En fazla kac mosfeti paralel baglayarak kac amper lik bir anahtarlama yaptiniz?

Başlatan Yuunus, 05 Ağustos 2022, 17:01:36

Yuunus

aslinda soru daha uzundu ama basliga sigmadi, neyse konu mosfetlerin paralel baglanmasi, bugune kadar yaptigim en buyuk anahtarlama: 48v altinda push pull topoloji ile her kanal icin 3 er adet irfp260n ile 40a anahtarlayarak bir dc to dc guc kaynagi yapmak oldu, simdi 2 grup halinde her 3 mosfet paralel bagli ve sistem normal calisiyor yuklenmede filan sorun olmuyor lakin bazen kisadevre aninda akim kontrolu gecikince mosfetlerin 1 tanesi yada iki tanesi gumluyor, ani yuklenmeler sorun olmazken ne oluyorda mosfetler patliyor anlamadim, her mosfetin ayri gate driveri var ve mosfetlerin drain ve source pinleri birbirlerine 3cm uzaklikta 2.5 mm lik iletkenlerle birbirine lehim ile bagli, ustelik her iki kanalin pcb tasarimi simetrik olmasina ragmen hep ayni transistor blogunda patlamalar oluyor, soruya gelirsek, tasarladiginiz sistemlerlerde mosfetleri paralel bagliyormusunuz, eslenik trn kullanmak disinda nelere dikkat ediyorsunuz.

devrecii

Çok yüksek saflıkta üretiliyor olsa da her mosfet %100 aynı değildir %99.9 aynıdır. İşte değerler aşıldığı zaman içlerinden bazısı daha fazla yüklenecek , yüklendikçe diğer palalel mosfetler daha az yüklenecek artarak devam edecek bu %0.01 lik fark.

Yuunus

Alıntı yapılan: devrecii - 05 Ağustos 2022, 17:42:31Çok yüksek saflıkta üretiliyor olsa da her mosfet %100 aynı değildir %99.9 aynıdır. İşte değerler aşıldığı zaman içlerinden bazısı daha fazla yüklenecek , yüklendikçe diğer palalel mosfetler daha az yüklenecek artarak devam edecek bu %0.01 lik fark.

mutlak esi bulmak zaten imkansiz ama diger ikisi kendini feda ederken ucuncu mos neden izlemeyi tercih ediyor, neyse konu sizler hangi yontemi izliyorsunuz onu merak ettim.

brandice5

40 mosfet 200 amper.
IRFP250

Yuunus


brandice5

Alıntı yapılan: Yuunus - 05 Ağustos 2022, 21:15:00200a icin sayi biraz fazla degil mi.
200 amper sürekli akım. Toleranslı 250 diyebilirsin.
O zamanlar dolar bu kadar pahalı değildi, fazladan fazladan koyuyorduk.

JOKERAS

Transistörlerin iç Dengesizliklerinin yanında Pcb Tasarımı Akım yollarının
Kalınlığı etkendir.Kısa devre Koruma yapısı nasıl?
Kısa devre korumasında Gecikme nasıl olur?Kısa devre varsa ve Akım belli limiti aşmışsa
bazen Kapatayım,Bazen kapatmamayım durumu olmaz olmamalı.Oluyorsa PCB tasarımınızı gözden geçirin.
Yolları kalınlaştırın.Özellikle Şase hatlarını.

Paralel Transistör Bağlanır hiç bir şey olmaz.Gate yada Base Emdansları artar
ayrı sürüyorsunuz zaten.Transistörler Paralel Bağlanınca Eş değer olması
için Eğer Devrelerinde Seri direnç varsa otomatik olarak hepsi eşlenik olacaktır zaten.
Direnç yoksa da PCB yolarının oluşturacağı Direnç Aynı Dengeyi sağlayacaktır.
Kısa devre Anında Eş değer olmayan Transitör hangisi ise,İlk Aşırı yük onun üstüne Çok kısa bir süre biner,Taaki Diğer Transistörlerin Fark değerleri aşılıncaya kadar.Transitörler Aşırı Akımda
Eş olduğunda, Aşırı Akım PCB yollarına biner.Pcb yolları Direnç olur.Direnç olma durumu,aşırı Akımı izleme Noktasından daha fazla bir Fark oluşturursa Kısa devre korumasını yanıltır.Çünkü Aşırı akım Pcb yollarında Homojenize edilmiştir.Bu kararsızlığıa sebep olur.

Bunların hepsinden bir çırpıda kurtulmanın kolay yolu ise Kısa devre Korumasının max
Noktasını bir miktar aşağı çekip deneyin.Atıyorum Max Protection gerimili 100Mv ise
siz bunu 90Mv yapın.Hazır entegre kullanıyorsanız bunu yapamayacaksınız.O zaman
Kısa devre izlediğiniz ne ise onun değerini Biraz Arttırıp deneyin.
Bir tane bile Transistör Bozulmaz Emin olun.

Yuunus

@JOKERAS yollarin empedenasi cok az osiloskop ile tam yukte drainler ve sourceler arasindanki genlikler cok dusuk 20mv civari onlarda peak degerler, yildiz topolojiye ozellikle dikkat ettim ki basima bela olacagini onceki tecrubelerimden tahmin etmistim. akim kontrolunu ise primere gecirilmis bir toroidin sekonderini dogrultup bir filtreden gecirip sinirlama yapiyorum.

ilyas KAYA

Genelde sürücü tek olur. Ayrı olmasından kaynaklı bir sorun olmasın? Tek surucu ile 3 mosfet bağladım 40A 24volt da.

