Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

pompanın devreye etkisi

Başlatan merve damar, 01 Ağustos 2022, 17:15:34

merve damar

Merhabalar,
Devremde pompa sürüyorum ve wifi modulum var, pompa çalıştıgı anda modul resetleniyor. Modulu harici bir yerden beslediğimde resetleme sorunu olmuyor. Pompa ilk calıştıgı anda modulun enerjisi kesiliyor sonra hemen geri geliyor. Bu durumu engellemek için ne yapabilirim bilen var mı? Pompayı bu sekilde bağladım devreye


Melih1802

Besleme akımı zayıf değilse anme akımı az geliyor, besleme devresine bir uygun değer kondansatör ekleyin sonucu görelim.

apsis

Motor sargısına paralel seramik 100nF veya bir kaç 100nF kapasite atıp gözlemleyin.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

z

Pompa ilk devreye girdiginde beslemeyi cokertiyor diye dusunuyorum. Pompayi regulator cikisindan beslemeniz hos olmamis.

Ille de pompayi da regulatorle besleyecekseniz 2. bir regulator baglayin. Ikisi de gerilimleri Vcc den alsin.

Fakat MCU vs baglayacaginiz regulatore Vcc yi diod uzerinden verin. Diyod cikisindan GND ye de buyukce bir kapasitor baglayin.

Anlayacagin uzere amac su;

Pompa devreye girdigi anda besleme cokecek fakat bu esnada kapasitordeki enerji MCU reulatorunu beslemeye devam edecektir.

Haa ben bu sistemde pompayi dogrudan Vcc ile besleme yoluna giderdim. Eger Vcc gerilimi pompa geriliminden yuksekse bu sorunu pwm ile cozerdim. Yani pompayi pwm darbeleri ile calistirirdim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Pompaya paralel varistör koy tabi voltajı çok yüksek olmasın.

F493

Selam,


Öncelikle mevcut durum için şöyle bir şey yapsanız çok faydalı olur.
Mosfet'in girişine uygulanan sinyali osilaskop'a bağlayın ve o kanala Trigger kurun. Diğer kanalı da pompanın beslemesine bağlayın böylece beslemenin çöktüğünden emin olalım.


Daha sonra, Regülatör girişine ve Pompanın besleme ucuna 2200uF değerinde kondansatör ekleyip tekrar deneyin.(Çökme azalacaktır. Çünkü ilk andaki peak akımı kapasiteden çekecek)

Ama sorunu asıl çözecek yöntem PWM. Pompayı açarken mosfet girişine Pwm ile kalkış prosedürü belirleyin. Bunu her halükarda yapmakta fayda var.

Esen kalın.

JOKERAS

#6
Şöyle bir yöntem deneyebilirsiniz.Motoru her çalıştırmak isteğinizde bu önce bu Fonksiyonu Çağırın.
Yazılımla uğraşamam diyorsasnız Motora Seri bir Bobinde Deneyebilrisiniz.


merve damar

Merhabalaar, Destekleriniz için çok teşekkürler.
Bi ara modulu değiştirince böyle bi sorun olmadı. sonra yine farklı bi modulle aynı problem yine oldu bende pwm ile çözdüüümm , başta düşük duty cycle ile biraz bekletip sonra max ile sürüyorum sorun çözdüldü çok teşekkürler :)