Suya hareket vermek icin ilginc bir calisma

Başlatan z, 11 Ağustos 2022, 01:22:03

Yuunus

estagfurullah hocam, ama birseyler arar gibisin.

felix_eray

Estağfurullah abi, ama burada en azından para kaybetmiyoruz, çok çok tıklayıp para kazandırıyoruz, birde zaman kaybediyoruz. Zaman kıymetsiz zaten, neler için boşa harcamıyoruz ki? Durdurup biriktiremiyoruz da. Eğlendin tecrübe ettiysen ne mutlu. Çok ta şeeetmemek lazım...

elektronik

Alıntı yapılan: muhendisbey - 11 Ağustos 2022, 01:59:54Manyetik alanın oluşturduğu Eddy yani girdap akımının suyun diamanyetik yapısındaki hidrojen molekülünü(periyodik tabloya bakın, 1A grubundaki hidrojen gaz formundaki tek metaldir) döndürme ve bunun sonucunda itmesinin sonucudur. Eddy akımına girdap akımı denmesi de bu yüzdendir.

Elektrik çarpmasında kasların kasılması da bu yüzdendir. Kasların içerisindeki su kasları döndererek kasılı kalmasına ve acı/ağrı duymanıza neden olur.

Benzer testi evde kontrollü olarak yapabilirsiniz. Mikrodalga fırına bir bardak su koyun. Su fıldır fıldır dönecektir. Deney sonucunda yeni mikrodalga fırın almanız gerekebilir, zira tamamen sallama moduna geçtim. Para bu tür şaklabanlıkta yapacak bir şey yok.

Sonlara doğru okumayi birakacaktim sonunu okumasaydim hesabinizin çalindiğini düşünecektim.

Buna benzer birkaç tane videodan alinti yaparak nasil olmayacağini yalan söylediklerini anlatmaya çaliştim nasil olduysa video sahipleri {Yabancilar} benim videolari bulup yotubeye şikayet etmişler telif hakkindan dolayi 10 yillik youtube kanalim kapandi bir dahada açamadim.

esensoy

Saçma
O sargılar yandı gitti zaten ısıdan
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

z

Videoyu savunmuyorum ama olabilecegine de inanmiyor degilim.

Mesela nasil savunulur. Tamam burada rotor donmedigi icin kisa devre transformator gibi calismaktadir. Fakat videoyu  cekinceye kadar motor yanmiyor olabilir. Boru icinden akan su metallerle govdeye bagli oldugu icin sogumaya yardimci olabilir.

Pek ala ayni duzenek olmasa da Magnetostrictive etkiden yararlanilabilir.

Bana en azindan donen aksami olmayan su pompasi fikri sacma gelmedi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fide

Elektrik ve su kelimeleri biraraya gelince aşağıdaki video aklıma geldi. 6:33 saniyedeki timsaha acıdım gerçekten. Ziyafet çekeceğini düşünerek başladığı iş acı çekmeye dönüştü. Belki de mortingen oldu.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

esensoy

Alıntı yapılan: z - 11 Ağustos 2022, 21:20:33Videoyu savunmuyorum ama olabilecegine de inanmiyor degilim.

Mesela nasil savunulur. Tamam burada rotor donmedigi icin kisa devre transformator gibi calismaktadir. Fakat videoyu  cekinceye kadar motor yanmiyor olabilir. Boru icinden akan su metallerle govdeye bagli oldugu icin sogumaya yardimci olabilir.

Pek ala ayni duzenek olmasa da Magnetostrictive etkiden yararlanilabilir.

Bana en azindan donen aksami olmayan su pompasi fikri sacma gelmedi.

Hocam sana saygım sonsuz ama akan suda bir dönme görmüyorum,
Beher kabında sıvıyı temassız karıştırmak için bile içine bir çubuk bırakılıyor,
Mümkün değil bu sistem,

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

elektronik

Bir an çaliştiğini düşünelim.  pompa! borunun çikiş ucunda olduğundan suyu çekebilmesi için borunun içinin su dolu olmasi gerekiyor. adam boruyu su ile dolduruyormuş gibi yapyor ama boruya doldurduğu su boruyu uç ksma kadar dolduramayacaği çok net görünüyor ayrica borunun sudaki kisminda çekvalf olmasi lazim oda yok gibi boruya dolan su olduğu gibi diğer taraftan zaten akar gider. İzlenme tiklanma reklamlardan para kazanma durumu.