Mosfetlerde akim değerini zaten hiç anlamadım. 150A yazıyor ama 150W yazmışlar. Peki buna göre 24v kaynakda  6.25A etmiyor mu bu mosfet ?

Ki genelde watt değeri ile ısınma ve yanma değerleri tutuyor. Yani 150A mosfet 10amperde cayır cayır ısınıyor hatta yanıyor.
Bu nedenle watt degerine bakarak mosfet seçiyorum.Yuunus

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 07 Ağustos 2022, 10:51:00Genelde sürücü tek olur. Ayrı olmasından kaynaklı bir sorun olmasın? Tek surucu ile 3 mosfet bağladım 40A 24volt da.

Mosfetlerde akim değerini zaten hiç anlamadım. 150A yazıyor ama 150W yazmışlar. Peki buna göre 24v kaynakda  6.25A etmiyor mu bu mosfet ?

Ki genelde watt değeri ile ısınma ve yanma değerleri tutuyor. Yani 150A mosfet 10amperde cayır cayır ısınıyor hatta yanıyor.
Bu nedenle watt degerine bakarak mosfet seçiyorum.150w uzerinde harcayabilecegin guc, baska bir tabirle lineer bolgede maksimum bu guve dayanabilir doyor, tam iletimde ise 150A cekebilirsin diyor, bende suruculer eszamanli calisiyor.

fide

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 07 Ağustos 2022, 10:51:00Genelde sürücü tek olur. Ayrı olmasından kaynaklı bir sorun olmasın? Tek surucu ile 3 mosfet bağladım 40A 24volt da.

Mosfetlerde akim değerini zaten hiç anlamadım. 150A yazıyor ama 150W yazmışlar. Peki buna göre 24v kaynakda  6.25A etmiyor mu bu mosfet ?

Ki genelde watt değeri ile ısınma ve yanma değerleri tutuyor. Yani 150A mosfet 10amperde cayır cayır ısınıyor hatta yanıyor.
Bu nedenle watt degerine bakarak mosfet seçiyorum.
Mosfetin akım ve güç değerini, mosfet tam iletim durumunda iken drain - source arası düşen voltaj ile mosfet üzerinden geçen akımı kullanarak hesaplayın.
150W = 24V * 6.5 A kadar basit değil olay.
Aynı zamanda bu akımı (yani maksimum akımı) akıtabileceği güvenli bir süre var. Tabi bu süre içinde soğutulma şartları da sağlanmalı, maksimum gövde (metal kısım) sıcaklığı aşılmamalı.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Yuunus

aslinda transistorleri karaduzen kullandigimizi dusunuyorum en azindan kendi adima, mesela 50khz frekans ta 3kw lik bir guc kaynagimiz olsun duty %45 olsun, tam yukte ne kadarlik bir
 anahtarlama kaybi olacak yani mosfet tam iletime gecene kadarki uzerinde harcalanacak total enerji ne kadar, bu tip hesaplamalari hic yapmadim, belkide transistor basina 300w gibi kocaman bir total power disp. olamasindan dolayi hic hesaplama yapmadim, ama bunlarida bilmek gerekir sanki, bobin ilk devreye girdiginde akim cok dusuk olacagindan kale alinmiyor olsa gerek.

apsis

Aktif bir prob ile High ve low tarafların gate-source işaretlerine ve low side'ın drain-source arasını gözlemlemek gerek. Yollar bazen size güzel tasarlanmış gibi gözükür ancak her durumda bir trace endüktans ve direnç demektir. Bu da dv/dt demektir. Bunun sonucu olarak eğer driver'larda miller koruması yoksa ds kapasitesi şarj olacak ve alt mosfeti iletime geçirip gümletecek. Belki de body diyodun toparlanma süresi, akımı ve bağlı olarak gerilim yükselme hızını karşılamıyordur. Bunun yanında uygun olmayan gate dirençleri ve yanlış gate driver seçimi de etken.

Dolayısıyla skobu iyi kullanıp ölçüm alarak ilerlemen gerek.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

gevv

@Yuunus hocam ticari değilse şema ve pcb  ve bitmiş halini ekleseniz belki daha çabuk çözüme ulaşılacak.

Ticari ise sadece sorunlu bölümün çizimi eklersiniz
 

Yuunus

@gevv hocam ben sorunuma cozum bulunmasi icin degilde benim gibi transistorleri paralel baglayarak guc kaynagi tasarlayan var mi onu ogrenmek icin konu actim, ama sanirim yanlis anlasildim, bastaki ornegi konunun anlasilmasi icin verdim, asil ogrenmek istedigim yuksek akim anahtarlamak icin ozellikle on/off switch seklinde degilde push pull, half bridge, yada full bridge topolojilerde yuksek akim ihtiyaci dogdugunda insanlar yuksek akimli moduller mi tercih ediyor yoksa benim gibi, paralel baglama yontemini mi tercih ediyor onu merak ediyorum, keza forumda cok yuksek guclerde calisan arkadaslar hatirliyorum.