Düşük frekans genlik yükseltme?

Başlatan Andromeda, 10 Ağustos 2022, 19:09:50

Andromeda

20-100 hz arasını yükseltmek için hazır bir devre arıyorum.. genliğini yükselteceğim.. rahat duyulabilmesi için..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

mehmet

Nereye yükselteceksiniz?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Andromeda

.. mesajımı düzenledim.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

power20

Efendim bu frekanslar konuşma bölgesini duymak için yanlış. Üst sınır 100hz değildir Emin misiniz? Bu aralık arzulanın bir ses bandı değil.  Ses şiddetini ölçmeye yarayan dB gibi bir şey olabilir mi?

Andromeda

.. konuşma yok. Sadece sinüs sinyalinin genliğini yükseltmek istiyorum. Telefonda sinyal jeneratörü programı var. Oradaki düşük frekanslı sinüs dalgasının şiddetini arttıracağım.. Kare veya üçgen dalgaya ayarlayınca ses duyuluyor ama sinüs sesi çok az çıkıyor.. hatta hiç çıkmıyor gibi..

power20

Bilgisayarda 200Hz sinüs olarak ses iyi duyuluyor mu ?
Az önce denedim. Genlik gayet iyiydi fakat ses az "duyuldu". Aynı genlikte 2 khz ses yüksek çıktı

Bence kulak yapısıyla ilgili durum. Sinyal gerçekten vardır. Duyulmuyor diye zayıf veya yok denilemez.

Deneme yaptığım sesi iletiyorum Aynı genlikte 200Hz ve 2KHz ses şurada:

https://dosya.co/uxnzxknlf1x1/200Hz_2kHz.wav.html

Sozuak

Devre ayni genligi saglasa bile transducer her frekansi ayni verimle mekanik hale donusturemeyebilir kaldi ki insan kulagi 1khz de en hassastir. Urwtilen sinyali genis bandli bir mikrofonla dinleyip genliklerine de bakmak lazim. Subwoofer amp devreleri bahsedilen frekanslari yani 200 300 hzlere kadar iyi isler.

Andromeda

.. ne yapacaksın düşük frekansı duyarak diye sorabilirsiniz. Beyin ile ilgili bazı rahatsızlıklarda, çeşitli terapilerde bu düşük frekans dinletiliyormuş hastalara..

Andromeda

.. anladım. Esas mesele hoparlör? Subwoofer hoparlörlere bakmalıyım..

Andromeda

.. 320volt  sitesinde başarılı bir subwoofer sistemde bu frekansları duymazsınız ama hisssedersiniz diye yazmışlar.. ben olayı yanlış algılamışım..
bu terapi cihazlarında da benzer bir şey var galiba..

new-ar1

Andromeda hocam kaliteli bir kulaklık ile çözüme ulaşabilirsiniz..

Andromeda

.. tamam kulaklıklarada bakayım.. @Sozuak subwooferdan bahsedince
oto müzik sistemlerine bakıyordum..

new-ar1

Andromeda

.. basit bir kulaklık ile denedim. Ses duyuluyor.. telefon ile birlikte verilen kulaklık ile denemede bas ses daha iyi hissediliyor..
subwoofer kulaklık adı altında satılan bir kulaklık ile sanırım daha verimli olacak..
internette gördüğüm bazı terapi cihazlarında gözlük ve kulaklık bir arada.. göz yolu ile beyine kızılötesi dalga, kulak vasıtası ile de  düşük frekans veriliyor..

Sozuak

Ruslarin boyle bir sistemi vardi. Hatta ucretsiz rapor veriyoruz diye annem ikna olup katilmisti ve ben de gitmistim. Verdikleri raporda ilginc sekilde rahatsizliklari ve hassas oldugu hastaliklarla vucut bolgeleri uyusuyordu. Ustelik o anda rahatsizliginin olmadigi bir kisim bedeni zayiflikliklari da karsi tarafla bir sohbet on bilgilendirme vs olmadan anlatilmisti.
Olay sadece sinyal gondermekle degil biyogeribesleme ile saglaniyor. Sanirsiniz yeralti radari farkli frekanslarla sinyal yollayip ekolari dinleyip gorsel harita cikartiyor.

Kulakici kulakliklar dinamik kulakliklarin aksine metal cekirdege sarili bobinin metal diyaframi titrestirmesi ile ses urettiginden tepki ve verimleri farkli. Bunu da dikkate alin. Buyuk kulakliklardaki dinamik kapsullerde 1-2 w guclere ihtiyac duyuyor. Yine de verim ve seviye dogrulamasi icin bir elektret mikrofon kapsulu ile dinleme yapmak gerekir. Kendi dahili fet devresi oldugundan ek yukseltici kullanmadan skopta cikis sinyalini gozleyebilirsiniz.

Dusuk frekanslari kulaklarimiz daha az duydugundan cildimizle de hissettigimiz dogrudur ama sadece cildimizle hissedebiliriz seklinde de degil. Yuksekbasinc dalgasi olmasi nedeni ile hissederiz. Yoksa dusuk seviyelerde hissetmek mumkun degil.