Lineer güç kaynağı tasarımı?

Başlatan Endorfin35+, 13 Ağustos 2022, 00:33:04

Endorfin35+

Bir süredir hobi amaçlı 30v/5A lineer bir güç kaynağı yapmaya çalışıyorum. Bir sonraki aşamada dijital kontrol sağlayabilmek adına  Akım ve gerilim kontrolunu 0-5v ile çalışan potlar ile sağladım. Kafamda bazı soru işaretleri var.

Çıkışta yük yok iken pp ripple değeri 1mv u aşmıyor. 1A omik yük ile 1mv, 2A ile 2.5mv 4A ile 8mv pp seviyelerinde ripple ölçüyorum. Bu değerler amatör bir devre için kabul edilebilir değerlermidir?

Yine omik yük ile akım ayarı yaptığımda (Cc moda girince) bu ripple değerleri bir miktar yükseliyor. Bu normal midir?

Elimde düşük güçlü dc bir motor var. Bu motor ile en fazla 50ma akım çekebiliyorum (Motor daha fazla çekmiyor)
Motor ile yaptığım denemelerde çıkıştaki ripple omik yüke göre baya artıyor. Çıkışa koruma amaçlı bir ters diyot yerleştirdim ama bu duruma bir etkisi yok gibi...

Kullanım hissiyatı olarak anormal bir durum gözlemlemiyorum.

Şimdi esas tuhaf durum şu;
Negatif tarafta 0.1 r üzerinden akım okuyorum. Klasik opamp devresi... 1A için 1V olacak şekilde çıkış alıyorum. Devrenin geri kalanını düşünmeyin bu noktada sadece ölçüm yapmayı deniyorum. Multimetrenin biri ampermetre olarak yüke bağlı. Diğer multimete voltaj kademesinde opamp çıkışına bağlı. Omik yükle çıkış voltajını yükselterek değişik akımlar çektiğimde iki multimetrede de aynı değeri görüyorum. Kabul edilebilir doğrusallıkta akım okuyorum. Ancak motoru bağladığımda opamp üzerinden okuduğum akım yaklaşık iki kat yüksek oluyor. Osilaskobun bir kanalını şönt dirence diğer kanalını opamp çıkışına bağladığımda indüktif yük ile şönt üzerinde (opamp girişi) 200hz düzenli bir dalga şekli gördüm. Opamp çıkışı ise çok kötü idi. Deneme yanılma filtre kapasitörleri ekleyerek dalga şekillerini düzelttim. Ancak hala indüktüf yük ile opamp çıkışından daha yüksek okuma alıyorum. Galiba yaptığım filtreler dalgalı sinyali tepe noktasına yükseltti. Bu aşamada benim beyin yandı. Bu durumu özel bir entegre sensör almadan düzeltmek mümkün mü?
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Sozuak

Kolay gelsin. Kaliteli sonuc istiyorsan opamplari ayri bir kaynakla beslemeni tavsiye ederim. Boylelikle daha stabil olur. Akim ve gerilim opamplari icin de cok stabil referans voltaji uretmek gerekebilir.
Voltaj kontrol araligini da 5 v yerine 10 v ile yaparsan daha iyi olur bence. Cunku adim basina voltaj degisimini yukseltmek daha rahat kontrol saglayacaktir. Profesyonel kullanim guc kaynaklarinda uzaktan kumanda voltaj seviye standartlarina da bakip ona uyarsan daha iyi olur. Remote ve local seklinde iki modlari vardir. Bazisi ieee488 uzerinden bazisi analog olarak kumanda edilir. Sectikleri analog kontrol voltaji icin bir mantigi vardir mutlaka su an hatirlamiyorum eskiden o tip kaynaklarla calisiyordum.
Calisma modlari icin de mutlaka ledlerle durum bildirimi yaparsan konfor yonunde iyi olur. Mesela akim siniri asilinca reset gerektiren cutoff veya voltaji dusuren fold back modu. Ileride simetrik beslemede tek dugme ile 2 kaynagi tek potla simetrik ayarlayabilme  ve ayrica ayarlanan voltaj asilinca cikisi role ile ayiran bir crowbar devresi.

Endorfin35+

@Sozuak, fikirlerin için teşekkürler.

Devreyi toparladım. Breadbord üzerindeki denemelere göre iyi sonuçlar aldım. Mümkün olduğunca esnek, basit, temin edilebilir bir tasarım yapmaya çalıştım. Şemayı ekliyorum. Gördüğünüz bir hata olursa bildirmenizi rica ederim.

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

BC337

pcb çizimini  paylaşırmısınız  acaba  ??? :du:

serkan_48

Alıntı yapılan: BC337 - 14 Ağustos 2022, 11:14:48pcb çizimini  paylaşırmısınız  acaba  ??? :du:

Daha pcb çizimi yok bu projenin. Tasarım aşamasında.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

Endorfin35+

Alıntı yapılan: serkan_48 - 14 Ağustos 2022, 12:39:35Daha pcb çizimi yok bu projenin. Tasarım aşamasında.

Vayyy proje menejerinden cevap  :D
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

BC337

pcb sini merak ettim doğrusu eğer kararlı çalışan birşey ise  yapıp denemek isterim doğrusu... ::ok