SMPS trafosunun kaçağını nasıl azaltırım

Başlatan Furch, 05 Ağustos 2022, 14:19:32

Furch

Herkese merhaba, 1:33 oranlı bir trafo tasarlayacağız fakat kaçak değerim 2.8uH. Bu değeri sanırım düşük sarımla elde etmem bayağı zor, ya harici bir kaçak kullanacağım ya da büyük bir nüveyle çok sarım yapacağım. Tavsiye verebilir veya yorumlayabilirseniz çok sevinirim.

HexfeT

1- Çıkışta düşük gerilim yüksek akım söz konusu ise sekonder sargısında tel yerine bakır folyo kullanımının olumlu etkisi var diye biliyorum.
2- Bir de primer sargıyı iki katman yapıp, sekonderi bu ikisinin arasında bırakmanın da olumlu etkisi var diye hatırlıyorum.
3- Sargılar arasındaki izolasyon katmanlarının kalınlığının kaçak endüktansı arttırdığı, izolasyon katmanlarını ince tutup, buna karşılık "triple insulated wire" dedikleri kaplama kalınlığı arttırılmış tel kullanıldığı gibi bir bilgi hatırlıyorum.

Yuunus

Furch

LLC tasarlıyorum, uygulama notunu kullanarak buldum.

Yuunus

Alıntı yapılan: Furch - 06 Ağustos 2022, 17:38:42LLC tasarlıyorum, uygulama notunu kullanarak buldum.
ozel degilse gorebilirmiyiz.

z

Transformotoru flyback modunda teste sokarsaniz kacak enduktans hakkinda ipucu elde edebilir ve hesaplayarak degerini bulabilirsiniz.

Isin ozu snubber cap ile kacak enduktansin  belirledigi cinlama frekansini scop ile okumak.

Forumda FxDev bilmece olarak sormustu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

Alıntı yapılan: z - 07 Ağustos 2022, 10:00:08Transformotoru flyback modunda teste sokarsaniz kacak enduktans hakkinda ipucu elde edebilir ve hesaplayarak degerini bulabilirsiniz.

Isin ozu snubber cap ile kacak enduktansin  belirledigi cinlama frekansini scop ile okumak.

Forumda FxDev bilmece olarak sormustu.
@z hocam llc deki seri bobin ne ise yariyor.

z

Rezonans frekansindaki aktor. Digeri de C.

Tranformator tarafindan gelecek etki cok cok az.

Bu LLC de akim ifadesini yazip sonra konusmak daha dogru olacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

quarko

Konu başlığında kaçağı nasıl azaltabilirim demişsiniz ama sanki LLC topolojisi çalıştığınıza göre kaçağı nasıl artırabilirim diye sorulmalıydı gibi düşünüyorum.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Furch

Kaçağım 2.8uH, yanlış bilmiyorsam elle sarım yaparak bu kadar düşük kaçak elde etmek zor.

devrecii

Alıntı yapılan: Yuunus - 07 Ağustos 2022, 21:22:22

Kondansatörden gelen  bobin aslında çıkış trafosuna doğu bağlanması gerekmezmiydi ,palele bağlı L de titreşim oluşur kaçak L ile çıkışa verilir. Bu durumda aslında kaçağa gerek bile yok trafo gereğinden fazla sarılır biter gider.

2.8uH bir plastik üzerine (tükenmez kalem gibi) nüvesiz sarabilirsin , frekansın kaç bence değerin az . voltaj kaç.

quarko

Alıntı yapılan: Furch - 08 Ağustos 2022, 14:51:02Kaçağım 2.8uH, yanlış bilmiyorsam elle sarım yaparak bu kadar düşük kaçak elde etmek zor.

Elle sarılması kaçağın çok olacağı anlamına gelmez. Kuplaj zayıf olursa, kaçak bir miktar fazla çıkabilir sadece. Ama yine sardığın endüktansın %1 civarı gibi kaçak olur.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Furch

Alıntı yapılan: devrecii - 08 Ağustos 2022, 15:06:39Kondansatörden gelen  bobin aslında çıkış trafosuna doğu bağlanması gerekmezmiydi ,palele bağlı L de titreşim oluşur kaçak L ile çıkışa verilir. Bu durumda aslında kaçağa gerek bile yok trafo gereğinden fazla sarılır biter gider.

2.8uH bir plastik üzerine (tükenmez kalem gibi) nüvesiz sarabilirsin , frekansın kaç bence değerin az . voltaj kaç.

Hocam dediğiniz gibi zaten tüm manyetik komponentleri trafonun içinde oluşturmaya çalısacağız, 50kHz de çalışıyorum çıkış gerilimim ise 400v

08 Ağustos 2022, 16:07:09
Alıntı yapılan: quarko - 08 Ağustos 2022, 15:32:42Elle sarılması kaçağın çok olacağı anlamına gelmez. Kuplaj zayıf olursa, kaçak bir miktar fazla çıkabilir sadece. Ama yine sardığın endüktansın %1 civarı gibi kaçak olur.

Hocam AL.(n^2) formulünden bulduğum endüktas 130uH. Bunun %1' inden  mi bahsediyorsunuz ?

Yuunus

@devreci birkac degisik tip var bunda boyleydi yanlis hatirlamiyorsam, ti nin dokumanlarinda bahsediyordu.

Furch

Alıntı yapılan: Yuunus - 08 Ağustos 2022, 16:16:02@devreci birkac degisik tip var bunda boyleydi yanlis hatirlamiyorsam, ti nin dokumanlarinda bahsediyordu.

Evet farklı tasarımlar var, mesela benimki Lkg Lm ve trafo ile gnd arasında da Cr