bir prizde 2,5mm² kullanılan nya yada nym kablodan yada uzatma kablosu olarak kullanılan ttr yada nyaf kablodan 16 amper akım güvenle geçerken, aynı kesitteki silikon kablodan (16x10)160 amper geçebileceğini hiç zannetmiyorum. Belki ileride bir başkası bu bilgiye güvenerek iş yapmasında diye yazmak istedim. Kablo iyi olabilir 10 kat fazla akım çekilebildiği açıklaması Erzurumlu teyo emmi yi anımsattı  :D .

Şu söylenebilir, x kadar akım çektiğimde ttr kablonun izolesi yumuşuyor soğuyunca sertleşiyor kazık gibi oluyor yada kararıyor yada koku yapıyor, ama silikon kablodan 10x akım çeksem bile sıcak soğuk farklarında izolenin niteliği değişmiyor, çok az değişiyor, yanmıyor denilebilir.

Mr.Thinking

#5
 Bir sistemde ben güç alıcıyım. 7 telli kabloda karşıdan %70 güç istemem gerekirken, kaliteli kablodan %30 güç istemem yetiyor. Tamam 10 kat olmayabilir ama rakam bariz ortada. Kalitesiz kabloda kaybolan güç %40.  Bu oran kablo kesiti büyüdükçe  dahada katlanıyor. Yani 10 katını bulması şaşırtmaz.
Alıntı yapılan: yas - 27 Temmuz 2022, 15:12:41Şu söylenebilir, x kadar akım çektiğimde ttr kablonun izolesi yumuşuyor soğuyunca sertleşiyor kazık gibi oluyor yada kararıyor yada koku yapıyor, ama silikon kablodan 10x akım çeksem bile sıcak soğuk farklarında izolenin niteliği değişmiyor, çok az değişiyor, yanmıyor denilebilir.
Bahsettiğim, kablonun izolesiyle alakalı bir durum değil, kullanılan malzemenin direnci ile alakalı bir durum. Dolaylı olarak izolasyonu etkileyebilir.


ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

#6
Alıntı yapılan: yas - 27 Temmuz 2022, 15:12:41Kalaysız istiyorsan elektrolitik tavlı silikon kablo diye aramak lazım.

Bu şekilde arama yapınca bu isme benzer hiç bir şey çıkmıyor. Anlaşılıyor ki kablodan iyi anlıyorsunuz. İstediğim kablo elinizde varsa sizden satın alabilirim.
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

Saf bakir nasıl olacak ki kopar o kablo. Benzer kablolar uçaklarda vardı çok ince telli dış kesiti çok ince ama kablonun içi dolu dolu. Fakat bunlar bakir değil. Lehimlenmesi zor bir alasimdan yapılıyor. Çok ısıtmak gerekiyor.
Saf bakir olsa iki eğilmeye kopar ki bunlar saç telinden daha ince olmasına rağmen kopmuyor.

yas

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 27 Temmuz 2022, 15:55:45. İstediğim kablo elinizde varsa sizden satın alabilirim.

@Mr.Thinking sana ne kadar lazım bilmiyorum. Olsa kurban olsun dükkan senin, ama senin aradığın kablo bende yok şuan. Zamanında kırmızı siyah olarak bir miktar almıştım. Olanı da uçlarına krokodil ve banana konnektör takıp test kablosuna dönüştürdüm. Sen galiba Antalya da idin. Orada kimde bulunur bilmiyorum. Ankara da San-Kap diye bir firma var orada olabilir. Aslında kablo üreticilerinin listesindeki koda bakarak aramak daha iyi sonuç verebilir.

Bu kabloların tamamen saf bakır olduğunu zannetmiyorum. @ilyas KAYA nın belirtiği saf bakır bu denli esnek olamıyor. Kablo tellerine sertlik yada yumuşaklık vermek için tavlama esnasında gerilerek sündürülüyor ve aynı zamanda buruluyor. Bu işlemin matematiğini nedir bilmiyorum. Genel olarak sündürme-çektirme yöntemiyle ilgili bildiğim tek bilgi, eriyik halden katı hale dönmüş herhangi bir metal 3% oranında sündürülürse/çekilirse en sert haline ulaştığı. Bence bu tarz esnekliğe sahip kablolar saf bakır değil alaşım olmalı.

Mr.Thinking

#9
Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 27 Temmuz 2022, 16:05:13Saf bakir nasıl olacak ki kopar o kablo. Benzer kablolar uçaklarda vardı çok ince telli dış kesiti çok ince ama kablonun içi dolu dolu. Fakat bunlar bakir değil. Lehimlenmesi zor bir alasimdan yapılıyor. Çok ısıtmak gerekiyor.
Saf bakir olsa iki eğilmeye kopar ki bunlar saç telinden daha ince olmasına rağmen kopmuyor.
Kesinlikle aynı kablodan bahsetmiyoruz. Çünkü lehimi neredeyse en düşük ısıda bile kapıyor bu kablo.
Ayrıca alaşım bir yapının direnci nasıl bu kadar düşük olabilir ki? Yalan olmadığını bilsem altın alaşımlı diyeceğim.
Alıntı yapılan: yas - 27 Temmuz 2022, 16:48:28sana ne kadar lazım bilmiyorum. Olsa kurban olsun dükkan senin, ama senin aradığın kablo bende yok şuan. Zamanında kırmızı siyah olarak bir miktar almıştım. Olanı da uçlarına krokodil ve banana konnektör takıp test kablosuna dönüştürdüm. Sen galiba Antalya da idin. Orada kimde bulunur bilmiyorum. Ankara da San-Kap diye bir firma var orada olabilir. Aslında kablo üreticilerinin listesindeki koda bakarak aramak daha iyi sonuç verebilir.
Dükkanını bana verdiğin için Teşekkür ederim :) . O katoloklara baktım ama hep yurt dışı ve o katoloklarda otomasyon kablosu olarak adlandırılıyor. Fakat emin de değilim. Çünkü iç telleri gösteren bir foto veya bilgi konulmamış. Katalokların başında da kuka robot kol resimleri var.

ego=1/Knowledge

yas

Resim yanıltabilir. İstersen buradan alıp dene.

muhittin_kaplan

Hoparlör kablolarına bakınız.
Gümüş telli kablo da işinizi görebilir.

necati

artar kablo ya bakınız
bankalar cad okcu musa da idi
skype  necatichina

Sozuak

Boston Robotics i arayıp selamımı söyleyin :)

Yuunus

senin gicik oldugun sitede var, olcu aleti prob kablosu diye satiliyor, cok ince telleri var 0.1mm kalinliginda.