Yuunus

@z manyetik alanin sivi uzerindeki etkisi zayif olacagindan bu pek mumkun gorunmuyor bana, motorun calismasi manyetik alan icerisine giren kapali cevrim bir iletkenin durumu gibi, bunu soyle dusunsek: rotoru sargili asenkron motorlar vardi, rotor sargisi rotor mili uzerine bilezikler vasitasiyla cikarilirdi ve bu bileziklere fircalar basardi, bu motorlara yol vermek icin yani motorlarin ilk kalkinmayi yumusatmasi icin bileziklere bagli fircalara reosta baglanir ve motorun cekecegi akim sinirlanirdi, simdi senin suyuda yuksek omajli bir dirence benzetiyorum, ve direnc cok buyuk olursa rotor hicbir zaman hareket edemeyecek, belki suyun molekuler yapisina etki edecek bir frekans yada dalga sekli ise bahsettigin sistem biraz daha anlatirmisin.

z

En solda icinde su olan ferromagnetik borumuz var.
Bu boruyu doner alan icinde sabitlersek borunun capi sekildeki gibi doner alani takip ederek an ve an degisecektir. Tam bir donmenin tum asamalarini cizmedim yarim donuyu cizdim.

Cap bu sekilde degisirse icindeki sivi donecek ve girdap olusacaktir. (Magnetik alan suya degil metal boruya etki ediyor.) 

Boruyu eger doner alana degil de 50 Hz titresen alana koyarsak su donmez ama 50Hz de titresir.

Bence bu mantikla kesinlikle pompa yapilabilir.

muhendisbey

@z Ya da bu mantıkla sadece suyu ısıtırsınız. Manyetik alan ile şekil değişikliği oluşturabilmek ciddi bir enerji israfı. Düşündüğünüz yapı yanlış anlamadıysam peristaltik pompa mantığına yakın. Çoğu zaman titreşmesi de pompa mantığına uyar. Diyafram titreşirse zaten bir pompa üretmiş olursunuz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Enerji israfi degil. Piezolara alternatif cok yuksek gucte ultrasonic ses uretmek icin bu teknik zaten kullaniliyor.

muhendisbey

Piezodaki değişim ufak bir boyutta. Zaten piezo tipi pompalar mevcut.

Manyetik alan ile hoparlör diyaframını hareket ettirmek ile su pompalamak farklı bir olay. Elimizde motor gibi verimi çok daha yüksek bir alternatif var. Ya da titreşimse mesele piezoelektrik gibi bir çözüm var.

@elektronik
Yanlış yapmışsın. 5-6 tane özel sarımlı, özel mıknatıs dizilimli video yapsaydın reklam gelirin olurdu.
Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar...
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Ultrasonik ses uretmek icin manyetik alanla hoparlor diyaframi titretildigini soylemedim.

Magnetostrictif etkisi yuksek celik cubugun ustune bobin sarar ve bobinden 20 Khz den yuksek frekansda akim akitirsin. Cubugun boyu uzayip kisalir bu da ultrasonik titresimlere neden olur.

Ayni prensiple bir borunun da capini magnetik alanla degistirirsin.

Sistem ayni sistem.

Burda enerji kaybi klasik eddy ve omik kayiplar olur. Geri kalani aktif guc olarak cubugun boyunu ya da borunun capini degistirmeye harcanir.

muhendisbey

Çubuğun boyu ne kadar uzayıp kısalıyor ki bunun pompalama yapabileceğini düşünüyorsunuz?
Kaldı ki çap değişimi olacaksa manyetik kutuplama yönünüz suya dik olması yani halka şeklinde olması gerekmez mi? Borunun boyunu uzatıp kısaltarak ta pompalama yapılabilir gerçi. İki ucuna koyacağınız valf tek yönden çeker, diğer yöne iter. Fakat bu boy uzaması 10cm'de 1mm'nin altındaysa, yani yüzde 1 oranında bile gerçekleşmiyorsa, çektiği akıma yazık.