Sekonder sargıdan primer tarafa besleme ?

Başlatan Furch, 11 Ağustos 2022, 18:03:53

Furch

Herkese merhaba, sekonder gnd'sine bağladığım yardımcı sargıdan primerde bulunan besleme kapasitörüne besleme yapmam gibi bir durum olabilir mi ?

power20

Sekonder gndsi olarak düşünmezsek oluyor evet.

TV stand-by devresinde görmüştüm. Normalde stand-by devresini beslemek için yüksek güçlü direnç bağlı olması gerekiyordu. Fakat öyle yapılmamış. Düşük bir akımla stand-by devresi başlıyor. Sonra kendi ürettiği gerilim ile sekonder tarafından besleniyordu. Diyot kullanılıyor. Belki sırf bu amaçla özel bir sargı oluyor.

Kısaca  stand-by devresi kendi ürettiği gerilimle besleniyor.

Buldum

z

Tek transistorlu, (ilave sargili) forward yapida dediginiz gibi sekonderden degilde ikinci bir sargi barindiran ve bir diyod ile ana beslemeye bagli sargi sayesinde primere basildigi halde kullanilmayan enerji gerisin geri beslemeye iade edilir.

Sorunu yanlis anlamisim.

Sekonderdeki voltajla cipi beslemek istiyorsun. Cip icin ayri sargi sarmak istemiyorsun.

Mumkun. Ama attigin tas urkutecegin kurbaga deymez.

Cipi dogrudan sekonder voltaji ile beslersin. Mosu gate transformatoru ile besler akim bilgisini de akim transformatoru ile cipe iletirsin.

Startup olayi icin de gate'e capasitorden diac vs ile bosaltim yaparak ilk hareketi verdirebilirsin. Fakat fantazi oluyor ama yaparsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Furch

Alıntı yapılan: z - 11 Ağustos 2022, 19:24:56Tek transistorlu, (ilave sargili) forward yapida dediginiz gibi sekonderden degilde ikinci bir sargi barindiran ve bir diyod ile ana beslemeye bagli sargi sayesinde primere basildigi halde kullanilmayan enerji gerisin geri beslemeye iade edilir.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Sorunu yanlis anlamisim.

Sekonderdeki voltajla cipi beslemek istiyorsun. Cip icin ayri sargi sarmak istemiyorsun.

Mumkun. Ama attigin tas urkutecegin kurbaga deymez.

Cipi dogrudan sekonder voltaji ile beslersin. Mosu gate transformatoru ile besler akim bilgisini de akim transformatoru ile cipe iletirsin.

Startup olayi icin de gate'e capasitorden diac vs ile bosaltim yaparak ilk hareketi verdirebilirsin. Fakat fantazi oluyor ama yaparsin.

Hocam mos ve startup beslemesinde sıkıntı yok, opto için 15V gerekiyor, onu sekonder kısımdan alıp aynı sargıdan diyot-kapasitör ile  primer taraftaki entegreyi beslemek istiyorum ama pek güvenemedim doğru yapıp yapamayacağıma.

Yuunus

@Kılıç semada anlattigin stand by devresi neresi, sistem hat voltajindan bir direnc ile startup yapip, extra bir sargi ile ilk anahtarlamadan sonra cevrimi kendisi yapmiyor mu, bundan baska devrende birsey mi var.

Furch

Konudan biraz bağımsız olarak şunu da merak ediyorum, trafoya sardığımız ekstra yardımcı sargıların ne gibi zararı var ? Tasarım ve verim olarak.

power20

@Yuunus, bu devre bahsettiğim TV besleme katı değildir. Fakat aynı prensibi gösteriyor. Dediğin gibi çalışıyor.

Uc3842 yi stand-by devresi olarak düşünebilirsiniz. Sürekli çalışır. Sekonder tarafında görülen disabled olan kısım duruma göre mcu tarafından açılıp kapanır. Mcu kısmı da sürekli çalışıyor.

Eğer sekonder tarafından besleme alınmazsa stand-by kısmını beslemek için yüksek güçlü direnç gerekecek.  Sıcaklık ve boştaki sarfiyatın önemli olduğu devreler için önemlidir.

Yuunus

Alıntı yapılan: Furch - 11 Ağustos 2022, 22:05:54Konudan biraz bağımsız olarak şunu da merak ediyorum, trafoya sardığımız ekstra yardımcı sargıların ne gibi zararı var ? Tasarım ve verim olarak.
feedback sargisindan habersiz yuklenmedigin surece bir zarari yok.

z

Alıntı yapılan: Furch - 11 Ağustos 2022, 21:36:28Hocam mos ve startup beslemesinde sıkıntı yok, opto için 15V gerekiyor, onu sekonder kısımdan alıp aynı sargıdan diyot-kapasitör ile  primer taraftaki entegreyi beslemek istiyorum ama pek güvenemedim doğru yapıp yapamayacağıma.

Primer taraftaki entegreyi sekonder tarafindaki voltajla beslemeye kalkarsan sebeke ile sekonder arasinda izolasyon olmayacagindan hic hos olmaz. Hic istenmeyecek bir durum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com